20 років тому український народ на референдумі проголосував за створення незалежності Української держави. Так почалася нова епоха в нашій національній історії після дуже тривалої перерви в державотворчих традиціях українців. А вони сягають тим часом глибини тисячолітньої історії.
Після занепаду Києва у ХII ст. центр української державності перемістився на цілі століття на захід українських земель. «Галицько-Волинський літопис» разом із «Повістю минулих літ» розповідає історію Галицько-Волинської держави, зокрема про діяльність князя-короля Данила Галицького і його нащадків.Данила Галицького коронував Папа Римський як главу могутньої держави, що могла протистояти навалі татаро-монгольських орд, які зі сходу загрожували всій християнській Європі. Титул короля значно вищий від князя. Сама коронація відбулася в місті Дорогичині на лівому березі Західного Бугу, на жаль, це тепер територія Польщі. Всі нащадки Данила з того часу називались королями.Згодом король Данило переніс свою столицю з Галича до Холма, там він і похований у церкві на Даниловій горі, яка частково збереглася до наших днів. Йому навіть у страшному сні не могло приснитися, що Холм і вся холмська українська земля будуть колись у складі Польської держави. В той же приблизно час він заснував і почав будувати місто Львів на честь свого сина Лева.Корона Данила Галицького була втрачена в роки Другої світової війни, тепер її шукають. Вона була митрою перемишльських єпископів.
Певний час Галицько-Волинська держава об’єднала під своєю короною (владою) всі етнічні українські землі разом з Києвом і по ріку Дунай. На честь Галича засновано на Дунаї місто Галац, на жаль, воно тепер у складі Румунії.
Останнього князя-короля Юрія II Тройденовича, який правив у 1324—1340 роках, отруїли бояри за те, що проводив, якщо говорити по-сучасному, проєвропейську політику, запросив німецьких ремісників та інших спеціалістів до своєї держави, а це чомусь не сподобалось його боярам. Потім 10 років правив державою воєвода Детько.
Останнім керівником держави (з 1372 по 1386 роки) був Володимир Опольський, одночасно будучи васалом угорського короля.
Галицько-Волинська держава в різних формах проіснувала понад три з половиною століття, тобто до 1386 року.
Внаслідок міжусобиці наших князів, королів і бояр, а переважно зовнішніх ворогів — поляків і угорців Галицько-Волинську державу завоювали поляки, а Закарпаття захопили угорці.
Про наших сусідів можна сказати так: «Поляки — наші сусіди географічні, вороги споконвічні, а тепер партнери стратегічні». Всі війни з поляками відбувалися на нашій землі. Вони на нас нападали, а ми боронилися як могли. Дотепер значна частина поляків вважає Галичину і Волинь своєю землею. Тепер Польща утримує 19,5 тис. кв. км української етнічної землі. Для порівняння: Івано-Франківська область має не повних 14 тисяч кв. км. Це не мої слова, це давно визначили наші вчені історики й географи.
Боротьба за незалежність України ніколи не припинялась, вона приймала форми й методи залежно від історичних обставин і міжнародної ситуації.
Вкотре наголошую: весь час йшла жорстока боротьба, а не змагання, як інколи люблять говорити, змагання бувають тільки у спорті.
З 1917 року по 1991-й Україна шість разів проголошувала свою незалежність.
Центральна Рада 22 січня 1918 року своїм IV універсалом проголосила незалежну Українську державу. Сама Центральна Рада проіснувала з 17 березня 1917 року по 29 квітня 1918 року. Її розігнали німці, які прийшли як союзники України, а стали окупантами. Слід сказати, 29 квітня 1918 року — знаменитий і оригінальний день в історії України. Цього дня Центральна Рада прийняла Конституцію України; обрала президентом голову Центральної Ради соціаліста Михайла Грушевського; кораблі Чорноморського флоту підняли українські прапори і всеукраїнський з’їзд хліборобів чисельністю в три з половиною тисячі осіб обрав гетьманом Павла Скоропадського, який опублікував звернення до українського народу.
Гетьманат Скоропадського проіснував до 14 грудня 1918 року, але в деяких питаннях зробив дуже багато для України. Полковник Євген Коновалець у своїх спогадах шкодував, що підтримав Директорію, а не Скоропадського, яка проіснувала до листопада 1920 року. Першим головою Директорії був комуніст Володимир Винниченко, останнім — соціаліст Симон Петлюра.
Наприкінці листопада 1920 року в районі міста Підволочиська (тепер Тернопільська область) останній солдат армії УНР з боєм перейшов річку Збруч на окуповану на той час поляками Галичину.
1 листопада 1918 року проголошено незалежну Західно-Українську Народну Республіку, яка проіснувала до 1919 р. 18 липня того ж року під ударами польських окупантів її війська теж перейшли Збруч у районі міста Гусятина на територію Великої України.
