Незабаром, 20 лютого, завершиться реєстрація школярів на зовнішнє незалежне оцінювання. Але в українських одинадцятикласників, яким необхідно готуватися до тестів, досі немає підручників. Чому? Куди поділися мільйони з бюджету на друк книжок?
«Міністерство, мабуть, таким способом єднає школярів, щоб вони вчилися працювати по парах». 16-річна Люда сміється. У неї книги з алгебри і з української мови на двох - з однокласником. Люда каже - уроки або не вчить взагалі, або ходить до однокласника додому. «Самостійно готуватися нереально взагалі. Ні, можна шукати в Інтернеті, але туди рідко викладають щось для школярів».
В такій ситуації 316 тисяч цьогорічних випускників шкіл. Їм особливо не пощастило, бо без підручників ці самі діти вчилися й минулого року. Тоді уряд запізно дав гроші на друк підручників для 10-го класу. Тепер немає книг для одинадцятикласників. Чому їм знову не пощастило?
Гроші - 120 мільйонів гривень - уряд виділив вчасно - ще в лютому минулого року. Міністр освіти Дмитро Табачник цим навіть похвалився: «Гроші виділили на 3 місяці раніше, ніж торік. Ми вже можемо видавати аванси друкарям і починати працювати над друком. До вересня будемо мати 100% забезпечення».
А на прес-конференції на початку вересня вже констатував: «План із друку і доставки підручників виконано більше ніж на 99%».
Це одразу викликало шквал сарказму у вчителів і учнів. В Інтернеті вони створювали групи і залишали гнівні послання міністру.
«Ага…”на 100%”… Наш клас вчиться з математичним профілем, а книг із алгебри ще досі нема, хоча перший семестр от-от закінчиться! І як ви пропонуєте до цього ставитися?» - пише 17-річний школяр Дмитро з Кіровограда.
Підручників справді немає досі, але при цьому міністр і не брехав про виконання плану. Як таке може бути?
Як виконали план
Ми надіслали до Міносвіти запит - скільки підручників було випущено для цих дітей у 2010-ому і скільки - у 2011-ому.
Ось які цифри нам надали:
Тобто з дев’яти із десяти основних предметів для одинадцятикласників Міносвіти цьогоріч надрукувало майже вдвічі менше підручників, ніж минулого року, коли ці діти були у десятому класі. Але ж кількість школярів не змінилася - 316 тисяч!
Ми запитали у міністерства - а чому друк книжок так скоротили?
«Минулого року підручниками для учнів 10 класу були забезпечені не тільки учні загальноосвітніх навчальних закладів, але також учні професійно-технічних навчальних закладів, інших міністерств і органів виконавчої влади, наприклад, навчальні заклади при установах кримінально-виконавчої системи, що надають повну загальну середню освіту, а також студенти вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації».
Це пояснення не витримує жодної критики. Навіть за офіційною статистикою Міносвіти, для 316 тисяч одинадцятикласників надрукували 224 467 підручників з алгебри, стільки ж - з геометрії. Тобто Міносвіти само замовило підручників стільки, щоб їх на всіх не вистачило.
Хто на цьому заробить
Впродовж останнього року «Свідомо» викрило не одну схему, коли дії міністерства дозволяли робити десятки мільйонів гривень приватним видавництвам. Тому ми ретельно розслідували, хто отримав 120 мільйонів за підручники для випускників.
Всього друком 124 назв підручників загальним тиражем 4 891 000 штук за державні гроші займалося 19 видавництв. Найбільше державне замовлення отримали традиційні друкарі підручників - державні «Освіта» та «Світ» і приватні «Ґенеза» і «Грамота».
Наступні за обсягом замовлення дісталися видавництвам «Ранок», «Літера ЛТД» і «СИЦИЯ». Втрьох вони друкували шосту частину всіх підручників для 11-класників.
Перші два отримали замовлення по п’ять назв підручників кожне, «СИЦИЯ» - на шість, загальним тиражем 818 000 штук.
Ми не випадково акцентуємо увагу на цих компаніях. З двома з них пов’язаний скандал з контрольними роботами для учнів 5-8 класів навесні 2011-го. Тоді Табачник несподівано наказав учням наприкінці навчального року писати незаплановані контрольні роботи. Завдання до цих контрольних він дав друкувати «Ранку», «Основі» і цій же «Літері ЛТД». Тоді видавництва отримали шанс заробити більше 100 мільйонів гривень з кишень батьків за завдання, які Міносвіти мало б видати безкоштовно.
Видавництво «СИЦИЯ», теж з Харкова, у документах Міносвіти до 2011 року не фігурувало. Ми вирішило його перевірити.
Що дізналися? Належить воно Антоніні Нестеренко. Вона є колишнім керівником видавництва «Харківкнига», директором якого є її чоловік - Євген Нестеренко. «Харківкнига» входить в «Укрвидавполіграфію», яка з липня 2010-го року підпорядкована Міністерству освіти.
Що цікаво, саме цим трьом видавництвам - «Ранок», «Літера ЛТД» і «СИЦИЯ» - випало друкувати підручники, яких замовили значно менше за кількість учнів. Це підручники з астрономії, російської мови, економіки, художньої культури, технології.
В чому сенс? А ось у чому. Замовивши замало підручників, Міносвіти одночасно передало обраним видавництвам права самим додруковувати і продавати ці підручники. Тобто держава створила окремим компаніям умови для бізнесу. Оскільки підручників не вистачає, ціни на них при комерційному продажі значно вищі. Наприклад, підручник з астрономії чи фізики Міносвіти замовляло за 24 гривні. Через сайт «Ранку» ці ж книги можна купити за 45 гривень. На найбільшому книжковому ринку України «Петрівка» вони коштують вже 60-80 гривень.
Недитячий бізнес на дітях триває.
Автор: Максим ОПАНАСЕНКО, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для «Галицького кореспондента»
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|