Нове керівництво Івано-Франківської обласної філармонії руйнує обласний симфонічний оркестр, - вважає диригент оркестру Руслан Дорожівський. З його слів, створений в 2008 році на базі студентського симфонічного оркестру Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету оркестр сьогодні потерпає від неабиякого кадрового голоду.
«Коли ми створились, - розповідає диригент, - лише одна третина працівників працювала на повну ставку. Дві третини були півставочниками. Зараз таких людей 50 %. Півставочники працюють по різних колективах, по школах, це робить оркестр менш мобільним. Буває, що зал зайнятий і нам доводиться переносити репетиції на інший час, а з тими, хто працює на інших роботах, нам це робити складно». При цьому підготовка музиканта, який має право брати участь у конкурсі до оркестру, вимагає 16 – 17 років копіткої невдячної праці.
Як стверджує пан Дорожівський, в попередні роки цю проблему поступово вирішували шляхом направлення запрошень на роботу до вищих навчальних закладів, чимало студентів яких сьогодні стажуються в оркестрі і відтак по закінченні вишу їм легше буде інтегруватись до колективу. Власне саме в такий спосіб кількість музикантів на повній ставці в оркестрі вдалося збільшити з третини до половини. Втім, нещодавно призначений директор філармонії Андрій Савка сповідує думку, що колектив укомплектовано повністю і він не потребує поповнення, а відтак цього року практично з боями колективу вдалося «вибити» лише два запрошення.
Ще одною проблемою, яка потребує нагального вирішення, проте яка стала каменем спотикання у взаємовідносинах оркестру та керівництва філармонії, стало питання призначення другого диригента оркестру. За словами Р.Дорожівського, за штатом в колективі числиться 65 творчих працівників і 4 особи адміністративного персоналу – два диригенти (в тому числі головний диригент), адміністратор та робітник. На сьогоднішній день склалася ситуація, коли єдиним диригентом в оркестрі є сам пан Руслан. З його слів, диригенту в обов’язковому порядку потрібен дублер, оскільки в разі вимушеної відсутності диригента оркестр залишається безголовим, що призводить до зриву філармонічної програми.
На посаду такого диригента Руслан Дорожівський запропонував, а колектив підтримав кандидатуру Володимира Сидорака, який 25 років пропрацював диригентом оркестру Обласного музично-драматичного театру ім. І.Франка і має в активі не тільки блискучі приклади диригентської роботи та керування оркестром, а й 28 вистав, до яких він особисто написав музику.
Втім, не зважаючи на такі вагомі напрацювання пана Сидорака, Андрій Савка не поспішає підписувати його заяву, яка вже більше місяця залишається без розгляду. Як стверджують музиканти, це пов’язано насамперед з тією обставину, що сам директор хоче бачити на вказаній посаді особу на прізвище Дзундза, який є хоровим диригентом і не має досвіду роботи з симфонічним оркестром. Митці нагадали, що в музиці існує практика: колектив сам визначає, хто буде у них диригентом. Є спеціальний конкурс, в якому бере участь претендент, а потім колектив визначає, чи хоче він працювати з такою людиною. Проте в даній ситуації думку оркестру було зігноровано.
«Це елементарне свавілля, - розповідає Р.Дорожівський, - тому що не звертати увагу на людину, яка має такий колосальний досвід, - це свавілля. Є людина, яка готова допомагати мені. Я готовий працювати, але мені треба допомагати. Але цій людині треба підписати контракт. Коли я привів цю людину в колектив і сказав: «це ваш диригент», мене зустріли оплесками».
«Безперечно, - коментує ситуацію В.Сидорак, - я пройшов вже Рим і Крим – був у трьох театрах і бачив багато всякого неподобства, але наскільки тут є болото, я собі і уявити не міг. Але цей колектив має право на життя. Він мусить бути. Я дуже хочу, щоб цей колектив зберігся».
В оркестрі схильні вважати таке ставлення А.Савки до симфонічного оркестру помстою за те, що колись колектив оркестру висловив йому недовіру як директору-розпоряднику, а на виборах директора філармонії всі 73 творчих працівники закладу, включаючи повний склад оркестру, проголосували не за нього, а за Тараса Турянського. Тоді волю колективу було зігноровано владою, так само, як і усі прохання сприяння у призначенні того диригента, який влаштовує колектив.
Під впливом небажання керівництва філармонії йти на зустріч бажанню музикантів пан Руслан висловив намір піти цьогоріч з посади диригента оркестру. Проте він зазначив, що оркестр він не покине обезголовленим і продовжуватиме працювати з ним навіть безкоштовно, зазначивши, що так йому буде навіть легше, оскільки на нього не тиснутиме тягар офіційної роботи у філармонії.
Як стверджують організатори прес-конференції (а це не тільки Р.Дорожівський, а й весь колектив оркестру), вони кликали на захід і Андрія Савку, і керівництво обласного управління культури, проте ні директор, ані чиновники не з’явились.
Автор: Сергій БІЛИЙ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|