22 січня 1919-го в Києві проголошено акт злуки УНР і ЗУНР в єдину соборну Українську державу. Цю соборність наступного дня затвердив Трудовий конгрес. Від ЗУНР делегацію у складі 65 чоловік очолював Лев Бачинський, відомий громадський і політичний діяч родом із села Серафинців на Городенківщині. Соборною Україна була частково під кінець існування Центральної Ради і під час гетьманату Скоропадського.
15 березня 1939 року Карпатська Україна проголосила свою незалежність, але після кровопролитної війни її завоювали угорські окупанти за активної допомоги поляків. Війна прийняла партизанський характер і велась до осені 1939 року, коли закарпатські січовики (приблизно 30 тис. чоловік) перейшли в Галичину, окуповану більшовиками, де були арештовані за незаконний перехід кордону. Такі країни, як Бельгія, Голландія, набагато сильніші від Закарпаття, здалися на милість Гітлерові наступного ж дня.
Таким чином, українські землі першими зазнали удару держави гітлерівського блоку — Угорщини, для нас це був фактично початок Другої світової війни. А не так, як пишуть, що війна почалася 1 вересня 1939 року — це для поляків. У нас своя історія, як у кожної людини — біографія. Поляки помагали мадярам нас бити, за це одержали Тешинську область у Чехії, а потім були розділені у вересні 1939 року між двома союзниками — СРСР і Німеччиною. Це стало своєрідною подякою полякам за розгром Закарпатської України.
30 червня 1941 року у Львові українські націоналісти проголосили відновлення незалежної Української держави. Нові окупанти — німці жорстоко покарали українців за це: арештували С. Бандеру та уряд Ярослава Стецька і сотні інших патріотів, багатьох розстріляли.
Під час війни організовану боротьбу за незалежність України вела тільки УПА з 1942 по 1953 роки. Через УПА пройшло до 500 тисяч чоловік, половина з них загинула в нерівних боях. Загинув у бою і командувач УПА генерал Роман Шухевич у березні 1950 року. Його до 1954 року заміняв полковник Василь Кук.
Боротьба за незалежність України і далі тривала, незважаючи на репресії влади. Українські патріоти в нових умовах діяли залежно від обставин, використовуючи нелегальні й легальні методи. Далі виник рух шістдесятників, появилися підпільні організації. Кінець совєтського режиму в Україні ознаменувався появою такої масової громадської організації як Народний рух, що потім став впливовою парламентською партією. Під впливом Руху було створено таку сильну патріотичну організацію, як Спілка офіцерів України у радянській армії. Це було нечувано у Радянському Союзі, адже армія була завжди основною опорою більшовицької влади. СОУ організувалась більш як за місяць до проголошення незалежності і стала зародком української армії, розробила військову доктрину. Багато членів СОУ загинули за загадкових обставинах або були звільнені з армії без пенсії й засобів для існування.
Якщо йти за історичною правдою, то День незалежності треба святкувати 22 січня, адже того дня 1918 року її було вперше проголошено. Але до цього треба було дожити й усвідомити. Про це пише й Л. Кучма у книзі «Україна не Росія». Про це наголошував у Верховній Раді і депутат Микола Поровський, але його не почули.
На жаль, Україна тепер не соборна держава. Сучасна територія України становить 603,7 тис. кв. км, тоді як наша етнічна земля сягає поза 1 млн. 150 тис. кв. км. Жодна партія, крім українських націоналістів, навіть не порушує питання про соборність, а деякі, можливо, і не знають, що воно таке.
Ми не ведемо мови про перегляд кордонів. Але історія — це наука, яку треба вивчати і відповідно формувати громадську думку. Доля наших земель вирішувалась у Парижі, Варшаві, Москві та в інших місцях. Україна не брала рівноправної участі у визначенні своїх кордонів.
Нині великі обшири української етнічної землі з центром у Пряшеві перебувають у складі Словаччини, Південна Буковина і Марамурещина — Румунії, самозваної Придністровської Молдавської Республіки, Кубань, частина Курської, Бєлгородської, Воронезької, Орловської і Брянської областей, Таганрогський округ — Росії, Берестейщина і Пінщина — Білорусі.
Ось із такими підсумками Україна досягла своєї 20-річної незалежності. Будьмо разом, тримаймося купи, не шукаймо ворогів між собою, бо українці через свою внутрішню несконсолідованість завжди зазнавали поразок від зовнішніх ворогів-сусідів.
Розумні англійці кажуть так: «Можна програти всі битви і війни, крім останньої». Будьмо впевнені, що Україна нарешті виграла свою останню битву назавжди.
Автор: Ярослав ОЛЕНЧУК, полковник
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|