Колекціонування значків колись було одним із наймасовіших захоплень. Цією лихоманкою «хворіли» як малі, так і дорослі. Фалеристикою (колекціонуванням значків) зацікавився свого часу і коломиянин Юрій Турянський, який поділився з нами своїм щастям колекціонера.
Пан Юрій почав колекціонувати значки на спортивну тематику ще у 1976 році. Цікавлюся, чому саме спорт. Відповідає, що скільки себе пам’ятає, стільки він й у спорті: жодні спортивні змагання у школі, пізніше у технікумі, відтак на роботі не проходили без його участі. Спочатку реалізовував себе у спорті як баскетболіст, навіть отримав І розряд, а потім тридцять років був інструктором зі спорту на заводі КРП. Організовував різні спортивні команди, які брали участь у районних, обласних та обкомівських змаганнях, тож інтерес чоловіка до саме спортивних значків цілком зрозумілий. «Сьогодні мені важко сказати, чому у мене виникло таке бажання: колекціонувати значки, та який саме елемент став першим у моїй колекції. Мабуть, це пов’язано з тим, що я у певний момент свого життя захопився велоспортом, часто їздив різними турбазами, брав участь у спортивних турнірах, за що отримував нагороди у вигляді значків. Можливо, саме це стало поштовхом колекціонувати значки на спортивну тематику», - розповів Юрій Турянський.
Після короткого екскурсу в минуле, коли все розпочалося, пан Юрій показав свої альбоми зі значками. Ми переглянули більше десяти альбомів, однак чоловік зазначив, що це лише частина значків, які є у його колекції. Та точну кількість усіх значків своєї колекції Юрій Турянський не захотів назвати, лише віджартувався, що їх більше, ніж я можу собі уявити. Так як колекція значків у чоловіка досить велика, то усіх їх він систематизував, розклав так, що колекція виглядає охайно й наочно. На листах тонкого білого поролону виблискують тисячі різних кольорових значків, від яких аж дух перехоплює і очі розбігаються, – таке різноманіття спортивних значків можна побачити хіба що у колекції пана Юрія. Варто зазначити, що у колекції чоловіка немає двох однакових значків, усі лише в одному екземплярі. Розпочали ми огляд тих, які були присвячені Олімпійським іграм, що проходили у місті Сапоро (Японія) у 1972 році. Значки у альбомі розташовані відповідно до того, які види спорту були у програмі змагань.
Найбільша кількість значків у колекції Юрія Турянського присвячена ХХІІ Олімпійським іграм 1980 року, які відбувалися у Москві. Цікавим є альбом з відомим талісманом – Мішкою. Колекціонер розповів, що коли Москва отримала право на проведення Олімпіади-1980, був оголошений конкурс на створення талісмана ігор. Символом, на думку організаторів, обов’язково мав бути ведмідь. Художник Віктор Чижиков створив колекцію плюшевих, дерев’яних, фарфорових та металічних статуеток. Саме металічні Мішки-значки поповнили колекцію пана Юрія. Чоловік пригадує, що значки з талісманом Олімпійських ігор діставав, де тільки міг: стояв у довгих чергах, аби придбати їх у кіоску, просив друзів і знайомих, аби привезли з інших міст, обмінювався з іншими колекціонерами тощо. Тож помалу колекція Мішок поповнювалась. Тоді у олімпійській програмі було багато видів спорту і на кожен було випущено офіційні значки. Колекціонеру з Коломиї протягом тридцяти шести років вдалося зібрати майже всі офіційні загальні та видові спортивні значки Олімпійських ігор 1980 року. Перегортаючи сторінку за сторінкою, Юрій Турянський розповідав про кожен значок, коли, як і кому їх вручали. А деякі значки чоловік систематизував навіть за олімпійськими кольорами: червоним, чорним, синім, жовтим та білим.
Пан Юрій зазначив, що колекціонування значків – це дуже клопітка робота. Адже майже ніхто не здогадується, скільки всього треба знати про значки, щоб у дійсності усвідомлювати їхню цінність. Подібне заняття полягає не тільки в тому, аби у порядку зростання розмістити значки, а й у тому, щоб зібрати якомога більше інформації про той значок, який повинен бути у колекції. «Колекціонування значків для мене – це більше, ніж просто хобі. Я вже так віддався цій справі, що інколи навіть не сплю, а знаходжуся у пошуках нового екземпляра для своєї колекції. Щоб точно знати, які значки у мене вже є, а які ще треба придбати, я створив спеціальний каталог, у якому реєструю усі значки», - розповів колекціонер.
Абсолютно будь-яка колекція однозначно має свою вартість. На питання, чи продав би чоловік свою колекцію значків і за якою ціною, пан Юрій відповів, що на сьогодні у його колекції є значки, яким уже по тридцять-сороків, а то й сто років, тож якщо колись вони коштували копійки, то зараз, безперечно, вони є досить вартісними, а за десять років взагалі коштуватимуть не малі гроші. Однак колекціонер поки що не наважується продавати свою колекцію значків, тому й вартість їхня для нього є безцінною.
Розповісти про усі значки у колекції Юрія Турянського не вистачило б і всієї газети - такою багатою є його колекція. Великою за кількістю є і колекція значків, присвячених туризму, велотуризму. У 1991 році чоловік отримав звання майстра спорту, тож об’їздив на своєму велосипеді (який, до речі, ще і нині є вірним двоколісним другом пана Юрія) майже весь тодішній Радянський Союз.
Насамкінець Юрій Турянський показав альбом, який не пов’язаний зі спортом, однак значки у ньому теж є цінними. Це значки із зображеннями Тараса Шевченка, Івана Франка та Лесі Українки. Їх він збирав тоді, коли вони випускалися до дня народження чи дня смерті цих письменників.
Сьогодні пан Юрій стежить за всіма новинками-значками у спорті, поповнює свою колекцію ними, а у перспективі планує зібрати значки до Євро-2012 в Україні.
Автор: Оля ПОЛЮК
Джерело:
Коломийська правда
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|