Третина українців працездатного віку шукає кращої долі на заробітках за кордоном. Може, і знаходить, а натомість втрачає найдорожче — порозуміння з власними дітьми. І вже традиційною стала проблема «сирітства» при живих батьках у повних українських сім’ях. Тож цілком забезпечені фінансово діти залишаються практично без батьківського виховання. І така проблема щороку тільки зростає…
Село влітку — чоловіків і хлопців нема. Тільки діти й дідусі. Це не війна, не катастрофа, не рідкісна хвороба, інопланетяни нікого не викрадали… Усі на заробітках. «По роботах». Тепер дівчата дають коханим обіцянки чекати не з армії, а з Москви чи Варшави. Жінки з сумом в очах говорять: «Ото вже мій поїде, то насидимось, наговоримосьѕ», а діти поволі забувають значення слова «тато». Так і триває… Відразу після свят починається «велика міграція». Майже всі здорові чоловіки і молоді хлопці з сумом в очах та рюкзаками на плечах вирушають на вокзали, щоб повернутися на наступні свята з грошима і зрозуміти, що їхні діти ще більше подорослішали. І знову без них.
Бути чи не бути?.. Точніше, де бути?
Дорогою йде заплакана дівчинка. «А мій тато на роботу поїхав. Тепер з мамою його на автобус проводжали. Мама до бабусі пішла, а я додому…» Насті десять років. Батько приїжджає кожні два-три місяці. Приблизно на два тижні. Тож дівчинка за все життя мала змогу спілкуватися з татом не більше двох з половиною років. «Тато сам не хоче їхати, але мусить. Брат із сестрою вчаться — грошей треба. Мама каже, що в Україні і половини того не заробиш, що в Росії на будівництві. От коли старші вивчаться — тато вдома працюватиме. Тільки нескоро це буде».
Середня зарплатня, яку можна заробити в Івано-Франківську, — до двох з половиною тисяч гривень. На одного це вистачає. А якщо молода або, навпаки, багатодітна сім’я? А якщо у когось з дітей перехідний вік, як то кажуть, вступ до ВНЗ чи ще щось таке? Так, безвихідних ситуацій не буває. З економією можна витягнути і так. А якщо хочеться пожити трохи краще? От і залишається вибирати. Де бути: або вдома разом із сім’єю, або на заробітках…
Отож батьки їдуть за грошима, а вдома залишаються діти. Відвикають, а потім не знають, як з рідним татом говорити. «Я взагалі не розумію, як з ним спілкуватися, — каже Оксана, 20-річна жителька села Кричка Богородчанського району. — З маленької пам’ятаю, що батька ніколи вдома нема. Раніше, як з роботи приїжджав, навіть боялися його трохи. Так, ніби хтось чужий прийшов до хати. і хочеться поговорити, порадитися про щось, але не знаєш, як підійти, почати. А він, видно, відчуває те ж саме…»
То що краще: достаток чи повноцінне спілкування з рідними? Чому наших чоловіків (а коли є на кого дітей лишити, то і жінок) так тягне на заробітки? «Ех, та якби ж то тягнуло, а то треба, — каже житель села Пнева Надвірнянського району Микола Струк, заробітчанин «зі стажем». — Спілкування з сім’єю дуже важливе, але що з того, як грошей нема. Як не буде за що гарні туфлі чи куртку купити, то і вони спілкуватися не захочуть».
У кожного своя думка…
«Я спочатку працював на державній роботі, — розповідає житель села Космача, що на Богородчанщині, Ігор Слобідко. — Одружився. Поки було нас двоє — вистачало. А коли народилася донечкаѕ довелося їхати. Так я пропустив першу усмішку, перші кроки, перше словоѕ Гріє душу тільки те, що ні в чому собі не відмовляють ні дружина, ні донька. Але так гірко деколи робиться… Одного разу приїхав, до маленької щось говорю, а вона у плач і до мами. Ховатися. Я тоді сам ледь не розплакався…»
Часто дитина з самого народження звикає, що тато — це той дядько, який іноді приїздить і цукерки привозить. Але навіть «деколи приїздить», — у деяких випадках щастя.
…Коли тато поїхав до Америки, Михайлику виповнилося рівноѕ мінус три місяці. Нині Михайлик навчається у третьому класі, а тата бачив тільки на фотографіях. Дистанційне навчання, звичайно, практикується, але тільки не в стосунках між батьками й дітьми. То про які батьківські настанови можна говорити, якщо дитина дуже рідко, а іноді взагалі не бачить батьків?
«А от я ніколи не залишу свою дитину без себе рости, — впевнений іванофранківець Василь Глушак. — Сім’ї поки що нема, то їжджу, але потімѕ Ні, краще вже трохи бідніше жити, але разом». «Е, та то всі спочатку так думають. Поки ще молоді, — скептично усміхається Микола, — от коли у них діти з’являться, коли трохи попідростають… Почнеться: «а у Марічки є така сукня, я теж хочу» або «а Миколі вже давно велосипед купили, а ми що, гірші?». Тоді й поїдуть. А куди дітися?».
«Побічні ефекти»
«Моїй сусідці недавно квартиру купили, — розповідає жителька Крички Лариса. — Гарна. У центрі міста. Три кімнати. Стоїть квартира тепер. Чекає, поки господиня виросте. Бо ж сусідка у четвертий клас ходить». Квартира — це добре. Якщо не зважати на один маленький «бонус» до квартири — поперекову грижу батька, який на цю квартиру довгі роки тягав цемент на будівництві. А «сусідка», коли трошки підросте, десь при сварці ще дорікатиме батькові, що той не має права їй вказувати. Бачте, все життя бачила його тільки по святах великих, а тепер він на старості літ ще повчати її зібрався. І це ще оптимістичний варіант. Бо тепер чоловіки в Україні до старості рідко доживають…»
Ще один наслідок заробітчанства — рак. Статистика захворювання цією хворобою стрімко зростає. Шкідлива їжа? Шкідливі звички? Так, це теж вносить свою лепту. Але подумаймо: чим дихають на будівельних роботах? Правильно, пилом і хімікатами. Без респіратора (а нащо давати респіратори «мужикам з України»). Місяць дихають, два дихають… А потім це вилазить боком. Точніше — горлом.
То що краще? У бідності разом чи в багатстві окремо? Для кожного відповідь буде своя. Ми просто надіємося, що колись і в Україні можна буде заробляти гідно. А діти нарешті зрозуміють, що нова машина і квартира не такі вже й важливі. Залишається тільки вірити, що хоч хтось зрозуміє і скаже те, що хоче почути кожний батько: «Тату, залишайся вдома. З нами…»
Автор: Оксана ВОЛЧИНСЬКА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|