Кожен водій знає, що час від часу треба міняти моторне мастило. Та чимало людей легковажно ставляться до цього й не підозрюють, що можуть напоротися на серйозні проблеми. А ще більше водіїв не знають про нюанси використання моторних мастил.
Як відомо, мастило знижує тертя між поверхнями деталей двигуна і захищає його від зносу. Треба пам’ятати, що після простою машини все мастило накопичується в картері, і під час запуску (та перші кілька секунд після нього) двигун працює «на суху», поки масляний насос не прокачає всю систему. Більш того, в деяких моделях авто з автоматичною коробкою передач мастило починає циркулювати тільки при перекладі селектора коробки в режим «Драйв». Тому й прогрівати авто бажано саме в цьому режимі.
Мастило відводить тепло, захищає двигун від корозії, а ще видаляє продукти згорання і зносу двигуна. Але з часом навіть у найкращому моторі відбувається процес старіння мастила: «спрацьовуються» присадки, воно окислюється, у ньому накопичуються забруднення.
Інтервал заміни масла вказаний в інструкції з експлуатації кожного авто. Його визначають конструктори двигунів. Не треба вірити допускам виробників мастил — в наших умовах вони не актуальні.
Для деяких моделей нових машин виробник вказує міжсервісний інтервал у 15 і навіть 20 тис. км. Але в Україні через важкі умови експлуатації машин для багатьох моделей цей інтервал є меншим, ніж у Європі. Фахівці радять дотримуватися інтервалу заміни мастила саме в 10 тис. км.
Важкі умови
Є кілька основних режимів роботи, які є «важкими» для двигуна й суттєво скорочують термін експлуатації моторного мастила:
Нерегулярне використання авто або значні перерви в експлуатації. Двигун, який заводиться раз на тиждень, вимагає більшої уваги.
Регулярні поїздки на короткі відстані. Часто двигун у таких випадках навіть не встигає прогрітися до робочої температури.
Пробки і режим «старт-стоп». Коли авто рушає з місця, мастило найбільше гріється та втрачає свої властивості.
Рух по гористій місцевості, буксирування причепа, а також постійна їзда на перевантаженому автомобілі. Це призводить до передчасного окислювання та загущення мастила.
Експлуатація автомобіля в умовах запиленого або забрудненого повітря. Коли мастило забруднюється, воно втрачає властивості.
Низька якість пального. Все, що не згорає в циліндрах, осідає в моторному мастилі та суттєво знижує його ефективність.
«Холоста» робота двигуна у заторах. Через часті стояння у корках двигун має значно більший фактичний «пробіг», ніж авто.
Вакуумна, або як її ще називають, експрес-заміна мастила. Кажуть, під час вакуумної заміни у двигуні залишається більше відпрацьованого мастила, ніж якщо зливати традиційним способом (щоправда, це залежить від конструкції конкретного двигуна).
До теми: Періодичність заміни мастила визначає виробник двигуна, а не виробник мастильних матеріалів.
Одне і те саме мастило може мати різний ресурс у різних типах двигунів.
Важкі умови експлуатації, екстремальний стиль водіння, використання низькоякісного пального знижують строк моторного мастила більше ніж удвічі.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|