Ляльки-мотанки Вікторії Гетманської схожі на героїв сучасних мультфільмів. Однак, авторка переконує: всі сюжети черпала з народних джерел. Однак, ляльки, схожі на стилізованих ляльок Барбі, приваблюють увагу дітлахів і їхніх батьків. Диво-іграшки можна побачити в арт-галереї, де днями відкрилася виставка Вікторії Гетманської, а також — поринути у світ яскравих українських обрядів, виписаних майстринею на склі.
Вікторія Гетманська — калушанка, випускниця Калуського культосвітнього училища і Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. Друзі і колеги майстрині згадують, що вона завжди цікавилася декоративно-прикладним мистецтвом та речами побутового вжитку. Сама ж Вікторія Гетманська зізнається, що цінним для неї є кожна автентична українська річ: вишиванки, вироби з глини, різьба по дереву.
Наразі авторка виставки працює у ЗОШ №5, де викладає образотворче мистецтво та трудове навчання. Виставка робіт Вікторії Гетманської — перша. Подібна експозиція — нова і для арт-галереї, оскільки ляльки-мотанки тут виставлені вперше.
Лялька-мотанка для української культури — не просто іграшка, але і справжній символ. Зроблена без зшивання, а виключно завдяки зв’язуванню, обмотуванню, намотуванню ниток, стрічок чи клаптиків тканини. Загалом, ще сто років тому ляльку-мотанку вміла робити кожна господиня, і навіть — малеча. Наразі ж таке мистецтво — не остаточно втрачене, але досконало володіють ним одиниці. Вікторія Гетманська натрапила на майстер-класи із виготовлення таких ляльок в Інтернеті, де шукала нову техніку, яка була би цікавою її учням на уроках трудового навчання й образотворчого мистецтва. Як кваліфікований художник, Вікторія Гетманська враз освоїла техніку і почала навчати цього своїх учнів. Згодом, стверджує мисткиня, до цього мистецтва приєдналися діти і навіть — їхні батьки. Тож, наразі ляльки-мотанки на уроках і навіть вдома активно виготовляють учні Вікторії Гетьманська, при чому, це цікаво як хлопчикам, так і дівчаткам.
Виготовлення ляльки-мотанки має свої чіткі правила. Найперше: жодна з них, якою б яскравою зовнішністю чи вбранням не була наділена, не має обличчя. Здавна вважали, що обличчя може налякати дитину. Є ще й інша версія: ляльку вважали посередником між реальним світом та світом тих, хто вже помер чи ще не народився. Відтак, щоб не уособлювати її чи не загадувати наперед, хто має у родині народитися, чи навіть, щоб не накликати біди, ляльку робили безликою. Замість обличчя — намотували хрест. Часто не вказували ні статі, ні віку ляльки.
Основні риси ляльки-мотанки Вікторія Гетманська намагається дотримати, але — з поправками на сьогодення.
— Звичайно, хотіла б використовувати, як це було здавна, тільки натуральні матеріали. Однак, часто це — не вдається. Важливо при виготовленні ляльки, щоб вона не була зшитою. Тому, часом, використовую силіконовий клей. Однак, найголовніше — виготовляти ляльку з доброю думкою і хорошим настроєм. Тоді дитина, яка бавитиметься цією іграшкою, буде щасливою, а оселя, де вона перебуватиме, — благополучною, — твердить Вікторія Гетманська.
Лялька-мотанка у давній українській культурі була не тільки іграшкою, але й оберегом. Ляльку робили для того, щоб пішов або, навпаки, припинився дощ. Наші предки також вірили, що лялька-мотанка може відвернути хвороби. Для цього виготовляли ляльку, давали побавитися нею дитині, а потім — знищували.
Ляльки ж Вікторії Гетманської вражають, насамперед, своєю сюжетністю та надзвичайно сучасним виглядом. Не зважаючи на те, що більшість образів узяті з української обрядової культури, вони дещо нагадують персонажів популярних мультиків. Тому і — цікаві дітям.
Як зізнається сама авторка, вдома її ляльки не стоять “без діла”: ними постійно бавиться донечка художниці. Найбільше їй подобаються ляльки із довгим волоссям.
Є і ще одна “новація”: ляльки Вікторії Гетманської — співають. Часом навіть простий дзвіночок здатен зробити ляльку неперевершеною. Однак, і на цьому Вікторія Гетьманська не зупинилася. Вона створила для своїх ляльок цілий світ — на склі. А, може, ляльок — для “скляного” світу?
Розписи по склі вражаюсь своїми барвами. Основна тематика — українські свята і традиції. Зокрема, присутні на відкритті виставки мали змогу побачити триптихи (цикли із трьох робіт. — Авт.) про Різдвяні та Великодні свята. На майбутнє майстриня планує зобразити на склі всі українські свята.
Автор: Юлія БАЛІЦЬКА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|