Нав’язливі страхи, фобії, розлади психіки посттравматичного синдрому - все це пов’язано із нездатністю мозку забувати. Страх не згасає з часом і відновлюється в повній мірі при слабкому натяку на те, що налякало нас колись у минулому.
Вважалось, що пам’ять про страх залишається в мозку назавжди і що завдяки такій “вічній” пам’яті ми можемо в майбутньому уникати потрапляння в небезпечні ситуації. Проте саме сталість пам’яті змушує людей з посттравматичним синдромом раз за разом переживати стрес, який ніяк не пов’язаний з небезпечними обставинами. Очевидно, в нормальному стані нервової системи повинен дотримуватись якийсь баланс між процесами підтримки пам’яті та забування. Дослідники з Квінслендського університету (Австралія) вирішили з’ясувати, які молекулярні механізми в мозку підтримують таку рівновагу.
У статті, опублікованій в журналі Nature Neuroscience, вчені описують мікрорегуляторну РНК, яка виявляється тільки в мозку і яка стирає неприємні спогади, коли вони втрачають свою “актуальність”. РНК цього виду самі не кодують білки, але втручаються в синтез інших білків, взаємодіючи з матричними РНК і пригнічуючи зчитування інформації з них. У даному випадку, за словами дослідників, мікрорегуляторна РНК miR-128b вибірково пригнічує виробництво білків, які відповідають за посилення синапсу та збільшення терміну його життя. Чим міцніший і надійніший синапс, тим краще й довше він проводить сигнал та тим довше зберігається пам’ять.
Але у випадку страшних спогадів мікрорегуляторна РНК пригнічує синтез білків, серед яких є так званий регулятор кальмодуліновий сигнал передачі . Цей білок бере участь у передачі нервового імпульсу в дофамінових нейронах; придушення його синтезу призводить до ослаблення сигналу, що проходить по дофамін-залежних синапсах. У результаті, якщо ми давно не потрапляли в стресові обставини, сигнал страху, який цим обставинам відповідає, в мозку поступово згасає.
Такий процес потрібен для формування більш пластичної й адекватної повсякденної поведінки: ресурси нервової системи звільняються від необхідності підтримувати “страшні” спогади, що стали зайвими й непотрібними. І, можливо, саме цей молекулярний механізм порушений у хворих з нав’язливими страхами та посттравматичними синдромами.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|