У суботу, 14 травня, виповнюється 140 років від дня народження Василя Стефаника. Традиційно на Прикарпатті до цієї дати вручають найвищу обласну літературну премію.
Останніми роками склалася традиція вшановувати лауреатів обласної премії імені Василя Стефаника в рідному селі видатного письменника Русові. Цього ж року традиція опинилася під загрозою або через чиновницьку байдужість або, можливо, з якихось інших, невідомих нам причин. Рятувати ситуацію взялася обласна письменницька організація — на загальних зборах Спілки прийнято ухвалу щодо «незрозумілої затримки розгляду кандидатур на обласну премію імені В. Стефаника». В ухвалі прикарпатських письменників ідеться про те, що «комісія з присудження ще жодного разу не збиралася, вже фактично зірвано процедуру, бо кожен із трьох турів вимагає певного публічного обговорення» і взагалі невідомо, як можна все це провести за чотири дні».
Як вдалося нам з’ясувати, саме після оприлюднення ухвали цих зборів відбулося перше засідання комісії з присудження премії імені Стефаника. Сталося це 10 травня, тобто за чотири дні до ювілею Стефаника. Однак згодом стало відомо, що засідання провели за один день, як то кажуть, «три в одному».
Після напруженої роботи й активного обговорення поставлено всі крапки над «і» — визначено переможців таємним голосуванням. Нагадаємо, що в положенні про премію виписано норму: переможець повинен набрати дві третини голосів.
Як повідомила нам секретар комісії Галина Ребрик, цього року на здобуття премії подали свої твори 13 авторів, двоє з яких пропонували по дві книжки, тобто творів було 15. Письменницьку громаду та й інтелігенцію краю загалом стурбувало те, що цього року не було інформації в пресі про номінантів на найвищу літературну відзнаку Івано-Франківської області. Все дуже просто: цю інформацію завжди оприлюднювали після першого і другого турів, однак цього разу їх просто не було, всі три тури комісія провела в один день. За словами секретаря комісії, відповідно до рішення третього туру, що відбувся після перерви, комісія у складі 12 осіб, за відсутності Василя Гладія та Степана Хороба, вирішила присудити премію імені Василя Стефаника у двох номінаціях — «поезія» та «документальна і науково-критична література». У першій номінації володарями премії за книжки поезій стали Ольга Слоньовська («Пектораль») і Василь Ганущак («На бурунах часу: Вибрані поезії та переклади»). У другій номінації премію отримав Василь Харитон за книжку «Покутяни. Літературно-документальний диптих у двох частинах».
Щодо номінантів, імена котрих так і не стали відомі загалові, скажемо тільки одне: цього року то були дуже цікаві автори, а їхні твори справді варті уваги. Отож премія імені Василя Стефаника, на щастя, не втрачає ваги і далі є вагомою відзнакою, можливо, тому й ведуться дискусії щодо того, чи варто одне з трьох місць цієї премії «віддавати» на всеукраїнський рівень.
Автор: Леся ТУГАЙ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|