Труси й бюстгалтери, чи майтки і станики, як кажуть галичани, стали окрасою дивовижного дійства, яке відбувалось нещодавно у Львові. Свято називалось «Львівклезфест», або Третій клезмерський фестиваль-2011. Для тих, хто не знає, слово клезмер означає єврейський музикант. Сам фестиваль розпочався ще 1 липня. А 24 липня відбувався заключний етап фестивалю.
До Львова на свято жидівської та єврейської музики з’їхались євреї з багатьох країн: Швеції, Австрії, Молдови, Польщі, Росії й звичайно ж Ізраїлю. Староєврейська чи Жидівська, як вона колись називалась, вулиця міста Лева, на деякий час перетворилась на землю обітовану. Тут на квадратний метр зібрались стільки російських, шведських, польських і галицьких євреїв, що їх просто важко було порахувати. Навіть ті, хто не мав жодного відношення до єврейської культури одягали на себе кіпи і банти і долучались до дивовижного свята.
Вся Староєврейська вулиця була прикрашена не лише мотузками з праною великою нижньою білизною, а й фотографіями з побуту жидів, так називають саме галицьких євреїв, які крім власної єврейської культури всмоктували в себе культуру Галичини, і Львова зокрема. Поблизу світлин та предметів побуту кожен міг сфотографуватись, за визначену суму грошей – від 3 до 10 грн. Середмістя, а особливо площа поблизу міської ратуші також перетворилась на місце святкового дійства. Тут відбувалось театралізоване єврейське весілля двох закоханих молодих людей: Лєї та Іцхака. Львів’яни та гості міста захоплено дивились на церемонію одягання нареченої, обговорення приданого та одруження молодої пари. Дивовижним був і автомобіль наречених, на якому ті їхали до шлюбу – Опель Адмірал, 1937 року випуску.
Вся церемонія вінчання супроводжувалась цікавими єврейськими танцями під єврейську музику. Слід віддати належне організаторам фестивалю: костюми акторів, які брали участь у постановці жидівського весілля, були оригінальними і виготовлені ще на початку двадцятого століття.
Сама ідея фестивалю клезмерів, який, до речі, відбувається вже тричі поспіль, захопила не лише львівських жидів, а й українців, які долучались до дійства, перевдягаючись у єврейський одяг. Одразу на вулиці Староєврейській продавались чоловічі атрибути єврея – кіпи по 70, 0 грн. та капелюхи – по 250 грн. А для тих, хто хотів повністю зануритись у атмосферу жидівського життя на Галичині продавали Пейсахівку – самогонку, виготовлену на родзинках. Вартість такої пляшки дорога: 250 мл – 50 грн., а 0,5 л – 100 грн.
24 липня на староєврейську до Львова завітала величезна кількість клезмерів з різних куточків світу. Те, що їх об’єднує – єврейська музика – старовинна автентична і сучасна з хорошим аранжуванням. Слід сказати, що єврейська музика протягом віків всотували в себе музику тих народів, де євреї проживали – трохи ірландської, трохи польської, трохи румунської й молдавської, трохи німецької культури. Навіть подекуди відчувались галицькі й гуцульські мотиви. Співали на івриті та ідиші, а також українською й російською. Дивно, але серед слів івриту можна була почути споконвічні українські та російські вирази. Тож ті, хто не спілкується ідишем, могли більшість слів зрозуміти, хоч частину тексту все-одно перекладали російською. Запальні єврейські мелодії клезмерів, не залишили нікого байдужими, гості свята танцювали й підспівували музикантам.
Фестиваль єврейської культури «Львівклезфест» було організовано з ініціативи Львівського відділення Благодійного всеукраїнського єврейського фонду «Хесед-Ар’є».
Автор: Вікторія БІЛА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|