Голосування 31 жовтня змінило політичний ландшафт Прикарпаття. На карті електоральних симпатій з’явилися нові об’єкти, здрібніли старі й знайомі території впливу, окреслилися нові границі й свіжі позначки.
Результати виборів у районах помітно відрізняються від ситуації в обласному центрі Прикарпаття, в якому тріумфує «Свобода», здатна самотужки сформувати більшість у франківській міській раді. На традиційно консервативніших виборців райцентрів, містечок, сіл і селищ політичні бренди - ані старі, ні нові - не справили такого магічного впливу, як на франківчан. У виборі мешканці керувалися не стільки програмною ідеологією чи партійною належністю кандидатів, скільки їхніми особистими якостями. Тому до складу районних рад потрапили від 10, як у Калуську, до 18 (!), як у Косівську райраду політичних сил найрізноманітнішого спектру й калібру.
Така розпорошеність має свої причини і в загальній девальвації відомих і колись улюблених на Прикарпатті політичних брендів - «Нашої України» й «Батьківщини», і в законі про місцеві вибори. Змішана мажоритарно-пропорційна виборча система і заборона самовисування призвела до того, що в ради по мажоритарних округах проскочили висуванці від призабутих, а то й майже незнаних політичних партій, як-от НДП, Партії дітей війни, Народної влади чи Партії зелених. При цьому жодна з партій-ветеранів не спромоглася здобути переконливу більшість бодай у якійсь із 14 районних рад Прикарпаття. Щонайбільше партії-лідери в деяких радах отримали до третини мандатів, як «Наша Україна» в Городенківському чи «Батьківщина» в Коломийськомоу і Снятинському районах.
Отже, яскравих, переконливих лідерів немає. З 1230 депутатів 14 районних рад і 5 рад міст обласного значення (Івано-Франківськ, Болехів, Калуш, Коломия, Яремче) найбільше мандатів здобули «Батьківщина» - 191, «Наша Україна» - 190, «Свобода» - 163, «Фронт Змін» - 158. Ця четвірка й складає нинішню «вищу лігу» прикарпатської політики, яка радикально відрізняється від конфігурації попередньої каденції. Поява нових гравців - «Свободи» і «Фронту Змін» підкреслює глибину падіння помаранчевих і білосердечних старожилів та засвідчує тенденцію у зміні настроїв електорату, який сьогодні вагається між радикальною і поміркованою альтернативами «старим обличчям».
До «першої ліги» можна умовно віднести Партію регіонів (84 штики), УНП (70), Народну партію (69), Українську партію (59), НРУ (54), «Відродження» (43). Тут помітна дещо несподівана перевага регіоналів, яким вдалося отримати такий результат здебільшого завдяки мажоритарникам. Партія регіонів вперше здобула представництво у всіх районних радах і стала серйозним претендентом на перехід до «вищої ліги». З її адміністративним і фінансовим ресурсом в області це тільки питання часу. До того ж групи депутатів «Відродження» чи Народної партії можна вважати командами-дублями регіоналів. А «другі» команди, як відомо, не мають права на вихід у «вищу лігу». «Відродження» не відважилося навіть виставити партійні списки на вибори, усі кандидати йшли виключно як мажоритарники, аби не забрати ані голосу від списку регіоналів.
Окремої уваги вартує результат Української партії Ігоря Насалика: її успіх на разі локалізований у калуському районі (15 депутати) і самому Калуші (32), де Насалик зарекомендував себе на посаді мера. Але здобуті мандати в Рогатинскому й інших районах свідчать про перспективу росту.
Решта партій не можуть похвалитися помітними досягненнями. Завівши у ради від 1 до 5-6 депутатів, претендувати на вплив не доводиться. Їм світить пливти за течією або ж розчинитися в якій-небудь численнішій групі.
Попри розпорошеність представлених у радах політсил, партії націонал-демократичного спрямування арифметично взяли більшість мандатів. Але арифметика рідко спрацьовує в Україні. Зважаючи на хронічну нездатність «демократів» до переговорів і об’єднання, не важко передбачити, що на процеси створення більшості у радах значний вплив матимуть голови районних адміністрацій. Що, власне, і потрібно було чинній владі.
Автор: Андрій СОВА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|