Отож робити чи не робити щеплення? Відповідь одна: робити — як дорослим, так і дітям. Чому?
Ми постійно контактуємо з патогенними мікроорганізмами, більшість з яких може швидко розповсюджуватись серед населення, викликати епідемії і пандемії (туберкульоз, холера, грип, ВіЛ-інфекція), призводити до смерті багатьох людей. У природі є тварини і комахи — джерело і переносники небезпечних інфекцій (кліщовий енцефаліт, хвороба Лайма, бруцельоз, сибірка, чума).
Ми хочемо мандрувати світом, відпочивати в різних екзотичних країнах, які нерідко є природною зоною для постійної циркуляції певних збудників (малярія, жовта гарячка). Нерідко доводиться працювати в таких умовах або місцевості, де можливий контакт із патогенними збудниками.
У сучасному світі існує ризик біотероризму.
Нам треба захистити наших дітей від інфекцій, від яких вони можуть померти, не доживши навіть до року.
Вакцинація — основний і єдиний, надійний і безпечний захист населення від інфекцій. За допомогою масової імунізації вдається навіть ліквідувати деякі з них. Так було викоренено натуральну віспу, в багатьох країнах — правець новонароджених, поліомієліт. Очікується сертифікація країн Європи як цілком вільних від кору, епідемічного паротиту, правця, дифтерії. Для цього потрібно, щоб 90-95% населення мали захисний титр антитіл проти таких інфекцій — колективний імунітет.
Згідно з наказом про щеплення Міністерства охорони здоров’я в Україні щеплення проводять за віком, за епідемічними показаннями для всього населення в ендемічних зонах і при загрозі епідемій, є рекомендовані щеплення для окремих професійних і соціальних груп населення, які наражаються на ризик зараження, є список необхідних щеплень за станом здоров’я людей, хворих на певні хронічні захворювання, на ВІЛ-інфекцію.
Особливо важливо захистити від інфекційних хвороб дітей. Цього не зроблять ні загартування, ні добре харчування. Дитина отримує щеплення від десяти інфекцій — гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, кашлюка, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи і паротиту. Проводять їх у поліклініці. Якщо дитина з якоїсь причини не отримала щеплення згідно з календарем, вакцинацію проводять за індивідуальним графіком.
Попри величезні здобутки в боротьбі з інфекційними захворюваннями, питання широкого застосування вакцин залишається складним. Користь кожної вакцини залежить від двох характеристик — імуногенності (здатності викликати утворення специфічних антитіл у захисній кількості) та реактогенності (побічні реакції й ускладнення). Технологія виробництва вакцин постійно удосконалюється, застосовуються сучасні методи очищення від баластних речовин, які власне і викликають побічні реакції. Процес утворення антитіл завжди супроводжується реакціями організму на збудника, котрий потрапляє в складі вакцини. Вони неминучі. Залежно від їх вираженості розрізняють поствакцинальні реакції й ускладнення. Реакція (почервоніння та ущільнення в місці введення вакцини, що зберігається дві-три доби, підвищення температури) може з’явитися у перші три дні у 80-90% щеплених. Це звичайна, нормальна реакція. Кількість сильних і середніх реакцій на АКДП не перевищує одного відсотка. Щоб запобігти ускладненням, лікарі мають правильно оцінити стан здоров’я людини перед вакцинацією, врахувати хронічні захворювання, протипокази до щеплень, оцінити придатність вакцини і правильно провести саме щеплення. Попри можливу побічну дію, користь від застосування вакцин незрівнянно вища за той ризик, якому піддається нещеплена людина. Краще запобігти, ніж захворіти.
О.Я. Пришляк, Доктор медичних наук, професор кафедри інфекційних хвороб ІФНМУ
Т.О. Нікіфорова, Кандидат медичних наук, доцент кафедри інфекційних хвороб ІФНМУ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|