У селах Івано-Франківської області набирає обертів процес ідентифікації молодняка ВРХ та одержання державної допомоги на кожну телячу голову.
Як ми вже повідомляли, сума такої дотації залежить од віку телят і бичків. На тримісячну особину держава виплачує 250 грн, на молодняк піврічного віку — 500 і т.д. На банківські рахунки господарів, які не полінувалися й подали до сільрад необхідні документи, кошти надходитимуть щокварталу аж до досягнення їхньою худобиною 15-місячного віку. Отже, протримавши своїх телят рік, починаючи з тримісячного віку, в особистих селянських господарствах отримають на кожне з них по 1 000 грн допомоги. Чим викликана така урядова новація і скільки вона триватиме?
— На державному рівні дбають таким способом про нарощення м’ясного потенціалу вітчизняного сільгоспвиробництва взагалі й кожного регіону зокрема, щоби селяни не продавали за безцінь, як це було донедавна, замалим не щойно народжених телят заїжджим заготівельникам, а вирощували їх до рівня великовагового молодняка, — розповідає директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Іван АНДРІЇШИН. — Питання полягає в тому, щоби перервати оту тенденцію, за якої підприємці їздять селами на легковиках із причепами, скуповують дво-тритижневий молодняк ВРХ, відтак на здебільшого імпровізованих домашніх бойнях забивають тих нещасних теляток і бичків, домішують до їхнього м’яса всякої всячини і розпродують «смажені на дровах» ковбаси. Як на мене, це робити — пускати під ніж телят, які ще й на ноги зіп’ястися не встигли, — навіть гріх. Таке далеко не в традиціях галицького ґаздівства. Тож чом би селянам не притримати молодняк ВРХ до старшого віку і продати потім дорожче або використати для своїх потреб чи навіть виростити з телички корову? А держава цьому посприяє.
Безперечно, як і пишуть читачі «Галичини», спершу потрібно випоїти теля, затративши на те якусь кількість молока, а відтак годувати твердими кормами. Але чимало селян і так утримують приплід від корів до певного віку. А тепер їм, по суті, за це ще й доплачують. Чим погано? Протягом липня — серпня прикарпатські господарі вже отримали чи ще одержать разом 2,7 млн грн допомоги — документи подано на майже шість тисяч телят. За цим показником ми перебуваємо стабільно у першій п’ятірці-десятці регіонів України. Всього ж, за нашими підрахунками, на Прикарпатті народилося цього року понад 30 тисяч голів ВРХ. Отже, процес триває. і якщо нині кошти отримують тисячі селян, то наступними місяцями їхнє число може вимірюватися й десятками тисяч. Ці гроші надходитимуть і у вересні, в жовтні, листопаді, грудні. Всього ж сподіваємося отримати від держави понад 10 млн. Це фінанси, які увілляються в індивідуальний сегмент агросектору, в особисті селянські господарства — ОСГ, яких у нашій області, де сільське населення переважає міське, понад 270 тисяч.
У Мінагрополітики визріває ідея, щоби продовжити дію цієї програми й на 2013-й. Адже йдеться про те, щоби поступово, крок за кроком, відродити довіру селянського загалу до держави й урядових заходів на підтримку тваринництва та пришвидшити розвій галузі. Бо попередніми роками не всі програми фінансувались, а якщо й надходили кошти, скажімо, на обіцяну дотацію за продаж великовагової худоби, то з перебоями, через що одні отримали якісь гроші, інші — ні, хоч і подали документи. Нині ж агрополітика держави значно послідовніша. Зокрема, здешевлено вартість ідентифікації худоби з майже 50 грн до 19,8. Розширено дію програми навіть на тих телят, яких господарі придбали на базарі чи в сусіда, якщо вони ідентифіковані. Водночас оперативно надходять фінанси на забезпечення ще однієї програми, яка діє теж у рамках підтримки розвитку тваринництва в індивідуальному агросекторі й передбачає компенсацію до п’яти тисяч гривень за придбання апаратів машинного доїння вітчизняного виробництва. Ця програма покликана стимулювати появу родинних ферм, що є вельми актуальним питанням для нашого регіону з його передгірською й гірською зонами. Ми вже відшкодували придбання ОСГ Калуського, Рогатинського й Городенківського районів перших в області п’яти таких апаратів.
Правда, на законодавчому рівні ще потрібно врегулювати питання закупівельних цін на молоко і м’ясо. В Україні мають діяти економічно обґрунтовані мінімальні ціни на цю сировину, які б забезпечували рентабельність продукції тваринництва, і щоби посередники не могли спекулювали. А то, скажімо, почувши про дотацію на телят, вони пробують ще знизити ціни на закупівлю молодняка ВРХ в живій вазі. Тим часом мають бути гарантії держави, що та ціна має відповідати собівартості плюс два–три відсотки рентабельності, що легко розрахувати — тоді було б вигідно займатися тваринництвом. А молочне виробництво може бути прибутковим лише якщо вартість літра молока буде не нижчою трьох з половиною гривень. А щоб господарство розвивалося, вона має становити й чотири—п’ять грн.
Детальніше про ситуацію в прикарпатському тваринництві та шляхи його розвитку читайте в інтерв’ю Івана Андріїшина в «Галичині» надалі.
Автор: Василь МОРОЗ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|