Зарплатні, студентські, пенсійні, кредитки – хоча б якась із цих банківських карток нині є в кожного. З одного боку, це дуже зручно: підійшов до банкомата, коли тобі треба, зняв потрібну суму, крім того, ними можна розплачуватись як у звичайних, так і в інтернет-магазинах, поповнювати мобільні рахунки, платити за послуги і так далі. З іншого – чи знаєте ви, як легко хтось інший може обнулити ваш рахунок? А методів для цього нині є безліч.
Електронний шпигун
Почнемо з найпростішого. Ви колись чули таке слово, як скіммінг? А банки його знають і воюють вже не один рік.
Ось, уявіть ситуацію – приходите ви до банкомату, берете свої чесно зароблені гроші. Не всі, частину залишаєте до наступної зарплати. А коли наступного разу дивитеся на свій рахунок – там одні нулі. Питаєте в банку, а той лише руками розводить і видає роздруківку, де написано, коли та яку суму зняли. Думаєте, у вас провал у пам’яті? Можливо. А ще цілком можливо, що ви стали жертвою скіммінгу.
«Скіммінг» (у перекладі з англійської – skim – знімати) – це вид шахрайства з використанням спеціального електронного пристрою (скіммера). Це майже непомітна накладка, яку зловмисники ставлять на приймач карток у банкоматі. Всередині неї знаходиться прилад, який зчитує інформацію з магнітної полоси карти. Потім за цією інформацією робиться дублікат. Звідки у них ваш пін-код? Тут є кілька варіантів.
Найпростіший – людина, яка стоїть за вами у черзі, просто підглядає, які цифри ви набираєте. Хоча, зазвичай, шахраї користуються хитрішими способами: вони або розпорошують на клавіатуру спеціальний спрей, на якому чітко видно натиснуті клавіші, або встановлюють мікрокамеру, або просто – накладну клавіатуру.
Скажете – та то буває десь там, у Європі, а не на нашому тихому Прикарпатті! А от і не вгадали. Саме таким способом наприкінці січня цього року в одному із банкоматів Коломиї зняли 28 тисяч гривень з різних карток.
«По цій справі затримали двох іноземців – громадян Румунії, – розповідає начальник прес-служби УМВС в області Василь Гультайчук. – Затримали їх у Львові, де в ніч з 12 на 13 січня вони намагалися повторити таку крадіжку. Виявилося, що крадії мали при собі таке обладнання, приклеювали його до банкомату, воно зчитувало пін-код. Після цього підробляли банківські картки та знімали кошти».
Проти обох румунів порушена кримінальна справа за двома статтями. А що ж власники карток? Гроші їм ніхто не повернув. Єдина можливість – звернутися до суду із цивільним позовом проти тих двох махінаторів про відшкодування збитків.
Приємного мало. Отже, перед тим, як скористатися банкоматом, уважно огляньте його. В ідеалі на ньому не має бути виступаючих частин, тим більше таких, що відрізняються за кольором. А біля екрану не повинно бути підставок з буклетами.
Ще краще перестрахуватися – знімайте гроші тільки в добре охоронюваних банкоматах або касах банку.
Чуже посилання
Окрема небезпека чекає на власників банківських карток в інтернеті. І має вона також англійське ім’я – фішинг, перекладається як рибальство. Це вид шахрайства, метою якого є виманювання у користувачів мережі персональних даних, у тому числі й номерів та паролів до банківських карток.
Шахраї видають себе за довірену особу, наприклад, представника банку. Начебто, саме від нього і приходять вам електронні листи. Теми повідомлень можуть бути такими: «У нашому банку – нова система безпеки. Негайно оновіть інформацію, інакше ви не зможете скористатися своїм рахунком» або ж «Ми не змогли підтвердити ваші дані. Натисніть тут, аби оновити акаунт».
Натиснувши посилання у такому листі, ви можете потратити на фішинговий сайт – веб-сторінку, яка схожа на справжній сайт банку. Оскільки вона виглядає дуже знайомою, відвідувачі спокійно вказують свої імена користувача, паролі та іншу персональну інформацію. І самі того не знаючи, віддають стороннім всю інформацію для злому свого акаунту та крадіжки грошей.
Як розповідає Андрій Фармуга, спеціаліст з інтернет-маркетингу, зазвичай гроші з рахунку виводяться максимально швидко – для шахраїв бажано перевести їх у готівку, якщо це не вдається, то переводять в якісь інтернет-розрахунки. При цьому виконують кілька операцій, аби в подальшому було практично не можливо відслідкувати рух коштів.
Аби не стати жертвою фішінгу, треба просто бути уважним. «Люди ловляться на гачок через свою безпечність, – каже Фармуга. – Сам фішінг – це ж розсилка листів. Треба звернути увагу на адресу, з якої прийшов цей лист. Якщо адреса зареєстрована на якомусь безкоштовному хостингу, це вже має насторожити. Також треба пам’ятати, що банки ніколи не звертаються з такими листами до своїх клієнтів».
Якщо вже таке сталося, то перш за все зателефонуйте до банку, повідомте, що ваша персональна інформація стала доступною для сторонніх – змініть пароль чи заблокуйте картку. Якщо гроші вже зняли – пишіть заяву в міліцію.
Іншою, можливо, навіть більшою небезпекою, ніж фішінг, є інтернет-віруси. «Частина вірусів якраз і пишуться для того, аби, будучи на вашому комп’ютері, який підключений до мережі, надсилати на певну адресу дані, які цікавлять того, хто цей вірус написав, – розказує Андрій Фармуга. – Це номери карток, а також пін-коди до них».
У принципі, помітити, що ваш комп’ютер заражений, не так і складно, головна ознака – це повільність роботи, «гальмувати» може або сам комп’ютер, або ж з’єднання з інтернетом. «Вірус перебирає на себе канал, тобто пропускає через себе весь трафік, – продовжує Фармуга. – Таким чином він моніторить інформацію на наявність необхідних даних». Захистом від цього може стати тільки добрий антивірус з постійним оновленням бази даних.
До речі, ще один варіант вберегтися від шахрайства з картками – це підписати свій рахунок до мобільного банкінгу, звісно, якщо ваш банк надає таку послугу. У цьому випадку – шахраям буде набагато складніше. Вся інформація про операції з рахунком буде приходити вам у вигляді смс-повідомлень.
Довіряй, але…
До речі, спустошити вашу карточку можуть і без цих усіх новомодних засобів. Просто через вашу безпечність.
Пам’ятаєте, коли у банку вам видавали карточку, з нею була маленька інструкція? Там чорним по білому було написано, чого не можна робити в жодному випадку. Пункт перший – не носити ПІН-код разом із карткою, а тим більше – ніколи не писати його на ній. Не повірите, знаходяться такі розумники. Отже, як тільки хтось поцупив гаманець – прощавай рахунок.
По-друге, банки завжди просять нікому (нікому!) не повідомляти свій ПІН-код, навіть найріднішим людям. Чи часто ми їх слухаємо? Буквально минулого тижня стала свідком того, як в одному банку бабуся просила заблокувати її пенсійну картку. Мовляв, донька дізналася ПІН-код і тепер розпоряджається карткою на свій розсуд. От вам і родичі. Як то кажуть, гроші можуть зіпсувати навіть найкращі стосунки…
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|