Кожна мама з раннього дитинства учить свою дочку не розмовляти з незнайомцями, не ходити ввечері одній, і пізніше свято вірить, що з донею нічого не сталося. Так і не дізнавшись, що насправді сталося найгірше. Часто зґвалтовані дівчата і жінки не зізнаються про злочин. Ними керують страх і сором. Тож вони мовчать. А пам’ять про той випадок робить своє діло.
“Мені було 12 років. Батьки пішли в гості, а мене залишили вдома. Пам’ятаю, я щось читала. І тут прийшов сусід…» З того дня минуло 17 років. Жінка і досі плаче, згадуючи його. «У такому віці ще навіть не розумієш, що відбувається. Я тоді розуміла одне: сталося щось погане. Дуже погане. Прийшли батьки. і я не змогла їм розказати. Я нікому тоді не могла розказати. Навіть тепер, через стільки років, мені важко говорити про той випадок». Після того дівчинка не залишалася вдома сама. Пояснювала це страхом привидів і монстрів. Придумувала різні історії, ніби бачила когось у дзеркалі чи у темному кутку шафи. Батьки списували це на бурхливу дитячу фантазію. Та все ж не залишали її без нагляду. Після вступу до коледжу дівчина знайшла роботу на вихідні, щоб якнайменше приїжджати додому. і досі живе в місті. Все ніби забулося, але слід від злочину залишився на ціле життя і дає свої наслідки. «Мені 29 років, а я досі не можу вийти заміж. Для мене усі чоловіки — мій сусід. Спочатку я боялася їх, а тепер відчуваю відразу.
Стосунки не в’яжуться ні з ким. Я просто не можу». і це не єдиний випадок.
Часто жінки, які зазнали насильства в дитинстві, не можуть нормально спілкуватися з чоловіками. «Мені не треба їх. Обійдуся. Дуже хочу дитину, але я не зможу витримати, коли вона спитає мене за тата. У дітей мають бути і тато, і мама. Тому, мабуть, залишуся без дітей».
Трагедії стаються не лише з молодими дівчатами, а й зі старшими, навіть заміжніми жінками. «Я запізнилася на останній автобус. У місті не було нікого знайомого, щоб залишитися ночувати, а у чоловіка якраз поламалася машина. Тому я вирішила добиратися автостопом. Біля мене зупинилися троє хлопців. Нормально одягнуті, ніхто не п’яний, хороша машина. Запропонували підвезти – я погодилася. Спочатку все було нормально. Жартували, розказували анекдоти. Ніхто до мене і пальцем не торкався. Потім сказали, що повернуть купити пиво. Я просила спочатку відвезти мене або хоч зупинити машину. Але вони не послухалися». Пиво закінчилося в лісі. Хлопців як підмінили. «Вони щось покурили і у всіх відразу зробилися божевільні очі. Почали приставати. Я хотіла вилізти з машини і втекти. Хай краще вовки з’їдять, ніж таке пережити. Але вони закрили двері. Спробувала відштовхнути одного. Того, що був за рулем. Тоді він мене вдарив.» Жінку не просто зґвалтували, її жорстоко побили і кинули в лісі. «Я додзвонилася до подруги. Додому я не могла подзвонити. Мені було соромно». Подруга забрала вже напівнепритомну жінку додому. Викликала лікаря. Якось обробили рани. Додому потерпіла вернулася через два дні. «Я так і не сказала чоловікові, що сталося. Просто мовчала. А він обзивав мене, кричав. Потім не витримав і почав бити». Через півроку жінка подала на розлучення. «Ні, це не через те, що він бив мене. Я б на його місці так само зробила. Просто. Я після тієї ночі ніби брудна зсередини. Тепер мені ніби боляче фізично, коли до мене торкається будь-який чоловік. Я не змогла з ним жити. Просто не змогла». Подруга радила їй подати заяву у міліцію, але жінка не схотіла. «Нащо мені того було? Я більше промучуся, ніж щось вирішу. Та й що мені дасть те, що їх упіймають? Ще раз з ними зустрітися? Ні. Не хочу. Їх Бог покарає, а для мене буде краще, якщо про це знатиме якнайменше людей».
Дуже часто, особливо в селах, жінки бояться розповісти комусь про зґвалтування через осуд. Людям властиво додумувати те, чого вони не знають. Тож жертва іноді стає винною.
Зґвалтовані жінки мовчать. Бояться, страждають, плачуть у подушку. Мовчки. Вони думають, що так буде краще для всіх. А десь поряд ходить непокараний злочинець. Упевнений, що наступного разу йому знову все зійде з рук.
Коментар спеціаліста. Андрій ПЕТРАНЮК, Центр психологічної допомоги «Щаслива сім’я», психолог (м.Івано-Франківськ):
— Найчастіше жінка не хоче ділитися такою інформацією, бо не завжди знаходить підтримку близьких. Звичайно, у таких випадках рекомендують якнайшвидше звернутися в правоохоронні органи. Та передусім жертві потрібна підтримка, без осуду і докорів. І тільки після того, як трохи заспокоїться, вона зможе тверезо осмислити ситуацію й продумати план наступних дій.
А взагалі кожну ситуацію потрібно розглядати окремо. Наприклад, ситуація сприймається набагато важче, коли це знайомий чоловік. Тоді жертва швидше закривається в собі. Зґвалтування, безперечно, впливає на стосунки з усіма чоловіками. Буває, що після пережитого шоку жінка кидається в крайнощі: хтось перестає спілкуватися з чоловіками і переключається на жінок, інші, навпаки, починають вести безладне статеве життя.
Найголовніше після зґвалтування — знайти підтримку. Якщо серед рідних та близьких немає людей, яким жінка повністю довіряє, варто звернутися у спеціальні соціальні служби. Тепер є багато правозахисних центрів і громадських організацій допомоги та реабілітації жінок, що стали жертвами насильства. Словом, залишатися на самоті з цією проблемою не можна. Необхідно отримати хоча б мінімальну психологічну та юридичну допомогу.
Автор: Оксана ВОЛЧИНСЬКА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|