А-р-б-і-д-о-л - клацає клавішами новенького комп’ютера молодий фармацевт.
- В базі є, але щось мені здається… - на півслові зникає за полицями ліків. - …Розібрали. Але приходьте сьогодні після шостої, нам точно підвезуть. Ми робили замовлення.
Вже біля дверей бабуся, онук якої галасує на всю аптеку, перепитує у мене: «Нема, так, «Арбідолу»?»
Киваю, що «ні», і ми втрьох виходимо на вулицю.
Цього року провідна аналітична компанія в українській фармацевтиці - «Моріон» - визначала, які російські ліки у нас найбільше продаються. «Арбідол» виграв срібло, поступившись лише «Анаферону». За даними «Моріону», продаж «Арбідолу», порівняно з 2007 роком, зріс більш як на 50%.
З екранів телевізора ми щодня чуємо: «Арбідол» - зупинить грип та застуду». Написи на біло-блакитних пакунках ще й обіцяють зміцнити імунітет. Окрім вірусів грипу А і В, виробник радить «Арбідол» як терапію від бронхіту, пневмонії, герпесу та кишкових інфекцій.
Невже один препарат здатний боротися на стількох фронтах?
Хто перевіряв
«Арбідол» - найбільш вивчений препарат з наявних зараз на вітчизняному ринку противірусних препаратів, активних стосовно вірусу грипу та інших ГРВІ, стверджує виробник - російська компанія “Фармстандарт-Лексредства”.
Хто саме вивчав? Виробник називає Клінічний відділ і лабораторію етіології та епідеміології науково-дослідного інституту вірусології імені Івановського Російської академії медичних наук, науково-дослідний Інститут грипу та Інститут імені Пастера і клінічну лікарню Боткіна у Зеленограді. Там перевіряли дію «Арбідолу» на пацієнтах.
Витяг з останнього дослідження ми розшукали. У ньому не вказано, скільки хворих вживали «Арбідол» і скільком він допоміг. Але висновок - ліки ефективні.
«Арбідол» не пригнічує імунітет, що вигідно вирізняє його серед інших препаратів від грипу та вірусних інфекцій», - зауважили у зеленоградський лікарні. Яким чином це доведено, у висновках теж не вказано.
Про результати цього та інших досліджень, на які посилається виробник, немає жодного слова в жодному зі світових медичних журналів. Зазвичай на їхніх сторінках з’являються усі світові відкриття та результати важливих досліджень. Вимога до авторів одна - дотримуватися принципів доказової медицини, тобто проводити перевірку за схваленими у світі правилами й у сертифікованих лабораторіях.
У таких виданнях ми знайшли згадку лише про одне дослідження «Арбідолу». У 2009-ому в журналі «Antiviral Research» (це авторитетне британське видання, що спеціалізується на вірусології) з’явилася стаття про результати дослідження противірусної активності російського препарату. Дослідження проводили російські науковці Іріна Леневая і Юрій Боріскін у співпраці з англійськими вченими. Результат - лондонська лабораторія підтвердила здатність «Арбідолу» долати віруси.
Але одна важлива деталь. Досліджували «Арбідол» у пробірці з концентрацією, яка вдесятеро перевищувала рекомендовану норму для людей.
І Всесвітня організація охорони здоров’я, яка вірить цій лабораторії, «Арбідол» у перелік рекомендованих від грипу ліків не внесла. Препаратів, які ВООЗ радить хворим на грип, лише два - озельтамівір і занамівір. У продажу вони називаються «Таміфлю» та «Реленза».
Що «Арбідол» робить з імунітетом?
Кожна біленька пігулка містить один грам діючої речовини з довжелезною назвою - метилфенілтіометил-диметиламінометил-гідроксиброміндолу карбонової кислоти етилового ефіру гідрохлориду моногідрату. Його й назвали арбідолом.
Як він діє? Проникаючи усередину наших клітин, він не дає стати активним гемаглютиніну. Гемаглютинін - це фермент, що живе на поверхні вірусів і допомагає їм приєднуватися до здорових клітин організму. Саме він відповідає за рівень агресії вірусу, а отже, і за складність перебігу хвороби.
Виробник радить вживати «Арбідол» для профілактики. Дітям до шести років по півтаблетки перед їжею, до 12 років - по цілій, дорослим - по дві таблетки один раз на день десять днів поспіль. Під час епідемій компанія-виробник рекомендує збільшити добову дозу вдвічі і вживати ліки протягом трьох тижнів. Але не щодня, а три рази на тиждень.
