Щороку 5-7 серпня в урочище «Сандармох», що на півдні Карелії, з’їжджаються зі всього світу українці, аби вшанувати пам’ять замордованих на цьому місці енкаведистськими катами на честь «20-лєтія велікого октября» 300 своїх краян.
Там, у непрохідних хащах карельської тайги, за 12 км від старовинного поселення карелів та фінів Мєдвєжегорська, капітан НКВД Міхаіл Матвєєв пострілами в потилицю умертвив поета-неокласика Миколу Зерова, творця театру «Березіль» Леся Курбаса, драматурга Миколу Куліша, галицьких інтелігентів Антона, Остапа і Богдана Крушельницьких, письменників Валер’яна Підмогильного, Павла Филиповича, Валер’яна Поліщука, Григорія Епіка, Мирослава Ірчана, історика академіка Матвія Яворського, професора Сергія Грушевського (брата Михайла Грушевського) та багатьох інших українських інтелектуалів, народжених у вирі Української національно-визвольної революції.Рівно сім років тому автор цих рядків побував у складі української делегації в цьому, як висловився поет, «краї мук та відчаю». Ступаючи по просяклій від крові та встеленій кістками українських невольників карельській землі повз почорнілі від часу й вітрів «сєвєрниє ізби», ховаючи у кишенях руки від пронизуючого до кісток північного вітру (на початку серпня карельська осінь вступає в свої права), ми разом із тодішнім консулом України у Санкт-Петербурзі Миколою Рудьком ішли на місце «української Голгофи» — в урочище «Сандармох».
— Кожне століття, — сказав мені тоді М.Рудько, — має своє дрімуче середньовіччя. і цим дрімучим середньовіччям для нас, українців, була карельська осінь 37-го.
Українці повинні бути вдячні справжньому російському інтелігентові з Петрозаводська Юрієві Дмітрієву, який відкрив для них вселенську трагедію «Сандармоха», порту Кємь на березі Білого моря, звідкіля починалася для сотень тисяч каторжан дорога в соловецьке пекло — Сєкірну гору та острів Анзер, де на місці розстрілу безіменного священика Української Автокефальної Православної Церкви виросла скромна архангельська берізка у вигляді хреста.
Пригадую, що сім років тому наша дорога на Соловки починалася з молитви у Покровській церкві на Подолі в Києві за упокій душ безвинно убієнних у цих страшних місцях українців. У цьому старовинному храмі молилися колись українські гетьмани Богдан Хмельницький та іван Мазепа, а в часи Великої руїни, коли московські попи обманом, підкупом та насильством запроваджували на Гетьманщині «лішонную грєческой єресі і мазєпінства істінно православную вєру», у стінах цієї козацької церковці завжди витав український дух. Сподіваюсь, що й цього року українці вирушили на Соловки, помолившись у цьому храмі, та поклали до підніжжя пам’ятників «убієнним синам України» живі квіти в урочищі «Сандармох», Сєкірній горі та на острові Анзер. Можливо, що серед членів української делегації, як і сім літ тому, є Тетяна Крушельницька — нащадок великої та славної родини Крушельницьких, яка 5 серпня 2005 року біля соловецького каменю, що в селищі Соловецькому, закликала українців не забувати про ціну, яку заплатили їх батьки й діди червоній Москві у жовтні 1937-го, та застерегла їх від диявольської спокуси нового Переяслава з Росією, червоною, білою чи ще якоюсь…
— На цій землі скільки дерев, стільки й хрестів, — сказав мені сім років тому в урочищі «Сандармох» брат відомого українського письменника, автора «Чорного ворона» («Залишенця») Василя Шкляра Іван Шкляр. і це справді так. Буквально на моїх очах активіст санкт-петербурзького «Меморіалу», прізвище якого зараз не пригадую, виколупав із темно-бурої від української крові карельської землі людський череп, який міг належати одному з 1111 соловецьких в’язнів із «київського етапу», яких розстріляли в хащах карельської тайги згідно з наказом «руководства НКВД СССР от 5 августа 1937 года». В оперативних документах, що досі зберігаються в бездонних архівах ФСБ та частково розсекречених у часи президентства Боріса Єльцина, є свідчення енкаведистів, які письмово підтверджують, що розстріли в’язнів в урочищі «Сандармох» почалися 10 серпня, а закінчились наприкінці жовтня 1937-го…
Мабуть, цього року, як і сім літ тому, в урочище «Сандармох», на Сєкірну гору та острів Анзер прийшла карельська осінь. і стоять, як сім літ тому, пообіч старовинного тракту Мєдвєжегорськ-Кємь почорнілі від часу й вітрів «сєвєрниє ізби» — німі свідки страшних злочинів сталінських опричників. Стоять вони, як німа пересторога тим українцям, які готові знову, як і три з половиною століття тому, запрягти свою шию в російське ярмо…
Автор: Роман ГЛАДИШ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|