Багатьох мільйонів українців, які перебувають в еміграції чи розкидані нуждою по світах, різдвяна зірка зігріває передусім теплими спогадами про свою Батьківщину, про близьких. А як святкують Різдво українці у світі? — про це сьогодні розкажуть священики, які багато років є душпастирями для наших співвітчизників за кордонами України.
Америка: традиція обдаровування
Розповідає отець Петро Семенич, який недавно повернувся з Філадельфії, де 13 років душпастирював.
— Українська діаспора у Філадельфії має свої церкви і клуби, на Франклін-стріт стоїть величний собор Непорочного Зачаття — найбільший у світі греко-католицький храм. Окрім нього, відома «Михайлівка» — церква Святого архістратига Михаїла в передмісті, яка є місцем постійних зустрічей та контактів українців між собою. За кілька кварталів від «Михайлівки» розташований Український культурно-освітній центр, що діє з 1980 року, і в його величезному приміщенні працюють українська недільна школа, бібліотека, а також спортивні, танцювальні та всілякі інші гуртки. А при самому центрі зареєстровано близько сотні різних українських громадських організацій. Зауважу, що українці Філадельфії здебільшого мають високий освітній рівень. Звичайно ж асиміляційні процеси також неминуче відбиваються на українській діаспорі. Втім, італійці й французи практично зразу почуваються виключно американцями, а українці й поляки ще намагаються зберегти свою національну ідентичність.
Щодо передріздвяних покупок, які охоплюють всю Америку, то українці також беруть у цьому участь, подарунками обдаровують діти батьків, а батьки — дітей, приятелі одні одних. До речі, Різдво в Америці більше схоже на масовий похід по крамницях. Тільки в цей час у супермаркетах можна застати довгі черги. Сіті й маленькі містечка — в гірляндах і вогнях. Музика грає скрізь і всюди, а «Щедрик» Леонтовича, між іншим, — одна з найулюбленіших мелодій американців. Всі стають трохи добрішими й уважнішими одні до одних.
А щодо самого святкування, то, як правило, ті українці, які ходять до церкви, намагаються дотримуватись давніх українських християнських традицій, що панують на землях України. Тобто святкують його за старим календарем: святвечір з 12-ма стравами, колядуванням, Різдво — все як у нас.
Франція: спільна кутя в храмі
Отець Михайло Романюк душпастирює у Франції 13 років. Він священик собору Святого Володимира у Парижі, яка є катедрою апостольського екзарха УГКЦ для українців у Франції, країнах Бенілюксу та Швейцарії. Храм Святого Володимира — священне місце для кожного українця — саме в ньому 25 травня 1926 року помер Симон Петлюра після пострілів Шварубарда.
— Щодо храму святого Володимира, — розповідає отець Михайло, — то згідно з французьким законодавством цю споруду нам передали в користування на 99 років. Ми не платимо міській владі ніякої оренди, а тільки оплачуємо комунальні послуги. Коли ж потрібний ремонт, його оплачує французька влада. А загалом до нашого екзархату належить десять храмів. Щодо українських греко-католицьких церков у Франції, то, окрім нашої катедри Святого Володимира, маємо українські греко-католицькі церкви у Меці, Ліоні, Люрді, у містечку Везіншалет, що за 100 км від Парижа. В інших містах наші священики працюють на духовних місіях у французьких церквах. Більше 90% наших парафіян — це люди, які приїхали з України на роботу до Франції, так звані трудові емігранти. Люди приїжджають, трохи попрацюють і знову повертаються в Україну.
А на їх місце прибувають інші, які теж стають нашими парафіянами. У неділю в соборі в Літургії бере участь до 600 осіб, а на великі свята — й до тисячі буває.
Як ті, які відвідують церкву, так і ті, які не відвідують, знаю, готують святу вечерю, як і в Україні. Попередньо я раджу нашим людям, щоб вони звернулися з проханням до своїх роботодавців звільнити їх на час різдвяних святкувань від праці, французи, як правило, йдуть назустріч. А тоді ми в соборі при великому здвигові нашого народу відправляємо велике повечір’я з витією, а по закінченні богослужіння разом сідаємо за спільну кутю. Це вже 12-й рік буде відбуватися така спільна кутя в нашому храмі. і коли на початках брали в ній участь до 80 людей, то сьогодні — сотні. Такі зустрічі, як і недільні, не лише підтримують духовний зв‘язок між народом. Церква давно вже стала своєрідним центром комунікації українців в Парижі.
У різдвяний час два дні в Парижі відбувається родинний святковий ярмарок. Цього року мерія району французької столиці, на території якого розташована наша церква, запросила нашу парафіяльну громаду виступити з представницькою програмою. Отож будемо колядувати для парижан, а колядувати ми вміємо добре…
Польща: родинне свято
Розповідає отець Михайло Дзюба, який порівняно недавно повернувся з Польщі, де багато років душпастирював у Вроцлавсько-Гданській єпархії.
— На території Польщі українці дотримуються всіх тих традицій і звичаїв, що й в Україні, і в той самий час, що й ми. А церква залишається тим своєрідним вогнищем, яке живить і зігріває саме українську християнську обрядовість і культуру в національних та патріотичних її проявах.
Щодо духовного життя, то в Польщі в усіх навчальних закладах, де навчання ведеться українською мовою, наші священики викладають релігію кожного дня. Наприклад, як вчитель я навчав дітей релігії в ліцеї Лєрници, а сестри-монахині викладають катехизацію в школах, за що отримують, як і світські особи, що мають відповідні духовні студії, від держави відповідну платню. Там важко уявити собі ситуацію, щоб учитель фізкультури чи іншого світського предмета викладав релігію.
Так-от, уже в передсвяткові дні у всіх закладах починають готуватися до різдвяних святкувань: учні вивчають нові або давні колядки, готують вертеп, нові святкові програми, імпрези, вистави, різноманітні виставки. Я б навіть назвав ці приготування в польських школах більш ґрунтовнішими, ніж в українських. Хоч саме Різдво для українців, як і для поляків, залишається насамперед родинним святом.
А щодо загального настрою духу Різдва, то видається, що де б у світі не були українці, їх Новонароджений Христос повертає всіх на Батьківщину. Принаймні в думках.
Автор: Роман ІВАСІВ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|