82 науковця-філолога з усієї України та навіть з-за кордону взяли участь у Всеукраїнській науковій конференції «Гуцульська діалектна лексика й лексикографія», яка відбувалась 26-27 квітня на базі Коломийського інституту Прикарпатського національного університету. Це вже втретє в Коломиї відбувається конференція такого рівня, на якій дослідники гуцульських говірок діляться з колегами своїми науковими напрацюваннями.
Як стверджує завідувач кафедри української мови, директор Інституту українознавства Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, доктор філологічних наук, професор Василь Грещук, який виступив одним з організаторів проведення заходу, традиція проведення в Коломиї всеукраїнських конференцій з дослідження діалектів Гуцульщини сягає 2008 року, коли на Прикарпаття з’їхалися півсотні філологи, чиї наукові праці так чи інакше торкаються цієї проблематики. Друга конференція, яка проходила під гаслом «Гуцульський діалект – минуле і сучасність», відбулася 2010 року за участю вже 71 науковця. І от цьогоріч аж 82 дослідника – і не тільки з України (в тому числі і Наддніпрянської), а й з Угорщини, Молдови та навіть із США, підготували свої доповіді на цей уже досить поважний науковий форум, цього разу присвячений проблемам гуцульської діалектної лексики і лексикології, який з всеукраїнського поступово набирає, зі слів пана Грещука, статусу міжнародної конференції.
«Чому саме Коломия? – говорить директор Інституту українознавства ПНУ, – Тому що найбільшим культурним центром Гуцульщини реально є не Жаб’є і не Косів. Культурним і освітнім центром Гуцульщини є саме Коломия».
Про високий статус конференції та актуальність питань, які на ній піднімалися свідчив той факт, що свою згоду на участь у форумі дав навіть директор Інституту української мови Національної академії наук України Павло Гриценко, якого лише невідкладні справи державного значення змусили в останній момент відмовитись від приїзду на Прикарпаття.
«Гуцульський діалект, – коментує актуальність проведення конференції завідувач кафедри української мови Чернівецького національного університету ім. Федьковича, професор, доктор філологічних наук Мар’ян Скаб, – як своєрідний цікавий діалект є важливим для вивчення, необхідним для вивчення і цікавим в багатьох сферах, зокрема таких, як історія мови, лексикологія тощо».
«В сучасних умовах глобалізації, інформаційного тиску на соціум, – додає директор Коломийського інституту ПНУ кандидат філологічних наук, доцент Володимир Барчук, – розмивається загальнонародна база… Тому вивчення гуцульської діалектної лексики – це неоціненне завдання, оскільки в цих умовах чистих носіїв залишається все менше».
Підтримку проведенню конференції надала громадська організація «Поклик Нації». Зокрема на виділені її активістами 5,5 тисяч гривень коштів організатори змогли видати матеріали конференції у вигляді чергового випуску Вісника Прикарпатського університету.
Автор: Сергій БІЛИЙ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|