Не важливо, як голосують. І навіть як рахують - не важливо. Важливо, що запишуть. Плямою на папері під шапкою «Закон України» зараз розпливається начебто жорстка заборона реклами цигарок.
У вересні «Свідомо» аналізувало, як після дворічних боїв тютюновому бізнесу заборонили рекламуватися в пресі та на будь-яких акціях - від концертів до виставок. Також винуватців однієї з основних причин смертності в Україні позбавили права хвалитися спонсорством, міняти сигарети на будь-що та жертвувати гроші державі. Тютюновим лобістам начебто вдалося зберегти лише одне місце для реклами. Правда, найбільш важливе для них - у місці продажу. Кіоски, магазини та каси супермаркетів - там, де приймається до 80% рішень купити цигарки. Депутати з усіх фракцій парламенту билися, як леви, щоб такі місця і надалі блищали постерами, стендами та відеоінсталяціями.
Минуло вже більше місяця, але закон досі не направлено Віктору Януковичу на підпис. Чому? «Свідомо» відновило хід історичних подій.
Москва. Січень, 1934 рік
- А сколько получил “против” товарищ Киров? - спитав Сталін у членів рахункової комісії.
- Четыре, - стримано відповів йому голова комісії Затонський.
- Оставьте мне три, остальное уничтожьте, - наказав Сталін.
289 бюлетенів, де прізвище Сталіна було перекреслено, назавжди зникли з архівів XVII з’їзду ВКПб. Так Іосіф Віссаріонович став її генеральним секретарем.
Київ, 12 травня 2011 рік. Міжнародний виставковий центр. Фестиваль-дискотека “Пиратская Станция Teatro. Urban wave”
- Дєвушка, без пачки сигарет ну никак. Вот, смотрите, здесь можна купить - розмальована під ляльку білявка з натягнутою посмішкою пояснює - як не купимо з Сашкою цигарок, то до лаундж-зони величезної виставкової зали не потрапимо.
- Але ми не палимо взагалі. Що ж нам робити?
- Ну, купите и отдайте друзьям! Разве никто из знакомых не курит?
Таке враження, що серед більше тисячі гостей тільки я і Сашка не куримо. Вся зала заповнена димом та попелом. Курять і в туалеті, і на танц-полі, і у буфеті.
- Можете сфотографироваться, но для начала…, - дівчина, інтригуючи, розвертає до нас лептоп. На екрані стрибає верблюд. - …купите пачечку “Camel”.
- Ми не куримо, - вчергове доводиться переконувати консультантів компанії “Urban wave”, яка під власним брендом проводить вже не перший фестиваль для материнської компанії - гіганта фармацевтичного бізнесу “JTI”.
Київ. 22 вересня 2011 рік. Верховна Рада
Під крики вуличної маніфестації активістів руху «За Україну, вільну від тютюнового диму» ухвалюється закон про заборону реклами цигарок. У повному складі голосують комуністи, Народна партія та група «Реформи заради майбутнього». Більше половини голосів віддає «Наша Україна - Народна самооборона». У Партії регіонів та Блоці Тимошенко закон підтримує меншість.
Саме в цих найбільших фракціях, що начебто смертельно ворогують між собою, пліч-о-пліч б’ються противники обмежень для тютюнового бізнесу. Найактивніша в Партії регіонів - Олена Бондаренко - близька соратниця Бориса Колеснікова, який в уряді гальмував нанесення на пачки страшних малюнків. В БЮТ себе проявляє Олена Кондратюк - дружина гендиректора телеканалу “ICTV” і власниця рекламної фірми. Саме вона публічно заперечує спробу авторів закону заборонити рекламу і в точках продажу. Але відстоювати тютюновий бізнес з парламентської трибуни, звідки ведеться телетрансляція та стенограма, незручно. Тому всі тютюнові лобісти висловлюються максимально плутано. Врешті-решт заплутують і себе. Після сорока хвилин інтенсивного переписування в залі закон ухвалюється із вимогою зупинити рекламу і в кіосках, магазинах та супермаркетах. В Раді мало хто це усвідомлює. Відповідальний за голосування Партії регіонів Михайло Чечетов заявляє «Свідомо»: з такою забороною закон би не пройшов. Тобто диригент фракції влади не знає - двома третинами голосів заборона запроваджена.
Київ. 26 вересня 2011 рік. Верховна Рада
Спікеру Володимиру Литвину приносять текст закону. Він має передати його Президенту. Але - як виявляє співавтор закону Леся Оробець з «Фронту змін» - з документу зникають слова. По-перше, про цю саму заборону реклами в місцях продажу, яку парламент ненавмисно ухвалив. По-друге, про заборону афішувати спонсорство, за що всі голосували свідомо. Тютюнникам дають зелене світло надалі організовувати фестивалі, концерти, вечірки, щоб просувати свій товар.
Оробець пише листа Литвину про фальсифікацію закону. «Нагадую, що відповідно до Кримінального Кодексу України, підробка офіційних документів є кримінально караним злочином, який тягне за собою ув’язнення строком від двох до п’яти років», - заявляє «Свідомо» дівчина-депутат з освітою юриста.
Київ. Ранок. 3 жовтня 2011 рік
До Литвина направляють лист з парламентського комітету зі свободи слова та інформації на захист правок. Саме в цьому комітеті і правили закон. В листі наполягають: закон потребує належного редагування. Хто пропонує спікеру поставитися до проголосованого конституційною більшістю документа наче до принесеної до редакції замітки студента журфаку? «Свідомо» отримало копію цього листа. Ось які під ним підписи.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|