Економіст Віктор Лисицький вважає, що українці надто прихильні до доларів, і нинішній попит на американську валюту не є чимось надзвичайним.
У жовтні українці купили іноземної валюти на 3,2 млрд доларів, а продали всього на 1,3 млрд. Преса називає ситуацію ажіотажною і згадує про кризовий 2008-й, коли інтерес до американської валюти був трохи більшим за нинішній.
Тим часом у Національному банку не виключають, що прислухаються до рекомендації МВФ про більшу волатильність курсу гривні, тобто більш вільне визначення цього курсу стосовно головних світових валют. Про це в інтерв’ю УНІАН заявив перший заступник голови НБУ Сергій Арбузов.
Такі рекомендації від МВФ, місія якого нині працює в Києві, надійшли на тлі сплеску попиту на готівковий долар на українському валютному ринку.
Про черговий валютний ажіотаж Українська Служба Бі-Бі-Сі розмовляла з ранковим гостем у програмі “Ранок з Бі-Бі-Сі” Віктором Лисицьким, фінансовим та економічним експертом.
Ажіотаж? Який ажіотаж?
В. Лисицький: Я хочу сказати, що наші шановні українці вже років 15 поспіль і навіть більше життя без доларів не уявляють, на превеликий жаль. На відміну, припустимо, від наших сусідів поляків, які є значно більше успішними в економіці і не тільки в економіці, ніж ми, і уявляють собі життя без доларів. Але якщо все ж таки зробити оцінку поточної ситуації, то треба, в першу чергу, згадати, що в минулому році українці купували доларів більше, ніж продавали. У 2 рази більше, ніж у цьому році. Я можу навести числа абсолютно офіційні, відкриті, які висять на сайті Національного банку. Скажімо, за 9 місяців минулого року наші українці купили доларів більше, ніж продали, на 7 млрд. Сьогодні за 9 місяців те ж саме число округляю – 3 млрд. Тобто, удвічі розумніше себе поводять українці в цьому році. Це просто дивно, але все ж таки у 2 рази розумніше.
Бі-Бі-Сі: А чому тоді, на вашу думку, преса зараз акцентує якусь таку підвищену увагу цій темі, якщо виглядає, що це не сплеск, а в принципі типова ситуація, за вашими словами?
В. Лисицький: Ні, вона не те, що типова. Вона навіть трошки краще, ніж типова. Я ніколи не критикую пресу, тому так говорю, що журналісти намагаються привернути увагу до однієї з неприємних тенденцій розвитку української економіки. Тому, що все-таки дійсно у нас постійно, час від часу люди купують дуже багато доларів, і вони при цьому просто забувають, що частку транзакції більша частка українців робить у гривнях. І тому коли вони купують долари, вони потім, через деякий час, змушені їх продавати, і це показує, до речі, статистика. Тому що бувають місяці, коли Національний банк змушений викуповувати долари через банки, відповідно викуповувати долари у населення. І через деякий час, коли вони продають ці самі долари, вони фактично втрачають не тільки на різниці курсів… А інфляцію все одно ж вони не подолали в такий спосіб.
Синдром “чорного дня”
Бі-Бі-Сі: А поясніть, будь ласка, чому це? Це якась риса національного менталітету? Звідки в українців така любов до доларів, якщо всі операції в Україні відбуваються в гривнях, в основному?
В. Лисицький: Я думаю, ви знаєте, тут головна все ж таки обставина, головна причина – це те, що протягом перших 5-6 років незалежності, я сказав би так, доведення до проведення грошової реформи, введення гривні з 1 вересня 1996-го року – до того періоду у нас були купоно-карбованці й була шалена інфляція, по шість нулів і так далі, у нас взагалі інфляція була така… Ми поставили рекорд не тільки між постсоціалістичних країн, а навіть у світі важко знайти країну, в якій була інфляція вище, ніж у нас. Я хочу нагадати, у нас в 1993-му році була 10 000 інфляція. І ви знаєте, от тоді українці призвичаїлися переводити ті купоно-карбованці в долари, в іншу іноземну валюту і не тільки. І в матеріальні активи, до речі. Тоді темпи росту матеріальних активів були просто шалені. І оцей механізм, так би мовити, захисту своїх інтересів сформувався ще до грошової реформи.
Бі-Бі-Сі: А що з цінами на продукти? Зараз це багатьох цікавить, особливо після того, як відбулись вибори.
В. Лисицький: Мені здається, що нема об’єктивних підстав для зростання цін, припустимо, на продукти харчування. Є, скажімо так, змови тих чи інших крупних підприємств, крупних об’єднань підприємств, і вони потихеньку качають ціни і розповідають усякі там “небылицы”. Мені здається, що якщо Антимонопольний комітет усе ж таки візьметься за справу і попрацює з цими збудниками цін, то ситуація поміняється на кращу. Тому що я знову-таки підкреслюю – нема підстав для зростання цін. Ціни на газ у нас практично стабільні, ціна на пальне стабільна, а бюджетні витрати практично не зростають. Так що нема підстав для зростання цін.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|