Художній керівник столичного фольклорного колективу “Божичі” 34-річний Ілля Фетисов збирає українські народні пісні з 1997-го. Того року на Різдво виник його гурт.
Наскільки добре збереглися народні щедрівки і колядки?
— Старовинні пісні ще можна знайти в експедиціях. Але їх співають бабусі, яким за 70. Щороку носіїв фольклору меншає. У селі Космач Косівського району Івано-Франківщини живий обряд Маланки. 14 січня її водять тільки переодягнені чоловіки у страшних масках. Біда тому, хто трапиться їм на дорозі. Бо потовчуть і у снігу виваляють. Маланка — символ бешкетництва і хаосу. Вона завжди мала право зайти до хати, лаву перевернути, діжку розбити, щось украсти.
Різдво в Космачі святкують так само яскраво?
— У селі три дні колядують без упину. 7 січня виходять із дому, а повертаються тільки 9-го. Дві ночі не сплять. Під кінець, як сновиди ходять. Увесь час мають співати і пити горілку. Коли до хати заходять колядники, кожен господар накриває стіл. Спочатку заспівають одну колядку. За столом — другу. І наприкінці третю. Кожна колядка триває по півгодини. Тому за три дні ми обійшли тільки з 20 осель. Кажуть, колись колядували до Стрітення, щоб в усіх побувати. Ватаги села розділяють між собою території. Там є усталений порядок хат, який щоразу повторюється. Якщо господар чує, що в сусідній хаті колядники, то за 2 години вони будуть у нього. Могли прийти серед ночі й господар має чекати. У Космачі таких ватаг із 70. У групі по 20-30 осіб. Окремо ходять діти, дівчата, старші хлопці. Але жінки з чоловіками разом не колядують — так тільки на Сході.
Як тепер колядують і щедрують у Києві?
— Раніше Києвом ходили значно більше дітей, ніж сьогодні. Цьогоріч ми з родиною сиділи і чекали колядників. Із нашого будинку прийшли дівчинка і хлопчик. По черзі читали з листочка той самий текст “Коляд-коляд-колядниця, добра з медом паляниця…” У Києві є хороший фольклорний гурт “Рожаниця”. Дівчата з нього казали, що відкривали тільки в половині квартир. Люди не готові пускати незнайомців. Але мало і колядників, які ходять не гроші заробляти, а вітати.
Про які святкові забобони чули?
— Одна літня жінка розказувала, що до неї на старий Новий рік прийшла дівчинка засівати. Це була онука сусіда. Вона знала — дівчину не можна пускати, бо це на нещастя. Але хвилювалася, щоб сусідка не подумала, що баба жадібна. Відкрила двері. Того ж року стареньку потовкла корова, порвала їй обличчя, у сина стався інсульт. Вона це пов’язує з тим, що засівала дівчинка.
Хто запрошував “Божичів” колядувати?
— На Новий рік колядували в Петра Порошенка. Це вже другий рік він нас запрошує. Зібралася вся родина. Було приємно, бо Петро Олексійович вивчив вітання з нашого диску. 2001-го колядували в будинку на Харківському масиві, де живуть депутати. В одній квартирі відчинив колишній прем’єр Юрій Єхануров. Тоді тільки з’явилися євро, і він нам подарував таку монету.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|