Після Першої світової війни Галичина з австрійської провінції стала на кілька місяців українською, а згодом польською – аж до 1939 року. Зі зміною влади змінились і правила дорожнього руху. Тож, як їздили дорогами Прикарпаття у міжвоєнне двадцятиліття?
Перші вказівки, як пересуватися дорогами, в Польщі випустили ще у 1826 році. Але офіційні правила дорожнього руху з’явилися майже через сто років – у 1921-му, вже у відновленій Речі Посполитій. Дослівно вони називалися «Приписи про рух механічних апаратів по публічних дорогах».
Галичани, які за Австро-Угорщини їздили лівим боком дороги, тепер мусили перевчатися на правосторонній рух. Крім того, нові правила запровадили категорії водійських посвідчень, які тоді називалися дозволами. Найнижча, п’ята категорія, давала право керувати лише мотоциклами. Права поділяли водіїв на аматорів і професіоналів. Найвищу першу категорію давали професійним водіям, які мали справу з автобусами. Цікаво, що окрему категорію, ІІ-Б, видавали водіям знаменитої американської моделі Ford-T.
Так само як і за Австрії, щоб отримати права, кандидату мало виповнитися 18 років і він складав теоретично-практичний іспит. Майбутній водій доводив свої знання про будову автомобіля, а також про ПДР. Посвідчення було дійсним три роки. Але якщо авто рухалося не швидше за 10 км/год., водійських прав не треба було взагалі.
Як пише польський історик Кароль Єжи Моравський, після Першої світової водійські права були настільки рідкісними та елітними документами, як нині права пілотів літаків. Із 1924 року польський спеціалізований журнал «Auto» щомісяця публікував списки тих щасливчиків, які стали водіями. Поряд із державними водійськими курсами, які діяли переважно при військових частинах, виникають офіційні приватні школи. Порівняно з австрійськими часами, то був справжній прорив. Щоправда, цим одразу користаються шахраї. У 1930-х роках у газетах з’являються повідомлення про приватних вчителів-шарлатанів, які викладають без належних ліцензій.
Цікаво, що польські правила дорожнього руху ділилися на загальнодержавні й воєводські (регіональні). Так, по всій Польщі запровадили обмеження швидкості, які залежали від ваги авто. Машини до трьох тонн із багажем мали їхати не швидше за 25 км/год. «Планка» для вантажівок становила 15 км/год. На перехрестях, крутих поворотах, у погану погоду чи ожеледицю водії мали рухатися до 10 км/год. А на мостах потрібно було пригальмувати до жалюгідних шести кілометрів за годину.
Велике значення мали звукові сигнали транспорту. Сигналити треба було завчасно перед поворотами, перехрестями, при під’їзді до окремо розміщених будинків, а також, коли автомобіль рушав.
У той же час дорожній рух регулювала й місцева влада. Як пише краєзнавець Михайло Головатий, у 1928 році рух по станиславівських вулицях Липовій (Шевченка) та Голуховського (Чорновола) обмежили до 6?км?/?год. А в 1932 році частину Липової, ближче до парку, взагалі закрили від автомобілів.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|