Про позитиви сьогоднішньої України розповідає колишній директор Центру російських і східноєвропейських студій американського Мічиганського університету історик Роман Шпорлюк, 78 років.
— У нас нема ворожнечі — ані релігійної, ані соціальної. Є певні суперечності між регіонами, але це дрібниці. Деякі країни постійно перебувають на межі розпаду — а в Україні про це серйозно не говорять. І це лише за 20 років існування незалежної держави. З історичного погляду це величезний успіх.
За ці 20 років Україна більше схожа на державу, що не вдалася, чи на успішне утворення?
— Ви уявіть, як склалося би ваше життя, якби народились не у 1980-х, а, скажімо, 1900-го. Вам п’ять років, у Росії відбувається революція. Потім настає 1914-й, батько чи старший брат ідуть на війну. Приходить 1917-й — маєте революцію, перевороти, більшовиків. Доживаєте до початку 1920-х — перший голод в Україні. Нищать буржуазію, інтелігенцію, починається колективізація. Але вам пощастило пережити це, маєте 30 років, треба одружуватися, виховувати дітей. І — нова катастрофа, Голодомор 1933-го. Але ви й тут вижили, думаєте собі: “Ну, хоч тепер буде краще”. Але настає 1937-й — рік великого терору. І вашого брата, який, можливо, був офіцером Червоної армії, переслідують як японського чи румунського шпигуна. Після цих страшних часів настає 1939-й — нова війна, Друга світова.
Якщо мати на увазі таке минуле — це диво, що виникла наша держава. Яка має й Ізмаїл, і Полтаву, і Луганськ, і Львів. Коли ще в історії існувала настільки велика держава, яка при цьому ні з ким не воювала? Богдан Хмельницький уявити не міг, що Бахчисарай буде райцентром України. Така Україна, яка зараз на карті, — феномен в історії.
Але всі ці роки в Україні майже нічого не відбувається. Дуже незначні зрушення у світогляді людей.
— Зате українці можуть їздити за кордон, чого не було раніше. Маємо зараз дуже добрі відносини з Польщею. Після сотень років конфлікту тепер це наш великий друг. Так, люди їдуть на заробітки до Італії та Польщі. Але хіба це гірше, ніж їхати на великі будови комунізму в Казахстан чи Сибір? Людей молодого віку в Радянському Союзі посилали освоювати цілинні землі. Якби я мав вибір, то поїхав би до Флоренції чи Неаполя, аніж до Астани або Тюмені.
Про сьогоднішню Україну можна сказати дуже багато критичних речей. Але якщо думати століттями, у такій перспективі ми маємо безпрецедентні досягнення.
Яке історичне насіння може дати добрі плоди? Що варто плекати?
— Треба розвивати правову свідомість. Підтримувати повагу до права, контракти, умови. Працювати чесно. Цивілізована країна не виникає тільки через те, що уряд щось робить. Потрібно самому вирішувати: я це зроблю, це мої обов’язки, а тут — вимагатиму від уряду, щоби він поважав закон. Передумова успішної держави в тому, що люди наполягають на дотриманні законів і пильнують, щоб інші їх не порушували. Для цього потрібно мати сильну і справедливу судову систему.
Тобто всіх нечесних треба вигнати й набрати нових?
— Ні. Нема гарантії, що нові судді будуть кращі. Треба уникати такого більшовицького підходу. Найбільше нещастя минулого століття — люди думали, що кризу можна подолати великою чисткою: знищимо буржуазію, знищимо куркулів, агентів імперіалізму, буржуазних націоналістів тощо. Від цього розвитку не буде. Я був завжди противником люстрації в Україні. Щоб її провести, треба знати, хто буде люстратором. Скажімо, ви хочете перетрусити Академію наук. Хто це робитиме, українські емігранти з Нью-Йорка, бо вони не такі корумповані? Треба примушувати до порядку людей при владі. Бачите, що не роблять обіцяного, — пишіть у газети. Або скаргу прокурору, організуйте мирні протести.
Зараз світ дивиться на те, що діється деінде. Людям у Штатах цікаво, що відбувається в Єгипті. А єгиптяни спостерігають, що коїться в Сирії. Отже, треба пояснити людям, які є при владі в Україні, що світ дивиться на них. Щойно чиновник щось погане зробить — про це відразу дізнаються всі через інтернет чи інші засоби комунікації. Думаю, люди при владі воліють, щоб їх поважали, а не вважали кримінальниками.
Якою ви хотіли би бачити Україну за 10-15 років?
— Країною, в якій вибори вважають чесними, а громадяни мають свободу організації й доступ до інформації. Де в уряді чесні та порядні люди, зі знанням української мови. Де існує інтеграція між простими людьми, бізнес-класом, політиками, діячами культури. У 1990-х, коли я викладав у літній школі в Гарварді, приїжджали багато студентів з Галичини та Києва. Питав їх: “Ви були в Англії, у Польщі, в Америці. А в Донецьку чи Дніпропетровську?” Виявилося, вони ніколи не бували на сході власної країни. Від того і нема інтеграції. Українцям варто об’їздити насамперед власну країну
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|