Напередодні Міжнародного дня туалету, 19 листопада, Івано-Франківськ осоромився на цілу країну. Одне з найкомфортніших для проживання українських міст залишилось без жодної громадської вбиральні в центрі міста. Найпопулярніший туалет на Вічевому майдані закрили за антисанітарію.
Історія повертається: 100 років тому, коли у місті ще не було каналізації та громадських туалетів, мешканці Станиславова також справляли нужду, де доведеться.
Аналогічно до вислову, що у Радянському Союзі не було сексу, можна ствердити, що франківчани не ходять у туалет. Закриття громадської вбиральні оголило й без того болючу проблему - сходити в туалет в Івано-Франківську попросту ніде.
У Східній Європі неможливість справити нужду здавна використовується як покарання і особливий спосіб приниження. Коли внаслідок такої заборони, скажімо, під час допиту, в армії чи в тюрмі хтось не в змозі терпіти і пісяє у штани, він стає морально «опущеним». З цієї точки зору, франківці “опущені” вже багато років.
Сьогодні, за словами заступника мера з питань ЖКГ Миколи Саєвича, у місті немає жодної комунальної вбиральні, усі вони в оренді. З них - жодного цілодобового туалету. Громадські туалети працюють у парку ім. Шевченка (один на міському озері), на центральному ринку та на залізничному вокзалі. Центральна вбиральня на Вічевому майдані працювала до 22.00, тож з десятої вечора ті, кому не сидиться вдома, справляли нужду у не призначених для цього місцях. Туалет у парку працює лише до 19.00, а от вбиральня на озері практично завжди зачинена. Довкола неї багато зелених насаджень, які й рятують франківчан та гостей міста. Керівництво парку питанням «ГК» про вічно закритий туалет було заскочене. Головний інженер парку Георгій Тріщук зауважив, що влітку туалет був відчинений цілодобово і працював безкоштовно. Чому ж тоді люди всідалися “по нужді” довкола нього?
Стосовно центрального міського туалету, у санепідемстанції урвався терпець. Підприємство “За здоровий побут”, яке орендує міську вбиральню вже майже 20 років, згідно з договором оренди, зобов’язалося зробити у приміщенні ремонт, однак слова не дотримало. Після численних нагадувань про зобов’язання вбиральню таки закрили. Сьогодні на заґратованих дверях туалету висить табличка “Ремонт”. Тим, хто на неї наштовхнеться і піде справляти нужду десь у сусідній під’їзд чи дворик, можемо порадити бути обережними, адже, пісяючи там, де не слід, людина перетворюється на дрібного хулігана. Таких ловить міліція.
“Якщо людина, яка справляє нужду у не призначеному для цього місці, потрапляє у поле зору патруля, правоохоронці найчастіше роблять усне зауваження. Якщо ж людина у нетверезому стані, проявляє агресію й ображає правоохоронців, вони складають протокол про адміністративне правопорушення. Найчастіше такі випадки трапляються у вечірній час”, - роз’яснив начальник сектору зв’язків із громадськістю УМВС в Івано-Франківській області Василь Гультайчук. Окремої статистики “мокрих” протоколів міліція не веде, тому залишається здогадуватись, скільки протоколів із 3721, складених цього року за статтею №173 КУ “Про адміністративні правопорушення”, отримали порушники громадського спокою, які попросту не мали куди сходити в туалет.
Як залишитися людиною тоді, коли в туалет дуже хочеться, а немає де? Можливо, в такому разі краще таки справити свою нужду, щоб почуватись людиною, а питання місця буде другорядним? З іншого боку, мешканці дворів та під’їздів, які регулярно заміняють громадські туалети, теж мають право жити по-людськи. Способи захисту своєї території у франківчан дуже різні: від встановлення кодових замків на дверях, розклеювання оголошень, які закликають до совісті, і аж до матюків та погроз облити окропом. Останні два, до речі, також дрібне хуліганство. Найоригінальніше кореспонденту «ГК» трапилось у під’їзді на вулиці Бельведерській: “Перестаньте сцяти. Скільки можна писати. Пора совість мати”. З-під нього видніється давніше й не таке гуманне - “Натравлю на вас собаку. Якщо ви сикля, ідіть лічитись куди слід”.
