15 лютого минуло 23 роки з дня виведення військ з Афганістану. Війна, тривалістю десять років, забрала тисячі життів. Ті, хто повернулися живими, сьогодні з неприхованою тугою згадують ті події. Час загоїв рани та біль втрат. І тільки пам’ять крізь роки шепоче: «Я завжди повертатимусь і нагадуватиму».
Не забув про свою службу в Афганістані і коломиянин Володимир Двилюк. Починав свою службу пан Володимир у 51-ому тульському полку, був командиром взводу. У 1988 році, уже майже наприкінці війни, чоловіка направили служити в Афганістан. Там служив у 350-ому десантно-парашутному полку 103-ої дивізії командиром зенітно-ракетного взводу. У обов’язки взводу входило прикриття доріг, проведення воєнно-бойових операцій, супровід і прикриття автомобільних колон, чатування на найвищих точках Афганістану у горах, щоб своєчасно відреагувати на небезпеку і повідомити своїх товаришів. «Коли я вперше приїхав у Афганістан, - розповідає Володимир Двилюк, - я уявляв собі тут усе у рожевих тонах. Однак жорстока реальність після тижня перебування у небезпечній локації змусила подивитися на світ по-іншому. Одним словом - війна у повному розумінні цього слова. Це вперше у своєму житті я споглядав таку картину». Під час служби у Афганістані чоловік брав участь у сорока двох бойових виходах у супроводженні колон і розумів, що кожен з таких виходів міг бути останнім. Та на страх перед смертю тоді сотні молодих хлопців, як і Володимир, не зважали, бо достоту ще не розуміли парадоксальності людського життя. Наказ зверху – є наказ і обговоренню не підлягав. Пан Володимир пригадує, що у його розпорядженні, як командира взводу, було три БТР-80 і на супровід колон три (шість) зенітно-ракетних установок ЗУ-23, залежно від вантажу машин і довжини колони. Цим збройним забезпеченням треба було прикривати п’ятдесят машин.
Війна є війна, не обходилося на ній без людських втрат і поранених. Чоловік розповів, що під час однієї перестрілки з батареї, яку прикривав пан Володимир, загинуло двоє солдатів, семеро було поранено. Осколкове поранення рук і голови отримав і пан Володимир. Перед колоною, яку супроводжував чоловік, ішла мотострілкова колона. Вона вже була обеззброєна, боєприпасів було мало. І от ця колона потрапила у перестрілку. А колоні, що йшла позаду, подітись було нікуди. По суті, таку велику кількість машин і довжелезну колону на вузьких гірських дорогах Афганістану не розвернеш і в кінцевому результаті мішенню стали дві колони.
Під час служби в Афганістані з Володимиром Двилюком трапилася пригода, через яку він зобов’язаний життям своєму бойовому товаришу Ігореві Орлову. Після закінчення однієї бойової операції колона поверталася у палатки. Треба було переходити через річку, а вона тоді через несприятливі погодні умови розлилася і довелось півкілометра йти вбрід. Тож усі машини, боєприпаси, механічні деталі намокли. Попереду була ще одна перешкода – серпантин. Коли колона вийшла на серпантин, а там ущелина, через яку проходив невеличкий мостик. Спереду машина не вписувалась у поворот, і вона почала скочуватися назад. Тоді пан Володимир контролював молодого водія Сергія, в якого був перший вихід на машині в гори. Хлопець чи то з необережності, чи то розгубленості виключив передачу і тиснув на гальма. Машина одразу ж почала котитися назад і опинилася на краю прірви. У цей час Ігор Орлов швидко зреагував на ситуацію, побачив, що зенітно-ракетна установка падає вниз, розігнався і спеціальним камазом врізався в борт і підтримав нашу машину. «Наше з водієм життя висіло на волосині. Ми бачили, що ситуація безвихідна, адже задні колеса машини висіли над прірвою. З мого боку з машини не було змоги вискочити, солдат-водій зі страху так схопився за кермо, що я не міг його ніяк відірвати. І завдяки спритності Ігоря Орлова було врятовано два життя, - ділиться спогадами пан Володимир.
Кожен з молодих солдатів бачив війну по-своєму: для когось це був тяжкий удар, хтось не витримував психологічно і фізично, а інші просто підкорялися долі. Проте кожен з них розумів, що бореться не тільки за своє життя, а й за життя товариша. Навіть тих двоє солдатів, які загинули під час перестрілки. Їх звали Сергій та Ігор, вони разом їхали в одній машині. І коли снайпер через вікно вбив Сергія, Ігор думав, що він тільки поранений, але ще живий. Постріл пролунав вдруге. Ігор хотів відхилити уже мертвого товариша від кулі і сам потрапив під неї. Так примхлива куля одразу забрала два молодих життя. Мабуть, не випадково кажуть, що справжній друг пізнається в біді.
Автор: Оля ПОЛЮК
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|