Другий-третій номер всеукраїнського літературно-художнього і громадсько-політичного журналу “Перевал”, засновниками якого є Івано-Франківська обласна рада та обласна організація НСПУ, присвячено одразу трьом знаменним датам — 20-річчю української незалежності, ювілею самого часопису, який є її ровесником, та 40-й річниці створення обласної письменницької організації.
Цей спарений номер вийшов як справді солідний товстий журнал, котрий зробив би честь будь-якому регіонові нашої держави: за змістом, оформленням, зрештою за обсягом — понад півтисячі сторінок. Через останню обставину, власне, і довелося випустити свіже число журналу у двох зшитках.
Відкривається тричі ювілейний “Перевал” есеями і спогадами, які своїм змістом, тональністю налаштовують читача на відповідне сприйняття тих трьох значимих дат. Головний редактор часопису Ольга Бабій розповідає на його сторінках про віхи многотрудної боротьби національно-демократичних сил за проголошення державної незалежності України, до яких і сама була особисто причетна. Яка вона, обласна організація НСПУ, між ювілеями і буднями? Про це веде мову її нинішній голова Євген Баран. Згадують про те, як відбувалися процеси становлення і розбудови організації прикарпатських письменників, її колишні керманичі — письменник-гуморист Павло Добрянський і його молодший однофамілець, перший редактор журналу “Перевал”, прозаїк Василь Добрянський, котрий водночас ділиться своїми “кількома суб’єктивними міркуваннями про об’єктивні процеси” в нинішній Спілці письменників як віддзеркалення суспільно-політичних змін.
Розділ “Сторінки майбутніх книг” часопису широко репрезентує творчість прикарпатських літераторів. Друкуються повість того ж Василя Добрянського “Тріщина”, уривки з повісті Михайла Андрусяка “Богові й Україні” та з роману “Бісеріада, або П’ять грамів душі” Марії Дзюби, образки Марії Вайно, оповідання “Точка неповернення” Ольги Деркачової, етюди Галини Христан, прозові твори о. Романа Паньківа. Представили себе водночас віршами і прозою Ярослав Ткачівський та Ганна Дорошенко. Свій поетичний доробок подали на суд читачів поети Михайло Батіг, Іван Бойчук, Василь Ганущак, Іван Гаврилович, Надія Дичка, Орест Князький, Ірина Лембрик, Любомир Михайлів, Василь Олійник, Володимир Качкан, Нестор Чир, Неоніла Стефурак, Галина Турелик, Василь Рябий, Богдан Радиш. Опубліковано уривок із драматичної поеми Дмитра Гриньківа “Дзвін у камері”, п’єсу Олександра Смоляка, радіоп’єсу Василя Бабія. Іван Павліха прийшов до читачів з віршованими гуморесками, Любов Василик — із поетичними творами для дітей, Віра Багірова — з оповідками-казочками.
Степан Пушик подає в журналі нові розділи “Бусової книги” — свого дослідження прадавньої міфології населення Українських Карпат. Вагомий у цьому числі “Перевалу” пласт публіцистики, есеїстики, літературознавчих статей і рецензій — він представлений іменами Ольги Бабій, Євгена Барана, Степана Процюка, Миколи Васильчука. Тема розвідки Ольги Слоньовської — Росія і росіяни в ліриці Ліни Костенко. Вміщено інтерв’ю Миколи Симчича з відомим літературознавцем доктором філології, професором кафедри україністики Ягеллонського університету (Краків, Польща) та Національного університету “Острозька академія” Ярославом Поліщуком. Стаття Володимира Морозюка та Івана Гавриловича відкриває ще не відоме багатьом ім’я члена ОУН поета із Шевченкового краю Олександра Погорілого (літературний псевдонім — Олесь Весняний).
У розділі “Постаті” опубліковано статті Петра Арсенича та Романа Голода до 140-річчя від дня народження Василя Стефаника.
Матеріали розділу “У пам’яті нашій” тематично пов’язані з тими людьми — неординарними особистостями, хто сприяв становленню і змужнінню обласної організації Спілки, хто своїми творчими здобутками і небайдужістю до суспільних проблем, своїм громадянським неспокоєм приніс всеукраїнське визнання прикарпатському письменству. Думками про Миколу Карпенка як поета і людину, першого керівника цієї організації діляться Дмитро Степовик та Владислав Таранюк із Києва, Дмитро Юсип. Про Ярослава Дорошенка (був “гетьманом” прикарпатських письменників у 1990-2003 роках) згадують на журнальних сторінках його друзі-літератори, вміщено фрагменти інтерв’ю Євгена Барана з талановитим поетом, а також його сонети, які раніше ніде не публікувались. Надруковано спогади про Богдана Бойка, якому теж випало бути редактором “Перевалу”, його сина Романа. Життю і творчості поета Тараса Мельничука присвятили свої публікації Святослав Кут, Василь Карп’юк, Микола Близнюк. Оксана Тебешевська пише про справжнього ювеліра слова Анатолія Онишка, надруковано і його переклади віршів Гайнріха Гайне. Предмет літературознавчого дослідження Григорія Риса — поезія Романа Юзви.
Номер проілюстровано фоторепродукціями картин художника, мистецтвознавця і водночас поета (журнал знайомить читачів з добіркою його верлібрів) Мирослава Аронця.
Автор: Іван ЗЕЛЕНЮК
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|