У селі Нижньому Струтині на Рожнятівщині відбулася сесія сільської ради, на якій депутати, окрім іншого, розглянули і проблему збору та вивезення побутових відходів.
Річ у тім, що село, яке перед Великоднем посіло друге місце в обласному конкурсі з благоустрою, напередодні святого Миколая Івано-Франківська міжрайонна природоохоронна прокуратура своїм приписом оштрафувала на 4 тис. 356 грн. З-поміж іншого природоохоронний прокурор констатує, що «питання про виділення земельної ділянки для розміщення побутових відходів не вирішується, контроль за поводженням з відходами на території села не здійснюється, ліквідація стихійних звалищ відходів проводиться неналежним чином». От ми й задумалися: а чи є проблема Нижнього Струтина нині проблемою одного села і чи можна штрафами довкілля вберегти?
Очі не бачать — проблеми нема
На Івано-Франківщині наразі нема жодного сміттєпереробного заводу — є добрі наміри, плани і бажання. Навіть обласний центр не має належного полігону ТПВ, а соціальна напруга щодо наслідків його функціонування в селі Рибному час від часу тільки загострюється. А вивезення сміття у сільських населених пунктах я б назвав одним словом — катастрофа! З безвиході, а то і від безкультур’я до чого лише не вдаються наші кмітливі краяни! Як кажуть, добре що нашу область ще павутиння рік і колій вкриває та й ліси довкола. Приколійові канави засипають сміттям навіть попри те, що залізничники вдаються і до радикальних заходів — скасовують у таких населених пунктах зупинки приміських потягів. А санітарно-охоронні зони вздовж рік уже давно стали зонами антисанітарії — люди зносять непотріб з надією, що вода злиже сліди такого раздування. У придорожні лісосмуги небезпечно ступати — засвинено, як кажуть природоохоронці, «несанкціонованими звалищами». Звичайно, є райони, населені пункти, де завдяки єврогрантам прагнуть дати сміттю лад — їх можна по синіх баках-смітниках розпізнати. Та все це потуги, а не державні програми, які мають бути підкріплені і законодавчо, і фінансово.
З капелюхом — по хатах
Село Нижній Струтин, що незабаром відзначить своє 600-річчя, не віддалений населений пункт — поруч із райцентром Рожнятовом. І сільська проблема з вивезенням та захороненням побутових відходів справді існує, але ситуація в Нижньому Струтині — не виняток, а характерна для багатьох сіл і району, й області. І причини таких проблем вагомі. По-перше, два полігони ТПВ — у селищі Брошневі-Осаді та неподалік селища Рожнятова — не мають статусу районних і належного впорядкування, по-друге, технічне забезпечення вивезення сміття потребує значно кращого забезпечення і по-третє, законодавча недолугість радше сприяє фіскальним органам накладати штрафи, аніж можливостям громад мати свої узаконені звалища.
Звичайно, Нижньострутинська сільська рада (про це йшлося під час сесії) погоджується з прокурорським приписом і вчасно сплатить майже чотири з половиною тисячі грн. штрафу. Але, як на мене, твердження міжрайонного природоохоронного прокурора, що «контроль за поводженням з відходами на території села не здійснюється», надто категоричне. і ось чому. Факти свідчать, що як сільський голова Любов Марків, так і депутати попереднього і нинішнього скликань, сільська громада Нижнього Струтина (попри те, що справді в селі зафіксовано кілька стихійних звалищ, які завдають шкоди довкіллю) не сидять склавши руки щодо контролю за побутовими відходами. Адже саме в Нижньому Струтині одними з перших на Рожнятівщині почали запроваджувати роздільний збір побутових відходів — за кілька років, уклавши договори з підприємцями, на переробку вивезли до 50 тонн. Є й інше: навесні в обласному конкурсі з благоустрою серед сільських населених пунктів Нижній Струтин посів почесне друге місце. До речі, визначені десять тисяч грн. винагороди громада і досі ще чекає…
Інша річ — запровадження офіційного сільського звалища. Тут ситуація законодавчо ненормальна. Бо чому, наприклад, тільки за земельні відводи ділянок під звалище на своїй території сільська рада має сплатити до 50 тис. грн.? І звідки брати такі кошти, якщо бюджет на 60% дотаційний? На нашу думку, карати штрафами органи місцевого самоврядування за невирішення проблем із побутовими відходами та загрозу довкіллю і можна, і треба — жорстко і безкомпромісно. Та лише за однієї умови: якщо чинна влада створила
…Тож депутати Нижньострутинської сільської ради, понарікавши на свого односельця-скаржника, тим часом вирішили йти з капелюхом по хатах — збирати кошти громадою, бо наразі місцеве самоврядування в такому глухому куті, що тільки так можна хоч частково вирішити наболіле й невідкладне.
Автор: Ігор ЛАЗОРИШИН
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|