Чи задумувались ви хоча б на хвилинку, ким ви є – коломийцями чи коломиянами? Сьогодні у сучасній українській мові на позначення осіб, які проживають у Коломиї, використовуються обидві форми, але з різною частотністю вживання. Однак одні жителі міста стверджують, що правильною буде форма «коломийці», інші – «коломияни». Щоб дізнатися, як же все-таки правильно називати мешканців Коломиї, ми звернулися до краєзнавця та гумориста Миколи Савчука і кандидата філологічних наук, доцента кафедри української мови Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, директора Коломийського інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Володимира Барчука.
Микола Савчук: «У ХІІІ-ХVІІІ столітті на наших теренах було доволі поширеним слово «коломиєць» чи «коломийці». Вперше у писемних джерелах жителів Коломиї позначали словом «коломийці», а не «коломияни». Ба навіть більше, поет Климентій Зіновіїв та фольклорист Володимир Гнатюк у своїх творах вживали слова «коломиєць», «коломийка» на позначення мешканців Коломиї. Аналізуючи епістолярну спадщину Лесі Українки, Івана Франка та Василя Стефаника, також можемо знайти слова «коломиєць», «коломийка», «коломийці». Так писали три мовні велети, і з ними не погодитися ми не маємо жодного права. Уважно вивчивши тему, я від 1991 року став, так би мовити, відновлювати мовну справедливість щодо назви мешканців нашого міста і, як звичайно, у таких випадках буває, наштовхнувся на великий опір. З одного боку, це байдужі люди, яким все одно, що вживати: «коломияни», «коломийці» чи «коломийчани», з іншого – це категорія людей, яка каже, що «коломияни» завжди були і не треба видумувати якихось «коломийців». А правда полягає у тому, що спочатку були українські «коломийці», відтак коломийські поляки стали називати себе, «коломиянами», потім російськомовні коломийці почали називати себе «коломийчанами». У Етимологічному словнику української мови під «коломийцем» мали на увазі тільки солевара, а під «коломийкою» - тільки пісню і танець, у той час як у давній нашій мові «коломийка» - це жінка, яка живе у Коломиї. Принаймні так подає авторитетний словник української мови, який уклав Борис Грінченко. Причина полягає у відсутності знань та бажання встановити мовну справедливість. Я пропоную спочатку вживати паралельно «коломияни» й «коломийці», а відтак залишити лише «коломийці».
Володимир Барчук: «У слововживанні часто однозначної аргументації немає. Ту чи іншу форму слова, її прийнятність у функціонуванні визначає вживання, узус. З історії українського слововживання на лексичному та словотвірному рівнях проблема вживання слова «Коломия» та похідних від нього «коломийці», «коломияни» полягає у правильному використанні словотворчих формантів: суфіксів -ець, -анин в утворенні катойконімів (назв осіб за територіальною ознакою). Колись у словниках слова «коломиєць» та «коломийка» на позначення жителів Коломиї і побутували, однак сьогодні переважає суфікс –анин (Львів – львів’янин, Київ – киянин, Харків – харків’янин). У словнику «Українська літературна вимова і наголос» за редакцією М. А. Жовтобрюха зустрічаємо слова «коломиєць» і «коломийка» як мешканців Коломиї. Ці слова взяті із словника Бориса Грінченка, а його словник, зазначу, базувався на мовному матеріалі і джерельній базі до 1870 року. Тому коли словник видавався на початку ХХ століття, матеріал у ньому уже був застарілий на сорок років. Якщо брати до уваги семантику формантів, їх значення, то суфікс –ець надає слову значення «особа за родом занять»: продавати – продавець, грати – гравець, бити – боєць. Таким чином, суфікс –ець асоціюється у носіїв мови не стільки за місцем проживання особи, скільки за родом її діяльності. Відповідно, «коломиєць» сприймається не як житель Коломиї, а як той, що миє колеса. На мій погляд, варто використовувати більш поширений варіант, а саме слово «коломиянин», а не «коломиєць» у значенні «житель Коломиї», оскільки суфікс –анин є усталеним, унормованим, зі стилістичного боку не викликає жодних асоціацій (на відміну від «коломийка» - танець, пісня і «коломийка» - жителька Коломиї), не формує семантичних паралелей і з загальної практики вживання є найбільш оптимальним та нейтральним.
Тож ким вам бути – коломийцями чи коломиянами – вирішувати вам самим.
Автор: Оля ПОЛЮК
Джерело:
Коломийська правда
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|