«…Тут маємо унікальну нагоду торкнутися фундаменту, на якому наш народ протягом багатьох століть будував своє життя… З усього серця, з княжого міста Києва передаю вітання княжому місту Галичу, від берегів древнього Дніпра до берегів древнього Дністра. Тут - у цих містах поєднується історія, минуле, сучасне і твориться майбутнє – нашої церкви і нашого народу…» Патріарх УГКЦ Святослав Шевчук
29 липня відбулася знаменна подія в музейництві Прикарпаття. Патріарх УГКЦ, Глава Церкви Святослав Шевчук благословив Музей історії Галича, відкрито оновлену експозицію. Патріарх оглянув цікаві експонати Музею історії церкви та Музею історії Галича. Екскурсію виставковими залами провів генеральний директор – науковий керівник Національного заповідника «Давній Галич» Олександр Береговський.
Благословенням та освяченням музею Патріарх УГКЦ продовжив довгорічні традиції опіки церковної інституції над пам’ятками культурної спадщини українського народу, які були започатковані на теренах княжого Крилоса – Галича на початку ХХ ст. митрополитом Андреєм Шептицьким. Попередник Патріарха – Всечесніший кардинал Любомир Гузар теж надавав великого значення в культурному і духовному житті України столичній колисці Галицько-Волинського князівства. З проведенняму 2011 р.адміністративних змін у греко-католицькій церкві (утворення Івано-Франківської митрополії), катедра у Крилосі опинилася у безпосередньому підпорядкуванні Глави Церкви.
На даний час музейний заклад у Крилосі перебуває в структурі Національного заповідника «Давній Галич». Він був відкритий 5 червня 1960 року як філія Станіславського краєзнавчого музею. Впродовж п’яти десятків років музей відвідали тисячі екскурсантів не тільки всіх областей України, а й десятків держав світу.
Чому виникла потреба змінити існуючу експозицію музею і що саме було зроблено в цьому напрямку? Відповідно до основних напрямків розвитку музеєзнавства, експозиція музеїв повинна змінюватися кожних 3-4 роки. Музейні заклади можуть це робити і частіше – за умови наявності нових надходжень. В Національному заповіднику «Давній Галич» відсутні проблеми зі збільшенням кількості нових експонатів – оскільки працюють археологічний, етнографічний та природоохоронний загони, які проводять дослідницькі експедиції, а відповідно - не повертаються з пошуків «з порожніми руками».
Попередня експозиція Музею історії Галича була створена в 2004 році, її автором був Ярослав Поташник. Незважаючи на те, що вона була досить цікавою, темп життя, зокрема, в плані сучасних музейних технологій, вимагає внесення змін. І вони відбулися!
Зараз глядач може побачити нову експозицію музею в Крилосі. До її створення приклалися генеральний директор – науковий керівник Заповідника Олександр Береговський, директор Музею історії Галича Тарас Зіньковський з науковими працівниками установи, директор Музею караїмської історії та культури Ярослав Поташник, завідувач художньо-реставраційного відділу Степан Петраш та багато інших. В значному об’ємі допомогу для зміни експозиції надала обласна державна адміністрація. Її голова Михайло Вишиванюк сам неодноразово бував у Крилосі і обіцяв допомогти музею. І слово дотримане.
Роботи тривали довший час. Так, до грудня 2011 р. проведено основні ремонтні роботи, в січні 2012 р. було затверджено художньо-експозиційний план Музею, у квітні – липні проведено роботи з оновлення експозиції. Також, частково здійснені зміни в Музеї історії церкви, який знаходиться на другому поверсі Митрополичих палат у Крилосі.
Про те, що вдалося зробити, оповідає відомий діяч в галузі культури Прикарпаття, директор Музею караїмської історії та культури Ярослав Поташник: «Не можна ховати від людських очей надзвичайно цікаві матеріали. Створюючи нову експозицію ми одразу досягли двох завдань – вивчення і опрацювання матеріалів науковцями і їхню подальшу популяризацію серед відвідувачів. Зараз в музейництві при облаштуванні експозицій використовується багато пластику, банерних тканин - ми все це використали. Глядач хоче не тільки отримати текстову інформацію, він прагне атракції, він хоче бачити цікаві і незвичні речі. Молодші і старші відвідувачі будуть задоволені. Експозиція стала сучасною. Ми не просто її оновили, ми зробили її практично цілком новою».
В оновленій експозиції Музею історії Галича є матеріали з фондів Національного заповідника «Давній Галич», Львівського історичного музею. Глядач побачить нові експонати палеоліту, мезоліту та неоліту, Трипілля (відоме, як енеоліт). Тут представлено нові експонати з історії усіх культур, які проживали на терені сучасної діяльності заповідника «Давній Галич». Зацікавлення викличе зброя періоду княжої доби, гарно виконані макети Успенського собору, церкви Спаса і церкви Святого Іллі.
Джерело:
Прес-служба голови Івано-Франківської ОДА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|