Роботу нині знайти складно. Що в Україні, що у Франківську. Особливо для молоді, а тим більше за фахом. Молодим спеціалістам часто доводиться погоджуватися на зарплату в 1-2 тис. грн.
За інформацією обласного управління статистики, в минулому році середній розмір заробітної плати на Прикарпатті становив 2213 грн. А це багато? Отже, хто як заробляє в Івано-Франківську — люди та галузі.
Велика різниця
Одразу — про зарплати керівників приватних підприємств, усяких товариств і т. д. можна й не говорити, бо там усе дуже індивідуально та відомо лише на рівні чуток. До того ж, такої роботи мало. Люди там працюють з досвідом, знаннями та здібностями або зі зв’язками та лобі. Їхні зарплати можуть сягати десятки тисяч, а й то більше.
А от про їхніх найближчих підлеглих дізнатися можна точніше. Так, за словами керівника проектів з підбору персоналу консалтингової групи «Аміда-М. С.» Вікторії Гарасимішин, найбільше у Франківську заробляють головні бухгалтери (4-6 тис. грн.), шеф-кухарі (4-6 тис. грн.), торгові представники (2-8 тис. грн.), регіональні менеджери (5-6 тис. грн.) та банківські працівники (2,5 тис. грн. і вище). Маючи досвід, таку роботу знайти можна й нині.
Значно важче, каже Гарасимішин, влаштуватися за фахом архітекторам, дизайнерам, інженерам, психологам і технологам. Крім того, юристів і банкірів теж вистачає — конкуренція там велика
За словами заступника начальника управління праці ОДА Олександри Гринів, на Прикарпатті є велика різниця у зарплаті за видами економічної та промислової діяльності. Це обумовлено різним ступенем розвитку галузей. «Найвищі зарплати відмічені у працівників нафтодобувної, хімічної та нафтохімічної промисловості, виробництва та розподілення електроенергії, газу та води, — говорить Гринів. — У цих галузях на 42,8-92,9% перевищений середній рівень по економіці області».
Однак, каже заступник начальника управління, атестація робочих місць і трудового процесу на підприємствах цих галузей свідчить: майже кожен четвертий працівник там працює в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам…
Бухгалтер завжди потрібен
«Чого в нашому місті найбільше? Кафе, ринок, магазин, — говорить керівник міського центру зайнятості Ганна Бандура. — Отже, туди в основному і потрібні спеціалісти. Тому на сьогодні у найбільшому попиті — продавці, бармени, кухарі, офіціанти. Непогані справи також і з гуртовою торгівлею, тому є потреба у менеджерах зі збуту або постачання».
Якщо ж говорити про фахівців з вищою освітою, то Бандура визначає тільки бухгалтерів. Мовляв, лише їм наразі ще реально знайти роботу. А от економістів роботодавці шукають вкрай рідко, у банківській сфері тривають скорочення, працівники звідти йдуть на «біржу».
Страждають навіть будівельники — ті, хто не поїхав за кордон. «Будівельна галузь, у порівнянні з тим, що було три роки тому, нині працює тільки на 30%, — говорить Ганна Бандура. — У нас колись інженерів-будівельників, мулярів, плиточників розбирали дуже швидко, їх іноді навіть не було на обліку. Зараз на обліку вони є».
До речі, є і пропозиції від роботодавців. За словами Бандури, «Тайко Електронікс» і ВО «Карпати» потребують в’язальників схемних джутів. Відтак, центр зайнятості має ліцензію на навчання таких фахівців і готує їх на курсах самотужки.
Вдома можна більше
Дехто може, не виходячи з дому, заробити цілком пристойні гроші через інтернет. Найчастіше нелегально, без податків, у кращому випадку — як приватний підприємець. Таку роботу можуть знайти філологи, журналісти, дизайнери, програмісти. Що більше працюєш у галузі, маєш більше портфоліо, то легше знаходиш собі нові замовлення. Якщо знати іноземну мову — ще краще, з-за кордону платять більше.
Як говорить програміст Андрій (прізвища просив не називати) найбільшою популярністю користуються IT-фахівці, програмісти, дизайнери та веб-дизайнери. Вони шукають роботу на фріланс-біржах в інтернеті. Найбільше пропозицій від російських сайтів. Для роботи з європейцями чи американцями треба знати мову.
«Звісно, за кордоном будуть платити в кілька разів більше, ніж у Росії, — каже Андрій. — А в особливо вдалих випадках до зарплати можна й нулик дописати. Наприклад, я працюю у службі технічної підтримки на хостингу, у мене восьмигодинний робочий день п’ять разів на тиждень, працюю вдома та отримую 500 доларів. Колись мені пропонували роботу в США, там значно менший обсяг — 2-3 години на день, а зарплата — 1000 доларів».
Журналіст може заробити 3-5 тис. грн. на написанні замовних статей для комерційних фірм, розповідає філолог Ірина (теж без прізвища). «Це так званий копірайтинг, коли пишеш рекламні чи презентаційні тексти для сайту замовника чи різноманітних каталогів, — говорить жінка. — Крім цього, я ще займаюся рерайтингом — це переписування існуючого тексту іншими словами».
Не всі бідують
Правда, великий мінус роботи на дому, що вона, як правило, не передбачає жодних трудових книжок і соціальних пакетів. Найчастіше гроші переводять на грошові картки. А ті, хто хоче працювати легально, або реєструються приватними підприємцями, або проводять кошти через підприємця-родича.
Зрештою, якщо рахувати неофіційні зарплати чи прибутки, то великі заробітки можемо нарахувати і в чиновників, і в лікарів, і навіть в освітян. Бо десь є хабарі, а десь приватна й не завжди офіційна практика. Адже не всі, хто на папері має малу зарплату, дійсно бідують. Але то зовсім інша історія…
Як не крути, а кожному фахівцеві варто мати своє так зване УТП (унікальна торгова пропозиція) та добру репутацію. Якщо твою роботу краще за тебе ніхто не зробить — і в нинішній Україні голодувати не доведеться.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|