Понад 82 тисячі гектарів озимих посіяли восени на Прикарпатті. Та якщо сходи озимого ріпаку зійшли було на всій його 21 400-гектарній площі, то хлібних культур агарії «недорахувалися» на 1 200 га. Але і з тих посівів пшениці та ячменю, які зійшли, лише 51 відсоток — у доброму стані, а слабких і зріджених — майже п’ята частина.
Приблизно така сама картина — і з ріпаком. Не викликає побоювань лише 47 відсотків його, тоді як решта — в задовільному або ж у слабкому і зрідженому (15 відсотків) стані. Словом, нинішня озимина ввійшла в холодну пору року загалом у не вельми доброму стані, гіршому, ніж торік. і це може негативно позначитися на умовах перезимівлі культур та формуванні майбутнього врожаю.
Проблема — в особливостях цьогорічної осені з надміру високими, нетиповими для вересня й початку жовтня денними температурами, холодними останніми декадами другого місяця осені й аномально сухим листопадом. Саме брак вологи у ґрунті в різні періоди осені найбільше й спричинився до такого стану озимих. Утім, перед самою посівною склалися було добрі агрометеорологічні умови. Внаслідок значних опадів протягом першої-другої декади серпня на 8 і 18 серпня запаси продуктивної вологи у орному шарі ґрунту становили відповідно 30-52 і 38-49 мм, тоді як норма — 36-44 мм. Це й зумовило те, що сходи ріпаку, який саме й сіють останнього місяця літа, пізніше так дружно зійшли.
Однак уже 17 серпня розпочався тритижневий бездощовий період, протягом якого через спекотні дні волога інтенсивно випаровувалась, і її запаси знизилися до 24 мм. А з 16 вересня по 11 жовтня знову не було дощу. Через те, скажімо, на 28 вересня запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту становили 20-22 мм, чого явно замало для проростання зерна й появи густих сходів. Були доволі складними агрометеорологічні умови для проведення посівних робіт та початкової вегетації посіяної озимини й упродовж першої декади жовтня. Особливо на рівнинній території, де сума опадів за декаду не перевищувала п’ять міліметрів. За таких умов сходи озимої пшениці, посіяної, приміром, наприкінці вересня, появилися зрідженими. Наприкінці ж першої—на початку другої декади жовтня у зв’язку зі зниженням температури вегетація озимих уповільнювалась. Ще істотніше стримувалася вона впродовж останньої третини жовтня, надто прохолодної як зазвичай для цієї пори. А припинилась активна вегетація озимих 26-27 жовтня в рівнинних районах, що на 12 днів раніше середніх багаторічних термінів, та 10 листопада — у передгір’ї, що близько до норми.
Свою лепту в погіршення ситуації вніс і листопад, коли випало тільки до 26 відсотків норми опадів. Отже, зернові культури ввійшли у зиму із запасом вологи у ґрунті, значно нижчим за норму й торішні значення. Більше того, немає і снігу. На початок грудня спостерігаємо запізнення з утворенням стійкого снігового покриву на 10–20 днів. Тому мінусові температури, хоча вони наразі незначні, й далі «висушують» голу землю. Така погода пов’язана з переважанням теплих і сухих повітряних мас з Атлантики й Африканського континенту.
За прогнозом синоптиків Українського гідрометцентру, середньомісячна температура грудня на рівнині та в передгір’ї Прикарпаття сягатиме двох градусів морозу, а в горах та на високогір’ї — до трьох, що є близьким до норми. Проте вже найближчим часом можливі сильні дощі, а надалі — до 12 грудня в окремі дні ймовірний і мокрий сніг. Кількість опадів коливатиметься від 55 мм на рівнинній території до 90 мм в горах, що становитиме 122-134 відсотки місячної норми. Взагалі, агрометеорологічні умови для перезимівлі озимих протягом першої половини цього місяця мають бути задовільні, а несприятливих погодних явищ не передбачається.
Автор: Тетяна СЛИЗЬКА, Василь МОРОЗ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|