Науково-теоретична конференція з питань дослідження історико-етнографічного реґіону Покуття відбулася в Національному музеї.
Конференцію, що стала одним із заходів ІV обласного відкритого покутського фестивалю аматорського мистецтва «Покутські джерела», зініціювала директор Музею Ярослава Ткачук, на запрошення якої відгукнулися провідні науковці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. З вітальним словом до учасників конференції звернулися заступник голови обласної ради Василь Гладій, начальники обласного й міського відділів культури Володимир Федорак та Уляна Мандрусяк.
На вагомості фестивалю та конференції наголосив доктор історичних наук, професор Василь Марчук, адже це добра нагода окреслити проблематику та розповісти про досягнення наших краян: істориків, письменників, краєзнавців, видавців, у доробку яких понад 250 праць, присвячених дослідженню історії міст та сіл Покуття. Торік вийшов друком багато ілюстрований та інформаційно насичений історико-етнографічний нарис «Покуття», чимало праці для створення якого доклали й коломияни.
Покуття – це край, який в Україні був найшвидше заселений, залишив багату культурну спадщину, вперше згаданий у літописі ще наприкінці ХІV століття, тоді як назва «Гуцульщина» вперше з`явилася тільки в другій половині ХVІІІ століття. Однак дотепер немає чітко визначених меж цього реґіону. Отож, як зазначила пані Ткачук, давно вже назріла потреба більш ґрунтовного вивчення територіальної проблематики Покуття.
Цьому питанню були присвячені виступи кандидатів історичних наук Михайла Паньківа та Андрія Королька. Чітко поділити територію на Покуття та Гуцульщину неможливо, бо їх розділяє т. зв. «проміжна зона», в селах якої збереглися особливості, притаманні двом етнографічним групам. Часто через такі непорозуміння в таких населених пунктах хтось вважає себе гуцулом, а хтось – покутянином. Щоб уникнути плутанини й чітко окреслити межі реґіону, слід ще зібрати чимало матеріалу, організувати польові дослідження, результати яких винести на обговорення всеукраїнської конференції.
Отож, на часі створення громадського культурологічного Товариства, яке об’єднало б покутських учених, краєзнавців, бізнесменів, які зможуть відстоювати інтереси покутян на державному рівні. Про це неодноразово наголошували всі доповідачі. Координаційний центр майбутнього Товариства науковці запропонували створити на базі Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського та Інституту історії та політології Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.
Насамкінець учасники заходу висловили побажання частішого проведення аналогічних конференцій у всіх покутських районах. Заплановано видання матеріалів цьогорічної конференції, які б мали засвідчити про наукове зацікавлення всіх дослідників Покуття до продовження історичних розвідок про один з найцікавіших етнографічних осередків Прикарпаття.
Мистецьким доповненням конференції стала виставка «Покутська тканина довжиною в століття», яку урочисто відкрили директор Музею Ярослава Ткачук та кандидат історичних наук Михайло Паньків.
Автор: Оксана ЯСІНСЬКА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|