Чи ви щасливі? На це запитання групі європейських соціологів відповідали мешканці держав ЄС та його східних і південних сусідів. Згідно з результатами, найщасливішими себе вважають данці, швейцарці та австрійці; натомість, росіяни та українці почуваються нещасними.
Українські та європейські науковці насамперед зазначили, що поняття щастя не має конкретного матеріального виміру, хоча більшість учасників досліджень якраз матеріальну складову вважають важливою для розуміння, чи вони справді щасливі.
«Це вимірюється в європейському соціальному дослідженні: країни Європи порівнюються за індексом щастя, який науковці розробили, спираючись і на систему європейських цінностей, і на потреби суспільства, і на особливості функціонування державних інституцій», – пояснив заступник директора Інституту соціології України Євген Головаха.
Індекс щастя, серед іншого, включає такі поняття, як соціальний стан та якість життя особи. Це здоров’я людини та її родини, рівень прибутків, можливості реалізувати себе та забезпечити собі й родині належні умови проживання, відпочинку тощо. У цьому сенсі найщасливішими себе вважають громадяни економічно розвинених держав: Данії, Швейцарії та Австрії. А країни з високим рівнем корупції, проблемною економікою та зрощенням влади й капіталу (такі як Росія та Україна) – у цілому нещасні, вважають дослідники з Інституту соціології України та британського Університету Лейсестера.
У центрально-східній Європі більшість населення вважає себе, скоріше, щасливим, аніж навпаки. Експерт «Нової східної фундації» (Польща) Анджей Бжерзицький пояснює це більшою соціальною активністю тамтешніх громадян.
«Українці здебільшого, за радянською ще звичкою, нарікатимуть на владу і сподіватимуться на її ж допомогу. А поляки, хоч і нарікають на наявні проблеми і називають себе нещасними, при цьому переконані, що щасливими повинні робити себе самі. У Польщі більш розвинене громадянське суспільство і, відповідно, пересічні поляки відчувають більшу внутрішню силу і спроможність змінювати життя на краще», – каже Бжерзицький.
Чи вимірюване щастя?
Поява досліджень щодо щасливості європейців викликала дискусію у науковому середовищі. Український експерт Ігор Марков вважає, що щастя аж ніяк не вкладається у соціологічні опитування.
«Поняття щастя є дуже особисте, і тому його не можна назвати якоюсь категорією, яка має соціологічний вимір. Для однієї людини щастя означає бути багатим, іншій для щастя потрібні здоров’я та наявність друзів поруч. Тому я до соціологічних досліджень щастя ставлюсь, як поляки кажуть, із примруженим оком», – каже Марков.
А директор Центру «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна такі дослідження називає важливими для вивчення змін, що відбуваються в європейській спільноті та у межах однієї держави.
«Дослідження добре показують, як змінювались настрої, як змінювалось ставлення людей до різних проблем або не змінювалось, що ще цікавіше», – каже Бекешкіна.
Науковці обіцяють продовжити вимірювати щастя, яким його відчувають або ж вбачають у різних країнах. На їхню думку, від кількості щасливих людей у суспільстві залежить така конкретна категорія, як економічне зростання держави.
Автор: Богдана КОСТЮК
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|