У Львові, з нагоди 50-ї річниці польоту людини у космос відкрито виставку під символічною назвою «Ікарам космосу – 50!». Її організаторами виступило «Галицьке авіаційне історико-технічне товариство» за підтримки Львівського історичного музею. Активну участь в обробці та підготовці матеріалів взяли, власне, члени історико-технічного товариства, Олександр Аляб’єв, Володимир Гнєзділов, Володимир Комар, Руслан Рейд на чолі з ініціатором цього мистецького проекту Ярославом Янчаком.
Організаційно експозиція вибудувана із трьох самодостатніх блоків. У першому з них – висвітлено матеріали, присвячені 50-й річниці польоту Юрія Гагаріна в космос. На стендах демонструються документи, що включають повідомлення ТАРС про перший політ людини від 12 квітня 1961 року, світлини космічного корабля та капсули, в якому розміщався космонавт, перші наземні зустрічі, а у сувенірній упаковці навіть є земля з батьківщини космонавта.
Наступний блок знайомить львів’ян та гостей міста з експонатами, що розповідають про вклад Львівщини у розвиток космічних програм. Адже завдяки високотехнологічним виробничим потужностям та науковому потенціалу в області багато працювали і навіть тепер працюють над окремими космічними програмами. Цікавими є факти про те, що саме львівські підприємства розробляли і впроваджували пульт для Центру управління космічними польотами, системи спостереження за космічними апаратами, металокераміку для «Бурану» та «Енергії», підйомні механізми для обслуговування космодромів тощо. Мало хто знає, що саме у Львові було забезпечено технічне обґрунтування Місячної програми (матеріали на цю тему й досі не підлягають опублікуванню). Вагомих результатів у розвитку космічного меню досягла й харчова промисловість, фахівці якої не лише склали щоденний раціон космонавтів, а ще й розробили специфічні упакування для їжі. А науково-дослідні інститути Львівщини постійно брали активну участь у стратегічних космічних дослідженнях, більшість з яких і сьогодні використовуються.
За словами Ярослава Янчака основний акцент в експозицій зроблено на постаті льотчика-космонавта, двічі Героя СРСР Георгія Тимофійовича Берегового, якому 15 квітня цього року виповнилося б дев’яносто років.
– Ми спеціально присвятили третій, заключний, блок Георгію Береговому. На наш погляд його особистість та життєвий шлях заслуговують гідної оцінки сучасників, – розповів Ярослав Ярославович.
Георгій Тимофійович народився 15 квітня 1921 року в селі Федорівка, нині Карлівського району Полтавської області. Батько – Тимофій Миколайович, зв’язківець залізничного транспорту перевіз сім’ю у м. Єнакієве, коли Георгій, найменший з трьох синів був ще немовлям, тож дитячі та юнацькі роки його пов’язані з Донеччиною. Після закінчення восьми класів середньої школи у 1938 році працював на місцевому металургійному комбінаті і одночасно навчався в аероклубі разом з Федором Януковичем, батьком нинішнього Президента України – Віктора Федоровича Януковича. Того ж року він був призваний на строкову службу.
У 1941 році закінчив Ворошиловоградську школу військових льотчиків імені Пролетаріату Донбасу і був направлений на Калінінський фронт. Учасник Великої Вітчизняної війни з червня 1942 року. Льотчик, командир ланки, командир ескадрильї 90-го гвардійського штурмового Старокостянтинівського Червонопрапорного авіаційного полку (4-а гвардійська штурмова авіаційна дивізія, 5-й штурмовий авіаційний корпус, 5-а повітряна армія, 2-й Український фронт). Довелося йому воювати й на Воронезькому, Степному, 1-му і 2-му Українських фронтах. Льотчик-штурмовик, брав участь у боях за Київ. А також в атаках по німецьких військових об’єктах у Львові. Після закінчення Львівсько-Сандомирської операції, за героїзм, мужність і відвагу, проявлені в повітряних боях, 26 жовтня 1944 року гвардії капітан Г.Т.Береговий удостоєний звання Героя Радянського Союзу. За роки війни зробив 185 бойових вильотів.
Після завершення війни в 1948 році закінчив вищі офіцерські курси і курси льотчиків-випробувачів. В період 1948-1964 років працював льотчиком-випробувачем, освоїв десятки типів літаків. Паралельно, у 1956 році закінчив Військово-повітряну академію (нині імені Ю. А. Гагаріна). 14 квітня 1961 року був удостоєний звання заслужений льотчик-випробувач СРСР. У 1963 році, у 40-річному віці, зарахований до загону радянських космонавтів (група ВПС № 2 (додатковий набір). Пройшов повний курс підготовки до польотів на кораблях типу Союз. 26-30 жовтня 1968 року зробив космічний політ на космічному кораблі Союз-3. У польоті була перша в історії спроба стиковки з безпілотним кораблем Союз-2 в тіні Землі. Політ продовжувався 3 доби 22 години 50 хвилин 45 секунд. За здійснення космічного польоту 1 листопада 1968 року Георгія Тимофійовича нагороджено другою «Золотою Зіркою» Героя Радянського Союзу.
Загалом проект «Галицького авіаційного історико-технічного товариства» складає цільне й позитивне враження, хоча, як зізнався Ярослав Ярославович, експозиція могла б бути представлена набагато ширше, але через брак виставкового місця організатори були змушені обрати найоптимальнішу її форму.
Адреса експозиції: філіал Львівського історичного музею, площа Ринок, 6.
Автор: Підполковник Віталій ІВАНОВ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|