Поруч з величезним переліком показань в інструкції вказані лише два обмеження - гіперчутливість та вік. Виробник не рекомендує препарат дітям до двох років.
З побічних ефектів лише один - алергія.
«14 тисяч людей, а також 20-річний досвід використання «Арбідолу» в клінічній практиці свідчать про те, що препарат має високий рівень безпеки і добре переноситься пацієнтами», - заявляє “Фармстандарт-Лексредства”.
«Рекламні ролики приписують таким лікам ледве не чудодійні властивості. Проте мало хто знає, що при неграмотному вживанні таких препаратів ми дуже ризикуємо», - попереджає Тетяна Ворон, імунолог з п’ятнадцятирічним досвідом зі столичної дитячої лікарні.
«Це чи не найнебезпечніша група ліків. Імуномодулятори та стимулятори працюють з імунною системою організму».
Тендітна лікар розвертає до мене монітор старенького комп’ютера. Там - сайт американського Інституту безпеки медичної практики. І цитата: «У низці важких наслідків застосування ліків найбільш небезпечними були визнані імуномодулятори».
В Інституті попереджають: такі препарати можуть погано впливати на здатність організму адаптуватися до вірусів, тобто протистояти їм без медичної допомоги. Найстрашніша небезпека - зворотна дія - вторинний імунодефіцит. Це набуте захворювання імунної системи, що послаблює весь організм та підвищує ризик виникнення пухлин.
Авторитетний імунолог згадує, як рік тому, коли у Львові зібрали лікарів з усієї країни обговорювати епідемію свинячого грипу, завідувачка кафедри епідеміології Львівського національного медуніверситету Наталя Виноград закликала заборонити рекламу подібних препаратів.
«Якщо брати всю нісенітницю, що пише виробник - то воно на голову не налазить. Вони беруть загальні поняття і змішують їх: «нормалізує роботу імунної системи, впливає на усі ланки імунної системи» - про що вони говорять? Тим паче, що ефективність «Арбідолу» ані з профілактичною, ні з лікувальною метою, так само, як і його безпечність, не доведені у нормальних дослідженнях», - підтримує колег головний дитячий імунолог країни Федір Лапій.
«Імуномодулятори та імуностимулятори зараз у світі під особливою увагою. Постійно ведуться дослідження їхньої безпеки. Тому я переконаний, що такі препарати взагалі краще не використовувати».
«Імуномодулятори не такі прості, як здається на перший погляд. У них зазвичай величезний список показань. Не вірте рекламі, де радісно повідомляють: «Імунітету багато не буває!». Ліки, які підстьобують захисні можливості організму, скоріше шкідливі, ніж корисні. Якщо постійно профілактично стимулювати імунітет, його захисні сили будуть тільки слабшати. А якщо призначати їх дітям або людям після 60-ти, та й навіть просто тим, хто погано харчується, це може взагалі подіяти у зворотному напрямку. Імунітет може просто паралізувати!», - розводить руками імунолог Ворон.
Для підтримки імунітету лікарка радить більше фруктів та овочів.
Ще є «Е»
Вивчення змісту «Арбідолу» призвело до цікавої знахідки. До більшості пігулок додають допоміжні речовини - для смаку, кольору та засвоєння. В «Арбідолі» є крохмаль, целюлоза, кальцій та кремінь.
А ще - барвники. Перший - хіноліновий жовтий, або Е104. Його немає в переліку харчових добавок, які можна використовувати в Україні. У світі до нього посилена увага. Там підозрюють, що Е104 погано впливає на шкіру, викликає кропивницю, алергію та задуху в астматиків. Через це Європа обмежує кількість його використання, а Японія, США та Норвегія від добавки «елінговий жовтий» взагалі відмовились.
Другий барвник - «жовтий захід», або Е110. Він теж відсутній у переліку добавок, які можна добавляти у продукти в Україні. І у світі цю добавку визнано небезпечною, бо може викликати нудоту, висип, риніт, алергію та навіть набряк нирок. Сьогодні Е110 заборонена у США, Норвегії, Фінляндії.
…Увечері «Арбідол» до аптеки таки підвезли.
- Ваші гривня 53 копійки і чек, - той самий хлопець у білому халаті простягає решту з тридцятки бабусі, яка, як і я, повернулася до аптеки. Бабуся ховає біло-блакитний пакунок з «Арбідолом» у набитій мандаринами сумці.
Автор: Марія ЗЕМЛЯНСЬКА, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для «Галицького кореспондента»
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|