Голосом трембіт і запальними гуцульськими танцями розпочались сьогодні Івано-Франківську урочистості з нагоди 20-річчя з дня створення Прикарпатського університету.
Саме 20 років тому, в 1992 році, в першу річницю Незалежності України, Івано-Франківський педінститут, який на той час мав вже понад півстолітню традицію підготовки кваліфікованих кадрів для освітньої галузі, було реформовано у класичний університет європейського типу.
Святочна академія, присвячена цій знаменній даті відбулась сьогодні в актовому залі вишу. Цій події передував урочистий молебень за університет за участю духовенства домінуючих в краї християнських конфесій, а після академії ректорат та викладачі університету урочисто пройшли у мантіях до Вічевого майдану, де з нагоди ювілею стартував музичний фестиваль «Університет-фест».
«Сьогодні ми маємо особливу дату, - зазначив у своїй вітальній промові з нагоди свята ректор Прикарпатського національного університету доктор політичних наук, професор Ігор Цепенда, – 20-річчя надання нашому вишу статусу класичного університету. В такі хвилини весь час хочеться озирнутись назад, подивитись на історію нашого університету, подивитися на його місце у суспільному житті Прикарпаття. В цілому, якщо озирнутись на всесвітню історію, то тільки дві інституції за ці буремні тисячоліття вистояли в цих нелегких умовах і які не видозмінилися - це церква і університети. Чому? Тому що з одного боку ми маємо духовність, а з іншого – знання. Це та платформа, на якій стоїть людство. Без духовності йдуть на шкоду людства, без знань немає розвитку. І наш університет є класичним прикладом того, що саме на Прикарпатті завдяки величезним зусиллям, титанічній роботі викладачів, студентів – всіх тих, хто підтримував університет – вдалося досягнути того рівня, на якому сьогодні є Прикарпатський університет. Ми пишаємось тим що ми надалі залишаємось сьогодні найбільшим, найкращим університетом Прикарпаття».
Зі слів ректора, за два десятки років, які минули з часу надання вишу статусу університету, заклад дуже сильно виріс як чисельно, так і якісно. Так, якщо в 1992 році у виші навчалось 5,5 тисяч студентів, то зараз ця цифра становить близько 16 тисяч. Якщо 20 років тому в університеті було лише 13 професорів докторів наук, то сьогодні їх 85. В свою чергу кількість кандидатів наук доцентів зросла з 130 до понад 530. Сьогодні дві третини педагогів на Прикарпатті є випускниками Прикарпатського університету, а професор ПНУ Володимир Лущак по праву увійшов до сотні кращих науковців України. Крім того, університет сьогодні посідає дванадцяте місце у міжнародному рейтингу з оцінки наукових праць, до якого увійшли всього 99 університетів світу.
Привітати керівництво вишу, його викладачів та студентів з святом прийшли народні депутати України, в тому числі голова наглядової ради ПНУ Ігор Зварич, заступник голови Івано-Франківської ОДА Роман Іваницький, представники Івано-Франківських обласної та міської рад, міськвиконкому обласного центру, керівництво правоохоронних органів, громадських організацій краю, колеги з інших вищих навчальних закладі, а також два колишніх ректори вишу, які, за європейською, як стверджує пан Цепенда, традицією, продовжують працювати в університеті, примножуючи його славу потужного наукового центру.
У своїх промовах Олександр Устенко – багаторічний ректор ще Івано-Франківського педагогічного інституту – відзначив, що ПНУ вже достатньо розрісся «вшир» і побажав вишу рости тепер якісно, в тому числі на міжнародному рівні, а перший ректор Прикарпатського університету Віталій Кононенко пригадав, як народжувався той славнозвісний Указ Президента України Леоніда Кравчука від 26 серпня 1992 року про надання Івано-Франківському педінституту статусу класичного університету. «Серпень 1992 року, - зазначив він, - я в кабінеті у Президента Леоніда Макаровича Кравчука, з яким я був давно знайомий. Він мені каже: а обов’язково треба залишити слово «державний?» Я кажу: та ніде в світі не називають «державний». Тоді він мені і каже: знаєш, Віталію, мені сподобалось слово, яке ви там у себе придумали – «прикарпатський». Давай назвемо Прикарпатський університет. Це був найщасливіший день у моєму житті».
Автор: Сергій БІЛИЙ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|