Під час сесійного засідання Івано-Франківської обласної ради 10 червня цього року було зачитано депутатське звернення про те, що громада села Винограда Коломийського району не погоджується і стурбована намірами підприємців будувати звалище на землях за межами села. На що голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк зреагував коментарем, що в області є вже інвестори для зведення сміттєпереробних заводів у селі Рибному біля Івано-Франківська та в місті Коломиї, тож про наміри щодо села Винограда мова йти не може.
Знаючи, що ще 2 червня цього року сесія Виноградської сільської ради вирішила відмовити підприємцям у виділенні земельної ділянки під полігон твердих побутових відходів в урочищі «Помірок» і що 4 червня — до чергової сесії облради — схід села також не погодився з планами підприємців, «Галичина» вирішила дослідити ситуацію і дати відповіді на кілька запитань. По-перше, чи проблема вичерпалася конечно і депутатське звернення вже було реагуванням навздогін? По-друге, хто благословляв підприємців у намірах будівництва звалища біля села Винограда? По-третє, чи була Коломийська райдержадміністрація, якій, власне, і підпорядковані землі за межами населених пунктів, на час громадської напруги в селі обізнана з екологічнами планами облдержадміністрації?
Покутське село Виноград, перша згадка про яке датується 1524 роком, — за 42 кілометри від райцентру Коломиї, а Виноградській сільській раді, окрім нього, підпорядковане ще село Нижня Велесниця. Давнє поселення, там, де тепер Городище, мало магдебурзьке право, а приїжджі торговці провадили торгівлю вином. Тож історично Виноград — місто вина, а не винограду.
Вже третю каденцію сільським головою Винограда є Галина Михайлівна Луців, яка вважає, що якоїсь напруги у зв’язку з намірами підприємців споруджувати за селом полігон твердих побутових відходів у Винограді не було — звичайна повсякденна робота, і трохи здивована, що було таке депутатське звернення. Вона, власне, і прокоментувала ситуацію в селі.
— Яким чином з’явилася ідея спорудження під селом полігону для твердих побутових відходів?
— Йдеться про земельну ділянку за межами населеного пункту, так званий резервний фонд сільради. Тобто це підпорядкування райдержадміністрації, а ми тільки погоджуємо. Вся ж земля у нас розпайована. Підприємцям потрібно було 25 гектарів якраз з резервного фонду. Бо йшлося не тільки про звалище, а й про перспективу переробного заводу. Казали, що підключать і Коломию, і Надвірнянський район…
— Як до таких намірів поставилося районне керівництво?
— Приїжджали в березні за своєю ініціативою представники і райдержадміністрації, і райради — оглянули ділянку, оформили акти і дали на обговорення та розсуд громаді. Тобто без якогось там примусу чи тиску на село.
— Себто подивилися, що місце відповідає потребам для такого будівництва?
— Так. Бо не всі сільські ради мають резервні фонди.
— Часто були з цього приводу депутатські зібрання?
— Сесії були кілька разів — вже від березня, а схід громади села був раз. Люди найбільше своє непогодження мотивували екологічною безпекою. Я все розумію: звалища нам непотрібно, але те, що робиться із вивезенням сміття у селіѕ Вивозимо відходи за село, там було колись гноєсховище. Але коби люди туди вивозили — працівники сільради, фапу, культури мають що збирати по селі. Я казала, що проти полігону під селом, але двома руками голосую, щоб не було звалищ у центрі села. Звичайно, селяни хочуть, щоб було довкола чистенько. Але щоб хтось це зробив. Ви б подивилися, що люди звозять на місце колишнього сільгоспкомплексу! Попри все полігон такий у регіоні дуже потрібний. Бо запрутські села завдяки коломийській фірмі «Аве» відчутно задіяні у вивезенні сміття й утилізації відходів. Кажуть, що і наші села згодом залучать.
— Чи зустрічалися підприємці з громадою?
— Ні, не було з них нікого під час сходу села. Тільки були на першій сесії з цього питання. Тоді якраз були депутат облради Олександр Левицький і представники з районного керівництва. Підприємці з депутатами говорили, а з селянами ні. Хоч казали, що приїдуть, усе розкажуть…
…Як на нас, то наразі у Винограді щодо намірів підприємців будувати полігон ТПВ — тиша. А чи ця тиша конечна? Час покаже. Хоч фраза «вони казали, що ніхто вас питати не буде», яку мимохідь згадала одна з сільських депутатів, надто промовиста, щоб визнати проблему вичерпаною.
Якщо хтось чув відомі пісні «Смерекова хата», «Місячна дорога» та інші у виконанні народного артиста України Павла Дворського, то знайте, що створив їх уродженець села Винограда поет-пісняр Микола Бакай. А вдячні земляки, передусім представники обласної організації Всеукраїнської ліги жінок, у місцевій загальноосвітній школі започаткували музей імені свого земляка. І щороку у вересні проводять етнографічний фестиваль, районне свято з іменем Миколи Бакая.
Автор: Ігор ЛАЗОРИШИН
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|