Печеніжин – славна земля, що народила героя Олексу Довбуша. Це овіяне легендами і переказами ім’я вже три століття поспіль є візитною карткою селища. Саме тут, у Печеніжині, у далекому 1700 році народився майбутній опришок Олекса Довбуш. З того часу багато води утекло, а печеніжинці і нині бережуть пам’ять про свого славного земляка.
Мабуть, кожен, хто хоча б раз побував у Печеніжині, відчув якийсь особливий магнетизм цього старовинного прикарпатського селища. Тут кожен куточок оповитий історією, свідками якої є віковічні дуби і бистрі потічки Лючка та Сопівка. Однак найбільшою гордістю Печеніжина є те, що він – батьківщина славнозвісного опришка, карпатського Робіна Гуда Олекси Довбуша. Це селище пам’ятає подвиги свого героя, і це всіляко відображено у різних культурних та історичних місцевих пам’ятках. Так, при в’їзді у Печеніжин, в урочищі «Пасовище», гостей зустрічає знак у вигляді опришківського топірця – своєрідний ключ до старовинного селища. Проїхавши ще кілька метрів, на пагорбі можна побачити погруддя Олекси Довбуша з топірцем. Відкрите чоло виражає суворість, велич і мужність героя, орлиний погляд вдивляється в даль. Біля підніжжя пагорба стоїть кам’яна брила з написом «Олекса Довбуш». Це один із найкращих пам’ятників ватажкові опришків в Україні. Така вже склалася традиція, що молоді люди, які вирішили поєднати свої долі, у день весілля приходять до постаменту Довбуша і віддають низький уклін зі щирою вірою у те, що їхня сім’я буде такою ж міцною, як опришківська дружба, а їхні діти будуть сильними і здоровими, як Олекса.
Та найбільше про історію, побут, культуру та традиції Печеніжина може розповісти Історико-краєзнавчий музей Олекси Довбуша, який знаходиться у самому серці селища. Цей музей було відкрито 29 травня 1971 року. У силу різних причин та обставин музей кілька разів закривався і подальша його доля залишалася невизначеною. Однак у 2005 році музей вкотре переродився і отримав своє друге дихання. Сьогодні він є філіалом Івано-Франківського краєзнавчого музею. З вересня 2010 року краєзнавчим музеєм у Печеніжині завідує молодий історик Іван Котів. Пан Іван розповідає, що експозиції музею висвітлюють історію селища Печеніжин від найдавніших часів до сьогоднішніх днів та історію народження, життя і походів уродженця селища, лицаря Карпат Олекси Довбуша, який став покровителем для бідняків та грізним пострахом для панів. В цілому, Історико-краєзнавчий музей налічує три кімнати: у першій – висвітлюється історія селища, у другій представлені побутові речі, якими у давнину користувалися печеніжинці та мешканці сусідніх сіл, третя кімната повністю присвячена Олексі Довбушу та опришківському руху на Прикарпатті.
Робимо екскурсію музеєм. Перший зал просто вражає своєю раритетністю: тут зібрані найдавніші зразки знарядь праці, які сьогодні можна побачити хіба що тільки у цьому музеї. Дерев’яний ткацький верстат, плуг, соковитискач, кам’яні сокири, серпи, ножі, зернотерки, наконечники стріл захоплюють своєю майстерно виконаною філігранною роботою. Також є тут куток, який висвітлює історію селища Печеніжин. Виявляється, селище у письмових джерелах згадується вперше у 1443 році і отримало свою назву від тюрксько-кочових племен печенігів, які перебували у цих краях 370 років і поступово ослов’янилися. Ознайомившись з історією селища, прямуємо у другу кімнату, щоб ближче дізнатися про побут печеніжинців. На власні очі переконуємося, що побут селян збережений у кращих традиціях українського народу. Тут представлені окремі зразки чоловічого і жіночого одягу та взуття, глиняного та фарфорового посуду, речі домашнього вжитку. Мабуть, будь-який модний бутік щиро би позаздрив такій кількості колоритних вишитих чоловічих і жіночих сорочок, шкіряного взуття, кептарів, жіночих хусток, чоловічих кресань, розквітчаних спідниць тощо. Посуд теж не залишаємо поза увагою: глиняні горшки, полумиски, горнятка, фарфорові тарелі та погарі, дерев’яні ложки та вилки свідчать про те, що печеніжинські ґаздині мали у своєму арсеналі усі необхідні у господарстві кухонні речі. Також спиняють на собі погляд і старовинний сервант, в якому зберігався посуд і їжа, та вирізьблений куфер, у який складали придане дочці. Третій зал відображає життя опришків та їхнього ватажка Олекси Довбуша. Тут одразу привертає увагу копиця сіна (або, як називають її у селі, вішінка). Іван Котів, завідувач музею, пояснює, що опришки були вільними синами степів і полів, тому здебільшого ночували під копицею сіна, що служила для них і домівкою, і подушкою, і периною. На стінах висять картини Олекси Довбуша та його поплічників. Не може не здивувати і зменшена копія хатини, у якій народився майбутній ватажок опришків. Пан Іван зазначив, що у 1988 році на місці, де стояла убога комірчина, в якій народився Довбуш, поставлено пам’ятний знак і вкладено у нішу чорного мармуру скриньку з землею з населених пунктів Прикарпаття: Биткова, Вербіжа, Зеленої, Коломиї, Космача, Косова, Криворівні, Кут, Лючок, Микуличина, Чорного Потоку, де потліли останки порубаного шляхтою у 1745 році на дванадцять частин мертвого тіла Олекси Довбуша.
Загалом у Історико-краєзнавчому музеї Олекси Довбуша у Печеніжині можна відкрити для себе багато нового і цікавого. З упевненістю можна сказати, що музей є своєрідною культурною скринькою, у якій зберігаються найкращі традиції Прикарпатського краю.
Автор: Оля ПОЛЮК
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|