Двічі на тиждень у Косові й Кутах вирує справжнє нічне життя – з усіх усюд люди приїздять на базар. Колорит, азарт, страсті та навіть містика – тут є все.
Чим пахне загальний вагон?
Базар – нічний, тому потяг «Ковель-Чернівці», який відправляється з Івано-Франківська о 2:36, – найкращий, найдешевший варіант. Можна сперечатися, але, на мою думку, немає більш гармонійного місця на світі, ніж загальний вагон у нічному потягу. Дерев’яні лавки, купа люду, сидять, розмовляють, хтось спить, схилившись на сусіда, й не важливо, що зовсім незнайомого, всі все розуміють. Повітря таке густе, що його можна різати ножем. Дивно збалансований мікс різних запахів: брудних шкарпеток, бутербродів, перегару, гральних карт, дрімоти…
У Коломиї о 3:48 під вокзалом пасажирів з поїзда вже чекає маршрутка на Кути. Водій вітається зі «спекулянтами», чоловіками та жінками у спортивному зручному одязі, з рюкзаками або ж величезними торбами – поки що порожніми. Вже за селом Мишин Коломийського району водій підбирає «продавців». Ці – з повними сумками-кравчучками. Жінки-вишивальниці дорогою бідкалися шоферу, що торгу нема, мода на вишиванки змінилася, треба шити нове, а вони ще старого продати не можуть. Замість грошей за проїзд пообіцяли водієві могорич…
На годиннику – п’ята ранку. Перед Кутами нам назустріч суне довжезний шлейф машин. «О, ці вже з базару, скупилися», – бадьоро вигукує водій.
Без кави не розібратися
Висадили серед поля за Кутами. Темрява. У два довжезні ряди припарковано ще більше машин. «У вас – півтори години, – кричить водій, – чекати не буду». Той базар – наче в ямі. Знизу пробивається світло від електрики, а десь і від свічок. Трохи моторошно.
Без кави не розібратись. У вагончику-шинку пробуємо розговорити закутаного, сонного чоловіка. Наливає каву, відповідає обережно та коротко. Вдалося лише дізнатися, що базар тут уже дуже давно, двічі на тиждень, з вівторка на середу та з п’ятниці на суботу. Починається о першій ночі та – аж до світанку. Чому саме вночі? Та якось так…
«Слухай, тебе тут за якусь «гебешницю» сприймуть, так ще й по голові отримаємо і ніхто нас не знайде, – піджартовує подруга. – Ти так багато не розпитуйся. Просто ходи, дивись – отримуй кайф».
Базар поділено за секторами. На початку, між продуктовими рядами, втрапляємо у справжню казку. Тут дуже світло від новорічних, кольорових гірлянд і дощиків. Очі розбігаються. Стає веселіше, святковіше.
За оптовими цінами можна накупити багато цікавинок. Упаковка малесеньких іграшок – від 3 грн., у Франківську втричі дорожче. Якщо питають, чи берете оптом, погоджуйтеся. Тоді скажуть дешевше, а потім уже не відмовляться.
«Досвідчених» спекулянтів тут знають в лице. Вони народ серйозний і конкретний. Мають свій маршрут, свій товар, своїх людей. Головне їхнє знаряддя – список і ліхтарик.
Ряди з біжутерією – справжній рай для жінок. Торгують переважно чоловіки. Справжні профі у прикрасах, і порадять, і підкажуть. Результат – півторби сережок, браслетів, намиста. Все – удвічі дешевше, ніж в обласному центрі.
Особливого ексклюзиву (ручної роботи) вже нема, за ним треба приїжджати на самий початок, о першій. Залишилося тільки фабричне. Польська вовна, дерев’яні прикраси – чомусь із Криму. Дивно.
Лише «в’їхали» у тутешнє життя, як почало розвиднюватись, а базар згортатися. Ніякої втоми, сон десь зник, а «спекулянтський» азарт навпаки загострився. Тому їдемо ще й на базар у Косів.
Хатка-загадка
Влізли в маршрутку. Колоритні розмови, «смачні» слова, різні погляди на життя. Цікаво, що місцеві на базар приїздять щотижня і не конче щось купити чи продати. Просто побачитися, поговорити зі знайомими. До речі, колись на ярмарках так було споконвіків.
Косівський базар насправді має назву Смоднянський, бо розташований у приміському селі Смодне, біля моста. А за мостом уже Косів, тому всі називають його косівським. Починається він від шостої ранку і аж до одинадцятої. Цей базар якийсь більш «цивілізований», але не менш колоритний за кутський. Правда, більший і трохи «дорожчий».
При вході стоять закутані жіночки. У кожної в руках – льняні вишиванки, на звичайному полотні, кольорові, з мереживними вставками – яку лише забажає ваша фантазія. Ціни – від 350 грн. за вишиванку на льоні і від 250 грн. – на звичайному полотні. Всі вишивальниці намагаються переманити клієнта до себе, ніхто не ображається. Так прийнято.
У рядах з ліжниками – дивно, але тепліше. Якась бабця акуратно причісує свій товар дерев’яною щіткою. За ліжник хоче від 250 грн. до 550 грн.
Не могли не помітити серед базару хатку з літерами «Ч» та «Ж». Перед нею стоїть дерев’яна буда, з якої усміхнена жіночка протягує кусень туалетного паперу, за який треба заплатити гривню. Саме стільки у Косові коштує справжній екстрім. Невисокі чотири перегородки, на кожній запалені свічки. Романтика. Ніхто нікого не встидається, ніхто не обурюється умовами – всі задоволені. На виході стоїть зелене відро з водою та горнятком, можна навіть помити руки.
«Та сюди такі пани приїздять, – говорить жінка з буди, – та на таких крутих машинах, потім взувають гумаки та ходять тут. Скуповують усе старе, що бачать. Чи вишиванку поплямлену, чи кожух якийсь трошки подертий – усе метуть. І то так тішаться, як малі діти».
Далі від туалету сморід посилюється. Тут торгують тваринами. Ходять чоловіки, водять на шнурках маленьких теляток, хтось на плечах несе мішок з поросятами, хто торгує кіньми.
Чомусь згадалась передача «Навколо світу», де часто показують, які умови життя, антисанітарія в Індії чи Таїланді. Але нащо їхати так далеко, як все це є тут? Не менш колоритне. Також дивно, йти з базару у бруднючих чоботях, заляпаних штанях, чистим, затишним Косовом. Нагадаю, що базар чи не в самому місті…
Але позитивних вражень таки більше. І поїдемо туди ще, особливо перед великими святами. Тут, як ніде, можна набратися істинного святкового настрою. Отож, наступний рейд – перед Великоднем. Хто з нами?
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|