Складна ситуація з дефіцитом бюджету вимагає суворої економії коштів, а отже, і господарського підходу до справ. Чи так воно є?
На Рожнятівщині, наприклад, левова частка грошей витрачається на фінансування потреб освіти, бюджет якої на 2011 рік становить 75,9 млн грн. На що ж використовують кошти? Зрозуміло, на фінансування передусім так званих захищених статей видатків, а ще частина з них припадає на поточні та капітальні ремонти загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладів. Скажімо, торік ремонтували фасади шкіл, замінювали покрівлі, проводили теплоізоляційні роботи тощо. А ще — замінювали вікна на теплозберігаючі. Загалом у 2010 році на господарську діяльність освіта району витратила понад 5 млн грн, з яких 3,8 — на вікна! Цифра, звичайно, вражаюча. Та чи стали теплішими школи?
Лист до влади
Своєрідним застереженням до тих подій, які нині жваво обговорюють на рівні районної ради, став лист із Брошнів-Осадської ЗШ I-III ст., адресований голові Рожнятівської районної ради Анатолію Диріву та голові Рожнятівської райдержадміністрації Миколі Філіповичу. У ньому порушено насамперед питання фінансове. Рада школи і керівник навчального закладу попросили керівництво району розглянути питання заміни вікон на теплозберігаючі з урахуванням їх думки. Якої саме? Розпорядник коштів — начальник відділу освіти РДА Остап Слабінога уклав угоду з фірмою-підрядником, яка за 281 тис. 500 грн має замінити у згаданій школі вікна та двері у спортзалі, вхідні двері та ще 31 вікно у класах. Але на «віконному метало-пластиковому ринку», виявляється, є багато виробників такої продукції, і вони мають й інші цінові пропозиції, попри те гарантують також високу якість робіт. Голова ради школи і керівник навчального закладу як приклад наводять інше підприємство, яке за ті самі гроші обіцяє зробити у школі значно більше: замінити ті ж вхідні двері й вікна у спортзалі, вхідні двері й 55 вікон у класах та ще додатково — 10 вікон у гардеробі. А ще автори листа висловлюють побажання, щоб під час призначення виконавця робіт враховувалася і думка дирекції, і ради школи. Аргумент наводять простий: платники податків мають знати, чи раціонально витрачаються державні кошти. А як думаєш ти, шановний читачу?
Депутати вдарили на сполох…
Пропозицію Брошнів-Осадської школи миттєвого підтримала районна рада. На спільному засіданні трьох постійних комісій, зокрема і з питань планування бюджету та фінансів, депутати рекомендували начальнику відділу освіти Рожнятівської РДА негайно переглянути угоду з підрядником і ще раз вивчити пропозиції інших виробників вікон. А присутній на засіданні представник батьківського комітету Брошнів-Осадської ЗШ Олег Лопачук озвучив пропозицію батьків: замінити у класах якомога більше вікон, створивши нормальні умови для навчання учнів. «Якщо питання не вирішать — шукатимемо захисту в прокуратурі», — сказав він. Відтак ще двічі відбулися спільні засідання постійних депутатських комісій, але зустрітися з розпорядником освітянських коштів не вдавалося: з поважних причин Остап Слабінога на них не з’являвся. Тим часом підрядна організація активно продовжувала роботи. Тож не здивувало, що коли бажана зустріч депутатів і чиновника таки відбулася, на адресу останнього посипалися й критичні зауваження. Та попри рішення комісії райради, він не переглянув згадувану угоду, зігнорував пропозицією депутатів. «Господарники мають розуміти, що раздувати в районі потрібно так, аби за виділені бюджетні кошти виконати якомога більше робіт. Всі розуміють, що мета будь-якої підприємницької діяльності — отримання максимального прибутку. Однак наша мета інша — державний підхід до використання коштів», — наголосив голова Рожнятівської райради Анатолій Дирів.
Непрозорі тендери і дорогі вікна
Керівництво держави радить нам тугіше затягнути паски, тобто економити. Значною мірою ця вимога стосується державних організацій та установ, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів. Так і на Рожнятівщині. Медикам, буває, вкрай не вистачає коштів на придбання медикаментів для невідкладної допомоги. У сільських клубах бракує елементарного — стільців, а ще в іншому населеному пункті громада волає про дитсадок. Напрошується питання: а чи справді школі потрібні такі дорожезні вікна? Пригадую виступ голови Івано-Франківської ОДА Михайла Вишиванюка, який на одній з колегій критикував марнотратство розпорядників коштів. Тоді він говорив і про вікна в держустановах, які за ціною стають «золотими».
Слушне зауваження, яке підтримує чимало депутатів райради, висловив і голова громадської ради при Рожнятівській РДА Володимир Семкович: «Прозоро і на основі внутрівідомчого конкурсу проводити виконання робіт і послуг за бюджетні кошти в обсягах до 300 тис. грн на рік, що не потребує тендерних процедур».
Отож в угоді, яку підписали керівник відділу освіти Рожнятівської РДА та підрядник, бачимо, що за 281 500 грн у Брошнів-Осадській ЗШ I-III ст. можна змонтувати 306,6 кв.м вікон. Тоді як інший підрядник запевняє: за ті ж кошти змонтував би 436,7 кв.м. Різниця очевидна. Рожнятівщина має гіркий приклад минулого року. У Петранківській школі, де торік замінили вікна і всі роботи профінансували, лише недавно зроблено відкоси. Як не дивно, але їх не підрядник зробив, а техпрацівники школи. У Князівській школі вартість одного змонтованого вікна становила 1 090 грн за кв.м, а в дитсадку того ж села — на 330 грн менше. Чому? Бо, напевно, за дошкільний заклад освіти взявся добрий ґазда — підприємець і депутат Рожнятівської райради Михайло Іванишин, житель того ж Князівського.
Чи є політика в описаній ситуації? Звичайно ні. Але, з другого боку, політика в тому, що саме директори шкіл, які є господарями ситуації, у своїх навчальних закладах мали б мати теж вплив на прийняття господарських рішень. Тоді, може, і державні кошти були б використані ефективніше. А у Брошнів-Осадській ЗШ чи, скажімо, у Перегінській ЗШ було б замінено додатково ще до третини вікон. Це ще один поверх…
Автор: Зеновія ГОДОВАНЕЦЬ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|