Медогляди дітей раніше проводили у школах, але після серії дитячих смертей на уроках фізкультури тривають поглиблені медогляди школярів та учнів дошкільних навчальних закладів. Лікарі оглянули дітей — і забили на сполох: тільки одиниці з них можуть без ризику для здоров’я виконувати фізичні вправи на уроках фізкультури.
Найбільшу тривогу на Прикарпатті викликав стан здоров’я дітей із обласного центру. Минулого тижня прикарпатські лікарі оприлюднили невтішну статистику дитячої захворюваності. Так, тільки третина івано-франківських школярів може виконувати нормативи на уроках фізкультури без ризику для здоров’я. Загрозливі цифри пов’язують, насамперед, із малорухливим способом життя. Теперішні підлітки недостатньо натреновані, мало рухаються та мають замало фізичних навантажень.
Фактично, рівень фізичної активності вищий у сільських районах, але знижується у містах. Уроки фізкультури у школах для більшості зі школярів є єдиним фізичним навантаженням.
Тільки за останніх два роки на уроках фізкультури в Україні померли семеро школярів. А у 2010 році сталося два резонансних трагічних випадки смертей на фізкультурі. Так, у травні на Одещині загинув дев’ятикласник. Причиною смерті став крововилив у мозок, спричинений рідкісною судинною патологією. Був іще зафіксований випадок смерті у школі 17-річного рівненчанина. Причина — серцева недостатність.
На Івано-Франківщині, на щастя, випадків дитячої смертності після фізичних навантажень не констатують. Але дотримуються загальнодержавного курсу жорсткого моніторингу за станом здоров’я та фізичними навантаженнями учнів.
За кілька останніх років фізичні навантаження, які існували на уроках фізкультури, значно скоротили. Ще 2008-го повністю відмінили кроси, а у 2009 році, після серії летальних випадків на уроках фізкультури, Міністерство освіти взагалі переглянуло нормативи, і значно їх скоротило. Наприклад, тепер хлопчикам підтягтися потрібно три рази замість семи, дівчаткам (у висі лежачи) — п’ять замість десяти.
А вже навесні цього року Міністерство освіти заявило про намір провести медичний огляд усіх школярів.
Міністр освіти та науки Дмитро Табачник повідомив, що, за результатами глибокого, діагностично-профілактичного огляду, можна буде визначити, до яких фізичних навантажень готова та чи інша дитина, і сформувати групи для занять фізкультурою відповідно до рівня підготовки учнів.
До першої групи ввійдуть школярі, готові до стандартних навантажень, до другої — учні, які можуть поглиблено займатися спортом, до третьої — школярі, яким будуть рекомендовані мінімальні навантаження. Крім того, може бути сформована і четверта група — з учнів, які не можуть за станом здоров’я займатися фізичними вправами.
У Калуші — навчаються 7279 учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Із них 253 дитини, або близько 3,4%, перебувають у диспансерній групі (передбачає звільнення від уроків фізкультури. — Авт.), а 384 учні, або приблизно 5,2% від загальної кількості, займаються на фізкультурі у спеціальній групі (передбачає послаблений режим занять фізкультурою. — Авт.). Отже, кількість дітей, для яких фізичні навантаження можуть становити ризик для здоров’я, становить близько 9% від загальної кількості учнів шкіл міста.
Наразі, щоб звільнити повністю чи, принаймні, частково дитину від занять фізкультурою, батькам потрібно клопотати у профільних лікарів, а потім — і перед спеціальною лікарською комісією.
— Пріоритетними для того, щоб надати дитині звільнення чи послаблення режиму фізичних навантажень у школі, є, безперечно, захворювання серцево-судинної системи. Під час медоглядів ми виявляємо таких дітей. Рішення про надання звільнення з фізкультури чи зарахування до спеціальної групи ми приймаємо тільки через спеціальну лікарську комісію. Для продовження дії довідки батькам повторно доводиться звертатися до комісії, — зазначив у коментарі “Вікнам” головний лікар Калуської дитячої поліклініки Богдан Кучма.
Згідно зі звітами медиків міста та області, найбільш поширені захворювання калуських та івано-франківських школярів — різні. Особливу стурбованість обласних медиків викликає зростання поширеності серед дітей таких тяжких захворювань, які мають хронічний перебіг і призводять до інвалідності та смертності. Так, поширеність новоутворень серед івано-франківських школярів зросла на 20%, хвороб органів травлення, кістково-м’язової та сечостатевої системи — на 8%, розладів нервової системи — на 7%, розладів психіки та поведінки — на 5%, повідомив офіційний веб-сайт Івано-Франківська.
Що стосується калуських школярів, то такої невтішної динаміки не зафіксовано. Але поширені захворювання прямо відображають недоліки стилю життя сучасних дітей.
Теперішні діти їдять, що хочуть, проводять дозвілля за комп’ютерами, мало спілкуються і мало рухаються. Тому ось уже кілька років поспіль список “лідерів” серед “шкільних” захворювань — незмінні.
— Останнім часом фіксуємо незначний ріст захворювань ендокринної системи. Стабільно високі показники кількості захворювань шлунково-кишкового тракту. Це, зокрема, може бути зумовлено неправильним харчуванням, споживанням ненатуральної їжі, тощо. Також знижується гострота зору. І це — також результат впливу комп’ютерів і, можливо, недостатньої освітленості приміщень, де перебувають і навчаються діти, — вважає Богдан Кучма.
Цього навчального року під пильну увагу медиків потрапили учні Калуської гімназії. Решта — встигли пройти медогляд ще до закінчення минулого навчального року.
— Що стосується калуських школярів, то детальний медогляд, відповідно до указу Президента України про визнання Калуша зоною надзвичайної екологічної небезпеки, вони пройшли ще до травня цього року. Тепер калуські медики оглядають учнів шкіл району. Поки що дітей оглядають у школах. Але вже наступного року, відповідно до спільного наказу Міністерства охорони здоров’я та Міністерства освіти і науки України, медогляди проводитимуть у поліклініках та — за присутності батьків або інших законних представників дитини. Виняток становлять учні 1-4-х класів, яких і надалі оглядатимуть у навчальних закладах, — стверджує Богдан Кучма.
Окрім того, здоров’я дитини залежить від пильності батьків і від позитивного прикладу, який вони можуть подати дітям, стверджують медики.
Автор: Юлія БАЛІЦЬКА