Я, гість з малої і «багатої» Швайцарії, приїхав в гості до великої і «бідної» України. Для мене тут все нове, тому дивлюсь на світ широко відкритими очима. Живу у близьких в Івано-Франківську, у величезнім будинку з часів радянського «раю». Щоденно і на кожнім кроці подивляю якість життя в бетоннім монстрі, який також від того часу ще не зазнав ремонту, чи спроби бодай щось підлатати – повідпадані штукатурки, викривлені, стоптані і повищерблювані сходи, заржавілі поручні, криві стіни, на яких неможливо догледіти жодної прямої лінії…
Мою особливу увагу привертають балкони, пригадують вони мимоволі як не африканські, то принаймні сламси (нетрі) з Ріо-де-Жанейро. Власники попереробляли їх власноруч на комірки, на міні-склади, на «оранжереї» і ще на бозна-що. Вийшло строкате самовілля – одні обгороджені заплямленим картоном, другі забиті дошками, треті тьмяно поблискують ніколи не митим склом, четверті – обшальовані азбестними плитами – видно страху перед рокотворною дією цього матеріалу люди, мабуть, не знають, або просто, як все навколо – ігнорують. Запитую сам себе: «І це дозволено, ось так, приватно, щось змінювати в загальному вигляді будинку? Де якийсь нагляд міських влад? Якісь контролі чи заборони?»
Мешканці будинку, які мене вже знають, виявляються дуже привітними, часто на моє здивування ерудованими, культурними в поведінці, роблять вигляд цілком нор-мальних європейців. Гірше виглядає натомість справа з незнайомими. На мої приві-тання реагують витріщеними очима, замикають перед носом брутально двері, на най-менші непорозуміння відповідають по-грубіянськи, від них тхне, як одуром самогоном, готовністю до силових розв’язань. Тут бачиться намацальне втілення в життя старо-римської максими Homo homini lupus est – людина людині – вовк! Відчуваю тому через шкіру, що, мабуть, більшості мешканців цього будинку зловісна римська мудрість рішуче припала до серця. А може також їхній, як на мене, хворій психіці.
- Чому вночі на сходах темно? – питаю якось старшу, вже заздалегіть збентежену питанням паню, – то як ви тут ходите, з нафтовими ліхтариками?
Пенсіонерка розглядається полохливо навколо, відповідає пошепки: «Йой, бо кожну нову жарівку відразу вкрадут!»
- Але хто вкраде? Адже злодій і сам користає з цих сходів, щоб дійти до своєї квартири.
- Та всьо одно вкраде! – довідуюсь від бабці, яка по цій «розмові» дослівно десь зникає з поля зору.
В міжчассі на подвір’ї лунає американська гіп-гоп музика. Якийсь молодик виставив у відчиненім вікні своєї квартири два величезні голосники і «ощасливлює» оточення своїм смаком. Високодецибельна «музика» заглушує вмить всі звуки життя навколо, ловлю себе на думці, що і власних думок також більше не чую: «Чи кожний має право так робити, – знову запитую наївно тепер моїх близьких, – чи це вам не заважає?»
- Звісно, що заважає, але хто б це мав заборонити?
- Ну, як хто? – я вже гарячкуюся, – та перш за все самі сусіди і мешканці цього будинку, адже цей тип тут не живе сам, він тероризує всіх поголовно!
Мій родич бачить справу більше прагматично, як я: «Бачиш, – каже, – ось тут по ночах на подвір’ї збираються банди п’яних підлітків. Ревуть, регочуть, товчуть пляшки від випитого пива, горланять і нема на них ради.
- То закличте міліцію, так само, як на цього хама з голосниками!
- Міліцію? – дивується родич, – та вона навряд чи приїде, а до того ж ніхто її не
закличе, бо бояться, що ці шмаркачі про це довідаються. Тоді кінець твого життя тут.
- Довідаються? – я не піддаюсь з моїми питаннями, – але від кого?
- Та від самої міліції, адже не одне оте «дитятко» походить з сімей VIP-ів чи чиновинків. Ти цього не розумієш…
На брудному, запущеному і засміченому подвір’ї відкриваю одного дня промінь сонця – сім’ю бездомних собак. По якійсь радянській будові залишився там азбестний дах на чотирьох трубах-палях. Під цим дахом, в куряві і пилі хтось помістив величезне тракторне гумове колесо, в нім поселилась вихуджена сука з п’ятьма цуценятами.
Сиджу на дошці колишньої лавки і спостерігаю, як діти бавляться цуценятами. Інколи роблять це досить безцеремонно, малі пухнаті кульки не мають сили вирватись з їх рук, плачуть або попискують від болю. Але також тільки ці діти з цього будинку годують собачу сім’ю. Питаю 6-літнього Михайлика: «А що тут їм приносиш?»
- Та, що мама з кухні викине, всілякі відпадки.
- А чи знаєш, що і собаки, особливо цуценята, не можуть їсти буть-що, бо можуть захворіти?
Михайлик, звичайно, цього не тямить. Рівно ж 12-літня Наталка вперше чує, що собаки також хворіють і не знає відповіді на питання, а що станеться, як такий песик захворіє, хто його має лікувати і платити за це: «А чому ніхто з вас ці собачки не візьме додому, щоб тут не мучились?» – питаю групку згромаджених навколо мене дітей. – Вони – наші молодші брати, також хочуть мати свій дім. Їх треба вимити, доглядати, годувати…»
Якусь хвилю діти стоять безрадно заскочені таким питанням. Потім чую майже одноголосно: «Та батьки це не дозволять!»
Є десь третя година вдосвіта. Через вічинене вікно на сьомому поверсі чую жалісний плач якогось цуценятка. Його писк розноситься в нічній тиші голосно і чітко, чую його вже декілька годин. Одягаюсь, сходжу на темне подвір’я, іду до колеса. Бачу причину плачу – одне цуценя якось випало з колеса назовні і не може дістатись до мами всередині «приміщення». Підношу голову, дивлюсь на непривітний будинок – всі вікна темні: «Хоч і всі чують плач малої тваринки, – думаю мимоволі, – ніхто з живучих тут людей не пройнявся співчуттям чи жалістю до долі цих чотириногих бідаків!»
Присів, взяв на руки маленьке створіння, яке з вдячністю і довір’ям відразу втиснулось в мої груди. Вмить повстало перед очима власне убоге, босоноге дитинство в селі Майдані (нині Міжгір’я). І там були собаки, але не дивлячись на важкі повоєнні, повні голоду і небезпек часи, ніхто з мешканців з ними так жорстоко не обходився – кожний мав свого господаря: «І що це сталось з моїми земляками, – подумав спонтанно і з болем, – чому, чому вони стали такими черствими до долі ближніх – як людей, так і тварин?»
З тяжким серцем я виїхав з Івано-Франківська.
Автор: Любомир Т. Винник
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|