Національний банк через майже місяць після крайнього терміну формування банками баз даних про своїх клієнтів (22 жовтня) вирішив роз’яснити основні принципи ідентифікації позичальників і вкладників.
З листа регулятора N48-104/2256-13461 випливає, що в обов’язковому порядку клієнти повинні розкривати банкам тільки інформацію, встановлену законом, тобто лише паспортні дані та ідентифікаційний код, все інше - за бажанням клієнта, пише Комерсант-Україна.
Центробанк був змушений підготувати це роз’яснення у зв’язку зі скаргами клієнтів на банкірів, які вимагали від клієнтів надання даних про доходи сім’ї, про наявність серед родичів клієнта працівників або засновників банку, про сімейний стан, наявність автомобіля.
“Якщо банк вважає за необхідне отримати додаткові дані, не передбачені законодавством, він повинен визначити перелік документів та відомостей, визначити умови їх надання в договорі з клієнтом або опитуванні”, - вказується в листі.
Зокрема, НБУ не вважає важливим для банків мати інформацію про рухоме і нерухоме майно клієнтів, які одержують через банк зарплату, пенсію, стипендію чи соціальну допомогу, мають депозити на невеликі суми і не поповнюють свої рахунки з інших джерел на суму більше 150 тисяч гривень за квартал.
Банкіри здивовані зміною позиції НБУ і відзначають, що їм вдавалося отримувати від клієнтів необхідну інформацію.
“До цього часу відмов надавати інформацію ми не отримували. Труднощі виникають з тими клієнтами, які рідко звертаються в банк або обслуговуються дистанційно, - говорить скарбник банку “Національний кредит” Василь Невмержицький .- Ми просимо заповнити анкету, яка, крім паспортних даних, містить питання про рахунки в інших банках, місце роботи та посади, джерела походження коштів. Ми не перевіряємо достовірність даних, вона підтверджується підписом клієнта”.
Отримані дані банки використовують для виявлення неправомірних операцій клієнтів, і їх витік малоймовірний, запевняють банкіри. “З банку ці дані вилучити не може ніхто, інформація є конфіденційною”, - говорить радник голови правління “Дочірнього банку Ощадбанку Росії” Ірина Князєва.
Банки з самого початку не були зацікавлені у зборі інформації, тому роз’яснення НБУ полегшать їм роботу. “Це позитивно оцінять клієнти банків, які в силу різних причин не хотіли надавати певну інформацію. Та й кредитним установам стане простіше працювати з такими клієнтами, оскільки роз’яснення НБУ позбавлять їх від конфліктних ситуацій”, - вважає Василь Невмержицький.
Втім, є інші способи отримати додаткову інформацію про клієнта. “Банки можуть просто не говорити, що надання цієї інформації є необов’язковим і наполягати на тому, що у разі відмови з клієнтом не буде укладений договір”, - говорить старший партнер адвокатської компанії “Кравець, Новак і партнери” Ростислав Кравець.
“Надання інформації, що виходить за рамки обов’язкової, може бути тільки добровільним. Але банки можуть прописати зобов’язання клієнта надати інформацію в договорі (кредитному або депозитному), і це буде вважатися добровільною угодою, тому що клієнт підписав її”, - додає керуючий партнер юрфірми Jurimex Юрій Крайняк.
Клієнтам, які все ж ризикнули заповнити анкету, варто пам’ятати про кримінальну відповідальність за надання неправдивої інформації банкам, введеної з 16 жовтня. Подача банку неправдивої інформації тягне за собою штраф на суму від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8,5 тисячі - 17 тисяч гривень) або обмеження волі до трьох років.
“Прочерк в анкеті (про відсутність активів у клієнта) Не можна трактувати як надання неправдивої інформації, але якщо дійсно будуть вказані неправдиві дані, то клієнта можуть притягнути до кримінальної відповідальності”, - зазначає Ростислав Кравець.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|