На Прикарпатті, щедрому на різноманітні дари природи, віддавна спостерігається певна ієрархія у царстві ягід. На перших позиціях впевнено закріпилися афини як найкращий природний засіб для відновлення зору, в той час як про цілющі властивості та використання у кулінарії брусниці, яку в Карпатах називають ґоґодзами, відомо значно менше…
У кінці серпня - на початку вересня карпатські схили й полонинки рясніють яскраво-червоними ягодами ґоґодзів. Це найкращий час для споживання брусниці та приготування домашніх заготовок із неї. Завдяки високому вмісту смертельної для більшості мікробів бензойної кислоти, зібрані ґоґодзи не псуються впродовж кількох місяців навіть без додаткової обробки. Ягоди можна зберігати у воді або у слабкому цукровому сиропі впродовж цілої зими.
Лікувальні властивості мають і ягоди, і листя брусниці, розповідає прикарпатський травознай Іван Мужик. Пан Іван радить збирати листя ґоґодзів навесні до початку цвітіння або восени, починаючи з вересня - тільки тоді висушене листя буде цілющим. Зібрані влітку листочки ґоґодзів чорніють і є непридатними для вживання, пояснює травник. Сушать листочки у затінку при кімнатній температурі, зберігають у картонних коробках.
Відвар із листя брусниці має сильну жовчогінну та дезинфікуючу дію. Його рекомендують для виведення каміння з нирок, при подагрі, ревматизмі, пієлонефриті та цистіті. Відвар готуємо так: 10 г сушеного листя заливають склянкою води, кип’ятять 10 хвилин. Відстояний 2 години відвар п’ють по склянці двічі на день. Іван Мужик рекомендує брусницю також при енурезі: змішуємо по 2 столові ложки ягід із листями брусниці та звіробою, заливаємо 3 склянками окропу і кип’ятимо 10 хвилин на слабкому вогні. Після охолодження відвар проціджують і випивають упродовж дня ковтками, починаючи з 4 ранку і до моменту, коли вже пора спати.
За кількістю вітаміну А ґоґодзи займають чи не перше місце серед усіх ягід, залишаючи позаду журавлину, яблуко, лимон, чорницю й виноград. Ягода багата також на вітамін С, В2, залізо, мідь. Брусниця - один із найкращих ліків від авітамінозу, запевняє Іван Мужик: “Для поповнення запасу організму вітамінами найкраще кілька тижнів поспіль наїдатися свіжим ягодами. Через два три-тижні зробити перерву, потім знову повторити”. Цілющі властивості ґоґодзів зберігаються також і в ягодах у власному соці та перетертих із цукром.
Від застуди допоможе брусничний морс: склянку ягід заливають двома склянками води й кип’ятять 15 хвилин на слабкому вогні, додають 5 малих ложок цукру. Проціджений морс п’ють по склянці щодня. В якості профілактики застудних захворювань дуже ефективна вітамінна настоянка з брусниці та шипшини: рівну кількість ягід брусниці та шипшини змішують, столову ложку суміші запарюють склянкою окропу, кип’ятять 10 хвилин, загортають та настоюють 4 години; приймають по півсклянки 2-3 рази на день. Варення з брусниці дають породіллям, щоб запобігти маститу та іншим запальним післяродовим захворюванням (по 2-3 ложки). А брусничне варення з медом вважається ефективним ліком від простатиту.
Брусницю можна їсти не лише в лікувальних цілях. Страви з брусниці - просто-таки шедеври кулінарії.
Наталка ГОЛОМІДОВА
Рецепти:
Тушковане м’ясо з ґоґодзами: Півтора кілограма яловичини нарізаємо дрібними шматочками, обвалюємо в борошні і обсмажуємо в жирі разом із подрібненою цибулею. Додаємо сіль, перець, півтора склянки гогодзів і тушкуємо під накривкою, час від часу додаючи води.
Мочені ґоґодзи до м’яса: На 10 кг свіжих гогодзів беремо 9 л води, 250 г цукру, 50 г солі, 10 г кориці, 5 гвоздичок. Сіль, цукор та прянощі заливаємо водою та кип’ятимо. Ягоди укладаємо у велику банку і заливаємо процідженим охолодженим сиропом. Зберігаємо у прохолодному місці. Мочені гогодзи - пікантний, неперевершений гарнір до м’ясних страв!
Печені яблука з ґоґодзами: У яблук (6-8 штук) вирізаємо серцевину. Заповняємо яблука гогодзами, пересипаними цукром. Запікаємо у сотейнику в духовці, наливши на денце води. З яблучних серцевинок та розім’ятої з цукром брусниці готуємо сироп, яким потім заливаємо печені яблука. Смачного!
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|