Це оголошення, з погляду східноєвропейської ментальності, - просто прорив. Адже про фізіологічні потреби людини не прийнято говорити вголос. Цей парадокс радянського виховання не дозволяє франківчанам повною мірою скористатися з доброї ініціативи міськвиконкому, згідно з якою кожен може вільно і безкоштовно сходити в туалет у будь-якому закладі громадського харчування. Нерідко люди не йдуть в туалет у кафе через сором. Шлях до туалету, як правило, лежить через ціле кафе; того, хто прямує в туалет, супроводжують зневажливі погляди клієнтів та працівників закладу, а на дверях вбиральні нерідко висить табличка “Тільки для відвідувачів”. Треба просити ключі на барі, запобігати. Принизливо. Микола Саєвич запевняє, що жоден заклад громадського харчування міста не має права відмовити у проханні сходити в туалет: “Цим закладам спеціально для цього зняли ліміти на використання води. Коли видається дозвіл на відкриття об’єкта громадського харчування, є обов’язкова вимога - облаштування громадського туалету”. Якщо таки не пускають - скаржтесь в управління торгівлі.
Коли завершиться ремонт у центральній вбиральні, чиновники прогнозувати не беруться. Підняти репутацію Івано-Франківська тим часом зможе відновлений громадський туалет, розташований у новозбудованому торговому центрі поблизу магазину “1000 дрібниць”. Об’єкт ще не зданий в експлуатацію, але, за словами Миколи Саєвича, туалет передадуть у власність міста: “Ми будемо розглядати питання про те, щоб за умови дофінансування зробити цю вбиральню цілодобовою”. Хочеться сподіватися, що незабаром у місті таки з’явиться перший за роки незалежності комунальний туалет, який дасть можливість франківчанам та гостям міста почуватися людьми цілодобово. А поки туалетні проблеми в Івано-Франківську на стадії вирішення, у Швеції відкрили туалет… для чайок. Мешканцям шведського містечка Карлстад набридло, що птахи справляють свої потреби де завгодно, тож вони спорудили для чайок спеціальну платформу.
Наталка ГОЛОМІДОВА
З історії туалету в Європі та Станиславові
Першому туалету в світі, ймовірно, 4500 років. Ця цегляна споруда з сидінням, яке з’єднане з підземною каналізацією, знайдена у фортеці Мохенджо-Даро у Пакистані. Схожі приміщення були також у Китаї, Єгипті та Древньому Римі.
За однією з версій, перший туалет зі зливом з’явився на Кріті задовго до початку нової ери. Це було кам’яне сідало, до якого з допомогою складної системи труб підводилася вода.
У 1775 році винайшли ватерклозет, який не дозволяв проникати неприємним запахам з каналізації. Перші громадські туалети з унітазами без зливних бачків з’явилися на вокзалах у XIX столітті.
Історія каналізації в Станиславові налічує понад 100 років. До середини 1920-х років каналізаційне водовідведення Станиславова в основному здійснювалося за допомогою відвідних ровів. Перші документи, в яких вони згадуються, датовані 1861 роком. На приватних подвір’ях в глибині двору з каналізаційною метою викопувалися вигрібні ями. Очисткою міста від нечистот займався як магістрат, так і приватники, які, скажімо, в 1916 році разом мали 8 бочковозів для вивезення відходів.
За санітарним станом міських каналів і криниць наглядала поліція. Порушників норм карали штрафами.
7 серпня 1926 року воєводським урядом був затверджений Загальний проект каналізації м.Станиславова, який передбачав побудову трьох головних каналізаційних каналів та колекторів, яку розпочали у 1933 році. Проте вони охоплювали тільки центральну частину міста.
За 1924-1933 роки було збудовано понад 20 тисяч метрів каналізаційної системи. На це було витрачено понад 1,6 млн. злотих, а загалом планувалося витратити 3,5 млн. злотих. На початку 1930-их років проект каналізації охоплював вже 60% площі Станиславова.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|