Посеред неприродно теплої зими погода врешті потішила: 24 грудня, на католицьке Різдво, взявся легкий морозець і місто запорошило пухкеньким снігом. Та цьому подарунку в Івано-Франківську тішились не всі…
“Дуужє-дужє хольодно!” - периминалися з ноги на ногу групки студентів з африканських країн, Індії та Пакистану, які прийшли на Різдвяну Месу до римо-католицького костелу. Присутніх на Літургії вельми здивувала поява чорношкірих делегацій у яскравих національних костюмах. З тацями, повними екзотичних фруктів, у центрі - ананас, іноземці попрямували до вівтаря і склали дари фігурці новонародженого Ісуса. Може, ми ще не все знаємо про Різдво?
В часі Літургії є церемонія принесення дарів, роз’яснює отець Базилій Павелко з римо-католицького костелу Царя Христа в Івано-Франківську. “Дари приносять під час кожної Літургії. Це може бути свічка, Святе Письмо чи плоди землі. Як правило, такі жертвоприношення у римо-католицькій церкві роблять під час святкових Літургій”. На Різдвяній Месі у костьолі минулого четверга свої дари Ісусові урочисто принесли студенти з Індії, Ефіопії, Камеруну та Кенії. Окрім поляків та українців, на Різдвяній Літургії загалом зібралися представники кільканадцяти націй, для кожної з яких привітання з Різдвом прозвучало їхньою рідною мовою.
Досі екзотичний для українців ананас для студентів з Африки - як звичайне яблуко. “Ми принесли у жертву Христові те, що мали. Він умер за нас на хресті, віддав своє тіло за наші гріхи, і ми також хочемо йому скласти свою жертву. Ці фрукти - це символ нашого тіла, яке ми віддаємо йому з подякою”, - розповів Девід Крістіан із Камеруну. Девід навчається на першому курсі “нафти і хазу” - хлопець з радістю вимовляє українською назву рідного для нього тепер вузу. Разом зі своїми співвітчизниками Девід прийшов до костьолу не лише щоб принести дари, але й щоб спільно помолитися й подякувати Богові: “Ми молилися за наше життя, за нас, наших батьків і дітей. А потім підемо святкувати. Будемо співати і танцювати там, де ми зараз живемо. Це дуже весело!”
Запитання про 12 страв студентів-іноземців дивувало. “У нас такого немає, - сміючись відповідає Марта Нгозі Адібе, студентка 6-го курсу медуніверситету, родом з Нігерії. На різдвяному столі, каже Марта, у її рідній країні обов’язковим є каміс - суп з індичкою, пироги з різними начинками, бакхун - овочевий салат, а головною стравою вважається рис із куркою та спеціями. А в Індії окрасою святкового столу на Різдво є пиріг із чорносливом, каже Варша Варгіс, яка вчиться у цьому ж закладі на 3-му курсі. Традиційною різдвяною стравою в індусів є також “халва” - солодка страва з моркви, родзинок та арахісу. Святковий обід разом зі своїми друзями з Індії вони влаштовують 25 грудня, після того, як зранку йдуть на ще одну Літургію. Перед обідом Варша збиралася на різдвяний шопінг. Каже, дуже хочеться прикрасити ялинку, як це роблять українці. У студентів з теплих країн немає ні ялинки, ні зими. Після закінчення Меси вони ставали в чергу, щоб сфотографуватися біля яскраво прибраних ялинок коло вівтаря, та на фоні різдвяної шопки. Фото з мобільних одразу ж висилали батькам на Батьківщину.
“У цих студентів у їхніх країнах немає ялинки, немає зими - тих речей, без яких ми на Різдво чуємося некомфортно. Але кожен край має свій звичай, і вони приносять сюди свої звичаї. Я дуже радий, що вони приходять до костелу і спілкуються з Богом своїми мовами”, - каже отець Базилій Павелко. Служби англійською мовою для іноземців у франківському костелі з’явилися лише два роки тому. А мальовнича церемонія принесення дарів у національних костюмах цього року відбулася вперше. Оскільки кожного року іноземних студентів в Івано-Франківську стає все більше, така екзотика може стати доброю різдвяною традицією. Як звичай серед віруючих українців приходити на Різдвяну Месу до костелу 24 грудня.
Як розповідають очевидці, у Станиславові перед війною, коли поляки святкували Різдво, українці з урочистими процесіями і хоругвами йшли до костелу розділити спільну радість народження Ісуса Христа. А поляки приходили святкувати разом з українцями 6-7 січня. Взаємна радість Різдва, урочиста Літургія з органом, колядки різними мовами світу дарують відчуття вселенської радості, яка затьмарює будь-які міжнаціональні непорозуміння.
Автор: Наталка ГОЛОМІДОВА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|