Антитіла проти вірусу грипу змушують його змінювати власні білки у бік підвищення інфекційності.
Коли ми отримуємо щеплення проти грипу, то можемо лише до деякої міри бути упевнені в тому, хвороба нас мине. Вакцина потрібна для того, щоб нацькувати імунітет на потенційного ворога: коли вірус з’явиться в організмі, імунна система швидко виставить проти нього антитіла. Головна ж неприємність полягає в тому, що вірус в змозі мутувати і тікати таким чином з-під удару імунітету. Часто ці мутації призводять до появи небезпечніших штамів грипу, ніж ті, що були до цього.
А головний парадокс полягає в тому, що якраз вакцинація і змушує вірус удосконалюватися у вірулентності.
Яким же чином антитіла провокують еволюцію вірусу? Вакцина стимулює синтез імуноглобулінів, що зв’язуються з гемаглютиніном, поверхневим білком вірусу. За допомогою імуноглобулінів клітини імунної системи розпізнають і знищують інфекції. У свою чергу вірус, зіткнувшись з антитілами, виробляє певні зміни в своєму гемаглютиніні. Вірус розмножується, і перевагу набувають ті частки, в яких це місце в білці несе мутацію і тому не розпізнається антитілами. Але це ще не все: виявилось, що такі оновлені віруси краще прикріпляються до клітин епітелію дихальних шляхів, підвищуючи таким чином власні інфекційні властивості. Прикріплення відбувається за рахунок того ж гемаглютиніну, але тут вчені зіткнулися із загадкою: ділянка білка, яка розпізнається антитілами і піддається рятівній мутації, і ділянка білка, який відповідає за прилипання до клітин, в молекулі білка знаходяться досить далеко один від одного. Отже антитіла ніби і не повинні служити вдосконаленню вірусу. Але все ж таки служать.
Щоб дізнатися, як це відбувається, Рам Сасісекхаран з колегами з Массачусетського технологічного інституту (США) проаналізував взаємодію амінокислот усередині молекули гемаглютиніну. Як і будь-який білок, гемаглютинін є ланцюгом амінокислот, згорнутим особливим чином. Коли білок набуває унікальної просторової структури, різні групи амінокислот можуть опинитися ближче або далі один від одного. Власне кажучи, взаємодії між амінокислотами і визначають зовнішній вигляд молекули; физико-хімічні сили між амінокислотами працюють як заклепки, що утримують форму білка. І якщо змінити одну з взаємодіючих амінокислот, то це неминуче відіб’ється на інших. Залишити зміну без компенсації не можна: якщо ослабіє взаємодія між ділянками молекули, білок денатурує.
За словами дослідників, амінокислоти з двох ділянок вірусного гемаглютиніну знаходяться в досить тісній взаємодії. Тому, коли в результаті мутації міняється амінокислота в ділянці, з якою зв’язуються імуноглобуліни, услід за нею буде замінена й амінокислота в ділянці взаємодії з клітинами. Тобто еволюція вірусу відбувається з двох причин - через появу антитіл і через особливості будови білка, до якого ці антитіла виробляються.
Результати роботи учених опубліковані в розділі Scientific Reports онлайн-версії журналу Nature.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|