Протягом усієї історії людства художня література завжди зазнавала утисків цензури. Якими б не були теми - чи то політика, релігія або просто занадто багато сексу, люди у всьому світі грізно трясуть кулаками у бік письменника, який «провинився». Але у сучасному толерантному суспільстві ми можемо вільно читати про гріхи політиків, насильство, наркотики і секс, не боячись, що турботливий чоловік у штатському покладе вам руку на плече і поцікавиться змістом книги.
Щоб відзначити цей приємний факт британський журнал ShortList вибрав десять книг, які свого часу були зняті з полиць бібліотек і магазинів для заміни на більш пристойні екземпляри.
1. “Чудовий новий світ” Олдос Гакслі (1932)
Написаний у 1931-му році і опублікований роком пізніше, роман, який замислювався як пародія на утопію Герберта Уеллса «Люди як боги», не сильно відрізняється за тематикою від твору Джорджа Оруелла «1984». Хакслі звернувся до актуальної на той час тематики тотальної індустріалізації, досліджував проблему втрати самоідентифікації особистості і радикального поділу суспільства, що призводить до катастрофічних наслідків. Чому книга була заборонена? В Ірландії її заборонили через спірне питання про народження дітей, а в ряді штатів в Америці вилучення зі шкільних бібліотек мотивували «занадто негативною тематикою».
2. “Грона гніву” Джон Стейнбек (1939)
Роман американського письменника Джона Стейнбека, удостоєний Пуліцерівської премії, розповідав сумнозвісну історію наслідків Великої Депресії для сільської бідноти. Сфокусувавши увагу читача на родині з Оклахоми, які залишають рідні пенати через посуху, економічну кризу і зміни в землеробстві і їдуть до Каліфорнії в пошуках заробітку, письменник показує справжню людську трагедію.
Не дивлячись на те, що літературна еліта із захопленням прийняла книгу, її офіційно заборонили в США і публічно осудили. Люди були шоковані описом бідності, який, за словами автора, був облагородженою версією того, що насправді відбувалося в поселеннях вимушених трудових переселенців.
3. “Тропік Рака” Генрі Міллер (1934)
Дія в романі відбувається у Франції, в 30-ті роки минулого століття. Головний герой-сам автор, який намагається якось заробити на хліб насущний. Без тіні збентеження Міллер описує відносини сексуального характеру зі своїми друзями та колегами по письменницькому цеху.
Тільки-но книгу було випущено, суддя Верховного суду штату Пенсильванія Майкл Мусманно, заявив: «Це не книга. Це вигрібна яма, стічна канава, джерело гниття, слизові збори всього, що є в гнилих рештках людської розпусти». Люди просто не були готові до твору, який пізніше Джордж Оруелл назвав «найбільш важливою книгою середини 30-их років».
4. “Бійня номер 5” Курт Воннегут (1969)
Сюжет книги: американський солдат Біллі Пілігрим (своєрідне alter egо автора), дезорієнтований під час битви при Арденнах у Другій cвітовій війні, потрапляє в полон до німців і живе в Дрездені, в старій бойні номер 5. Під час сумнозвісного бомбардування міста союзними військами, Біллі, його товариші і охоронці ховаються в глибокому підвалі, де Біллі приходять марення минулого і майбутнього, в тому числі і його власної смерті. У Сполучених Штатах твір було заборонено, щоб не піддавати психіку дітей випробуванню похмурими сценами з книги.
Роман до цих пір перебуває в списку 100 книг, які найчастіше підпадають під обмеження у видачі широким колам населення в Асоціації американських бібліотекарів. Зауважимо тільки, що компанію у списку цьому роману складають твори Марка Твена, Теодора Драйзера, Вільяма Фолкнера та інших класиків світової літератури.
5. “Сатанинські вірші” Салмана Рушді (1988)
У сюжеті немає нічого образливого: описується життя індійського емігранта у сучасній Англії. Після жахливої авіакатастрофи Гібреель Фарішіта повинен відбудувати свої життя, в той час як у житті Саладіна Чамчі все розпадається на частини.
Багато хто в мусульманському співтоваристві вважає ставлення письменника до Ісламу образливим. У Венесуелі, якщо вас застануть за прочитанням цієї книги, ви отримаєте 15 місяців ув’язнення. В Японії були введені штрафи для тих, хто продавав видання роману англійською мовою. Навіть у США деякі популярні книжкові магазини відмовилися продавати книгу, після того, як отримали погрози від невідомих.
6. “Добре бути тихонею” Стівен Чобски (1999)
Письменник отримав натхнення від роману Дж. Д. Селінджера «Над прірвою у житі». Опублікована в 1999 році книга розповідає історію життя хлопчика «Чарлі», який пише листи своєму анонімному другу. Чарлі описує життя тінейджера, в якій він стикається зі знущаннями, наркотиками, сексуальним насильством.
Через чималий контент сексуального змісту, книга регулярно входить в десятку зі списку книг Асоціації американських бібліотекарів, видача яких населенню піддається обмеженням або забороняється.
7. “Розпад” Чинуа Ачебе (1958)
У книзі, за яку африканський письменник отримав Букерівську премію, розповідається історія Оконкво, вождя та місцевого чемпіона з боротьби в Умофіі - вигаданому регіоні з дев’яти поселень у Нігерії. Показано вплив британського колоніалізму і християнських місіонерів на традиційну африканську громаду кінця дев’ятнадцятого початку двадцятого століття. Книга заборонена в Малазії, через критику колоніалізму та його наслідків.
8. “Американський психопат” Брет Істон Элліс (1991)
Історія американського процвітаючого бізнесмена і серійного вбивці Патріка Бейтмена, яка побудована на описі досвіду проживання одному з благополучних районів Нью-Йорка в 80-і роки.
Той, хто бачив фільм по книзі, зрозуміє, чому її заборонили. Книгу визнали шкідливою для неповнолітніх у Німеччині і обмежили у продажі. До недавнього часу книга була під забороною в Канаді та австралійському штаті Квінсленд.
9. “Перетворення” Франц Кафка (1915)
Одного разу комівояжер Грегор Замза, який фінансово підтримує своїх батьків і сестру, прокидається і розуміє, що перетворився у гігантського жука. Колись улюблений усіма в родині, він потрапляє під тотальне відчуження і забуття.
Роботи Кафки були під забороною при нацистському і радянському режимі, а так само у незалежній Чехословаччині, оскільки Кафка відмовлявся писати чеською і писав лише німецькою мовою.
10. “Лоліта» Володимир Набоков (1955)
Історія чоловіка та його хворобливого захоплення молодими дівчатами, «німфетками», як він їх називає. Будучи закоханим у 12-річну дочку жительки Нової Англії, він одружується із матір’ю дівчинки, щоб прикрити свою гріховну пристрасть. Після того, як редактор «Сандей Експрес» назвав роман Набокова «найбруднішою книгою, яку я коли-небудь читав», видавництво вилучило всі книги з тиражу під приводом їх порнографічного змісту. Французи заборонили книгу на наступний рік. От що дивно: її без проблем опублікували в США.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|