Що вражало й хвилювало, дратувало й тішило мешканців старого Станиславова? Як вони давали собі раду з буденними життєвими клопотами й «вічними питаннями»?
«ГК» пропонує добірку цікавинок з міських газет початку минулого століття.
Про шкідливість алкоголю
Станиславівський магістрат на початку 1879 року видав розпорядження, яким забороняв студентам відвідувати шинки та пивні. А причиною такого рішення стало постійне хуліганство підпилих спудеїв. Із поліцейського рапорту дізнаємося, що п’яні молодики кидали камінням у вікна доброчесних городян, а особливо полюбляли цілитися у шибки професорів гімназії. Станиславівці побоювалися, що нетверезі студенти врешті почнуть палити вчительські помешкання. Поліція радила вчителям, а особливо директору гімназії, пильнувати домівки. Рішення магістрату та активні дії поліції припинили безчинства підпилих неуків.
Посаг для найбідніших
Бідні станиславівські дівчата на виданні могли отримати князівське придане. Ще в 1876 році в Станиславові була утворена «Фундація посагова гміни міста Станиславова імені княжни Гізели», яка щорічно надавала посаг у 150 злотих бідній, працьовитій та добрих звичаїв дівчині, уродженій у Станиславові. Для цього претенденткам до кінця березня у магістрат потрібно було подати такі документи: метрику, свідоцтва бідності та моральності, свідоцтво про стан здоров’я. Претенденток не бракувало. Так, у 1887 році за посаг змагалися 24 кандидатки, а у 1889 році їх уже було 29. Фундація діяла до початку Першої світової війни.
Станиславівський фітнес
Аеробіка та фітнес - зовсім не сучасний винахід. І на початку ХХ століття мешканці міста також хотіли зміцнити здоров’я й гарно виглядати. Газета «Станиславівські вісті» від 10 жовтня 1912 року сповіщала про початок роботи спортивних («руханкових») гуртків у залі українського «Сокола» по вул.3 Мая, 18 (тепер приміщення «Просвіти» по вул.Грушевського). Створювалися гуртки для панів, пань, учеників, учениць, дітей 6-10 років, ремісничої молоді. Для членів товариства «Сокіл» заняття були безплатними. Для інших щомісячна оплата становила 1 корону, для незаможних - 50 сотиків. У перерахунку на теперішню зарплату у 1000 грн. це становить 10 грн. і 5 грн. Сьогодні за фітнес треба платити значно більше…
Скільки зірок мали готелі Станиславова
У міжвоєнний період готелі маркувалися не зірками, як тепер, а поділялися за категоріями. Готелю найвищої, першої, категорії у місті не було. Другу категорію поділяли між собою готелі «Варшава» та «Юніон». Готель «Варшава» по вул.Собєського, 12 (тепер - вул.Січових Стрільців), який належав Кароліні Бізанс, нараховував 42 номери і мав централізоване опалення. Готель Адальберта Серлеса «Юніон», що був розташований по вул.Сапіжинській, 4 (тепер - вул.Незалежності), пропонував 34 номери і теж централізовано опалювався. Готелі третьої категорії «Краківський», що по вул.Собєського, 16 та « Центральний» по вул.Собєського, 4 були меншими, мали лише по 20 номерів з пічним опаленням. Ще меншим був готель четвертої категорії «Під трьома коронами» по вул.Сапіжинській, 6 власника Якоба Провізора. Тут до послуг тих, хто подорожує, було тільки 8 номерів, та й пічки були навіть не кахельні, а муровані. Таку ж низьку категорію (проте не найнижчу) мали маленькі готелі на 4-6 номерів Гюбнера по вул.Майзельса (тепер - Лесі Українки), Фляйшера по вул.Лелевела (тепер - Привокзальна) та Рози Катц по вул.Колійовій (тепер - Залізнична).
Патріотичний дрес-код
У міжвоєнному часі на вечорниці в «Українську бесіду», що по вул.Голуховського, 22 (тепер - вул.Чорновола) молодь приходила у вишиванках. Організатори вечірок дбали про те, щоб молодіжна забава не була надто дорогою: вхід коштував 1 злотий, страви та безалкогольні напої у буфеті - все по 10 грошів! Музика грала до 4 години ранку всього за 25 злотих. Чи подужало би місто таку молодіжну розвагу сьогодні?
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|