Нещодавно залізничники відсвяткували професійне свято. Із цієї нагоди Дмитро Мурмилюк, начальник ВП «Коломийська дистанція колії», розповів Коломия ВЕБ Порталу кілька цікавинок про трудові звершення “колійовців”.
Дистанція колії відповідає за експлуатацію залізничних колій, виконує її ремонт, дбає про швидкість руху поїздів. На головній колії утримують 290 мостів. Великих із них, правда, лише три – через Дністер, Черемош, Прут. 2003 р. на мості через Прут уклали безстикову колію. Здавалося б, сторонньому мало що скажуть розважання про переваги безстикової колії над ланковою. Але як виявилося, пасажир поїзда безпомилково розпізнає, де колія укладена із ланкових рейок довжиною 25 м, а де безстикові рейки довжиною від 800 м до 2500 км. Адже при просуванні потяга останньою відсутні динамічні удари, немає ударів у рейках, то й вагони не буде трясти, пасажирам комфортніше, можна і сто грам випити не проливши, жартують залізничники. Ланкова колія де-не-де залишилася, адже заміна не робиться просто так, а в плановому порядку. Правда, «незручна» колія переважає тільки на малодіяльних ділянках. Більш того, міст через Прут – перший в Україні, на якому була випробувана нова, безстикова, колія.
Нововведенню передували тривалі наукові дослідження, які здійснили спеціалісти із Харківської академії інженерно-залізничного транспорту та Дніпропетровського інституту інженерів залізничного транспорту. Під час укладення колій враховують здатність заліза розширюватися під температурним впливом. Проте одна річ, коли вони йдуть по землі, на мості ж необхідно було дослідити взаємодію складових метал-бетон-метал, адже мостова конструкція також зазнає впливу й розширюється. Після наукових напрацювань у цій галузі дали добро на заміну ланкової колії на мості через Прут, а вже після нього почали це впроваджувати і в усій Україні.
Коломийська дистанція колії також першою зробила розкладку залізобетонних шпал в Україні. Спершу були також дослідження харківських та дніпропетровських науковців – якою буде взаємодія дерева з бетоном, чи не виникне загрози руху поїздів. Після позитивних результатів частину шпал почали замінювати на залізобетонні. Від 2007 р. ця практика поширилася від нас на всю Україну. Переваги нового виду шпал визначні – і колія стала стабільнішою, і також вони унеможливлюють викрадення рейок, відбувається економія металу, що також економічно вигідно. На пам’яті начальника дистанція колії кримінальна справа, яку відкрили після того, як поблизу лісокомбінату стрілочний перевод порізали на металолом, замовники були із Сходу України.
Наразі Коломийська дистанція колії відновлюють підгорну стінку на ділянці Коломия-Делятин, яка була розмита ще 2008 р. та відремонтована тимчасово. Зараз мають підтримку з боку військових, до виконання робіт залучено 300 солдатів.
Автор: Віта БОЙЧУК
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|