Найкраща профілактика грипу - це вакцинація, стверджують медики усіх країн. Коли варто починати щеплення, кому потрібно щепитися в першу чергу, а кому щеплення протипоказані - ці та інші важливі питання щодо вакцинації від грипу «Галицький кореспондент» порушує у розмові з Катериною Булавіновою, педіатром-інфекціоністом, медичним експертом дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ.
- Цього осінньо-зимового сезону прогнозують кілька штамів грипу. Чи може одна вакцина захистити від усіх?
Цього сезону прогнозують три штами грипу: AH1N1, AH3N2 та грип типу В - Brisbane. Це не означає, що в Україні не буде інших штамів грипу чи інших вірусів респіраторних інфекцій, але ці три штами грипу будуть переважати. Тому вони всі увійшли у вакцини, які розроблені цього року і пропонуються на цей сезон. Усі вакцини від грипу, зареєстровані в Україні, є актуальними, тобто захищають від цих трьох прогнозованих штамів грипу. Сезон захворювань уже розпочався, і в Україні вже зафіксовані випадки грипу в окремих областях.
- Де можна щепитися від грипу?
Наскільки мені відомо, в областях за кошти місцевих бюджетів закуплено вакцини для професійних і медичних груп ризику. Кожна область для себе визначає, кого вони зможуть щепити за державний кошт. Ця практика розповсюджена у багатьох країнах світу, коли за державний кошт вакцинують передовсім групи ризику. Сьогодні за бюджетні кошти багато областей вакцинують дітей з інтернатів, а також медичних працівників, які постійно стикаються з інфекцією. Деякі також закуповують вакцину для дітей із хронічними захворюваннями. Усі решта, хто не входить у професійні чи медичні групи ризику, щеплюються за свій кошт. Це можна зробити або у приватних клініках, або в державних поліклініках, на території яких в аптеці є вакцина. Останній пункт дуже важливий, бо для ефективності вакцини важливі правильні умови зберігання. Вона повинна зберігатися у холоді, і немає сенсу купувати її в одному місці і кілька годин тягати по місту з аптеки до поліклініки. Щоб дізнатися, де можна щепитися у вашому місті, можна звернутися в обласне управління охорони здоров’я.
- Які ускладнення можливі від цього щеплення?
Вакцина від грипу є цілком безпечною. Минулого року мільйони людей у світі отримали вакцину від сезонного та пандемічного грипу за дуже короткий період часу. Канада, наприклад, вакцинувала від пандемічного грипу майже 60% населення протягом 3 тижнів. Типовими для цих вакцин є місцеві реакції: біль у плечі, припухлість, почервоніння на місці введення вакцини. Можуть розвинутися також алергічні реакції. Можливе відчуття нездужання, як на початку грипоподібного захворювання: ломота, озноб, біль у м’язах.
- Батьків особливо лякає можливість анафілактичного шоку у дітей.
Анафілактичний шок - це якраз одна з алергічних реакцій, яка може виникнути на будь-яку вакцину. Це трапляється вкрай рідко, в інструкції до вакцин передбачається один випадок на мільйон щеплених, але на практиці це стається ще рідше. При грамотній медичній допомозі людині, у якої стався анафілактичний шок, нічого не загрожує. Тому дуже важливо, щоб щеплення проводилося медичним працівником у медичному кабінеті, де є аптечка з усіма необхідними засобами для надання допомоги.
- Чи всім можна робити щеплення? Можливо, треба пройти якісь обстеження перед щепленням?
Перед вакцинацією лікар повинен обов’язково оглянути людину, яка збирається щеплюватися. Якщо це дитина, лікар має ознайомитися з її медичною карткою, якщо дорослий - розпитати його. Для чого це робиться? Частинна вакцин від грипу в результаті процесу виробництва можуть містити сліди курячого білка, і їх не можна давати людям, які мають алергію на цей білок. Для таких людей треба уважніше вибирати вакцину, яка б не містила слідів курячого білка.
- А кому не можна щеплюватися від грипу?
Протипоказано щеплювати людей, які вже мали анафілактичний шок на попередню дозу вакцини. Цим людям вибирають інші вакцини. Людям з імунодефіцитом та вагітним не можна щеплюватися живими вакцинами, але в цьому році в Україні ми не користуємося живими вакцинами від грипу. В Україні також протипоказано щеплюватися людям із гострими захворюваннями, скажімо, з гострою респіраторно-вірусною інфекцією, яка протікає з кашлем, нежиттю та температурою. Але у Західних країнах це не вважається протипоказанням.
- Якими вакцинами щеплюють цього року? Яка вважається найкращою?
В Україні зараз зареєстровано 7 вакцин від грипу, з них на даний момент наявні 4. Усі вони пройшли перевірку і сертифікацію в Україні і є якісними.
- Зараз ще не пізно починати вакцинацію?
Вакцинуватися можна і треба впродовж усього сезону грипу. Звичайно, краще вакцинуватися заздалегідь, бо на вироблення антитіл до вірусів потрібно мінімум два тижні. Але якщо з тих чи інших причин не встигли щепитися завчасно, все одно варто вакцинуватися впродовж сезону. Це знижує ризик захворіти для кожної конкретної людини.
- Чи правда, що вакцинація може завдати шкоди імунітету, якщо організм ослаблений?
Вакцинація ніколи не шкодить імунітету. Ослаблені діти потребують вакцини в першу чергу, бо хвороба для них може виявитися смертельною або мати тяжкі ускладнення. Передовсім потрібно щеплюватися людям з анемією, цукровим діабетом, бронхіальною астмою, з важкими хронічними серцево-судинними захворюваннями. Грип у них може протікати важче, ніж у здорової людини.
- Кому ще варто вакцинуватися від грипу?
Варто щепитися людям із груп ризику. У медичній групі ризику вагітні жінки, які, з досвіду минулорічної пандемії, потрапляли в реанімації у 10 разів частіше, ніж інші. Також у цій групі діти до 5 років, люди із зайвою вагою та люди старші 65 років, люди з імуносупресією (хворі на СНІД та онкохворі, які отримали хіміотерапію).
До професійної групи ризику належать люди, які регулярно зіштовхуються з великою кількістю людей: медперсонал, касири у магазинах та банках, водії маршруток, таксисти, вчителі.
Розмовляла Наталка ГОЛОМІДОВА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|